Antyczne lustra – jak o nie dbać?

Antyczne lustra – jak o nie dbać?

Antyczne lustro może stać się niesamowitą ozdobą wnętrza. Miłośnicy antyków – to właśnie oni najczęściej zwracają uwagę i doceniają wygląd takiego przedmiotu. Lustra powinno wieszać się, zachowując odstęp od ściany, tak aby powietrze mogło swobodnie przepływać. Ten antyk nie można narażać na promienie słoneczne lub mocno nagrzane lampy, ponieważ mogą go uszkodzić. Jednak, aby lustro pełniło swoją funkcję, ale również estetycznie się prezentowało, należy skupić uwagę na tym, w jaki sposób czyścić lustro. W tym artykule dowiecie się, jak umyć lustro oraz czym. Serdecznie zachęcamy do przeczytania.

Jak umyć lustro? – krok po kroku

Do umycia lustra najczęściej używać powinno się letniej wody oraz wilgotnej, miękkiej ściereczki, która nie zostawia żadnych kłaczków. Jest ona w stanie zmyć pojedyncze plamy na lustrze. Można także zastosować do tego miękki ręcznik papierowy oraz ściereczkę frotte. Należy pamiętać, że jeżeli z kranu leci twarda woda, to trzeba użyć do tego wody destylowanej. 

Czym jeszcze należy umyć lustro? Pamiętaj, że mokrą powierzchnię lustra, a także brzegi, które są wrażliwe na wilgoć, należy zawsze wytrzeć do sucha miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Na dolnym brzegu lustra zbiera się najwięcej wody. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ taka pozostawiona woda na brzegu może spowodować korozję. 

Często spotykacie się z tym, że po czyszczeniu lustra zostają smugi? Jeśli tak, to doskonałą metodą na to jest zmięta czarno-biała gazeta. Słyszeliście może o tym, że skrobia pomaga w myciu starych i matowych luster? Możesz nawet użyć przekrojonego ziemniaka do przecierania, a później spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Do nadania blasku służy olej lniany, który wciera się w powierzchnię lustra. Jeżeli chcesz przyoszczędzić, możesz zrobić to za pomocą octu i niekolorowej, zmiętej gazety.

Przy usuwaniu smug na lustrze, oprócz użycia stosownych preparatów duże znaczenie posiada także rodzaj materiału wybranego do czyszczenia. Wbrew powszechnie obowiązującym przekonaniom, ręczniki papierowe nie są najlepszym wyborem do tego typu powierzchni. Bardzo często pozostawiają bowiem po sobie włókna czy kurz, które nieestetycznie zanieczyszczają powierzchnię lustra. Czym i jak umyć lustro, aby tego uniknąć? Przytoczone powyżej materiały pozostaw na czyszczenie innych powierzchni, do lustra natomiast wybierz ściereczki z mikrofibry. Dzięki delikatnym właściwościom poradzi sobie ze smugami. Decydując się na nie, pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiednio cienkie ściereczki. 

Lustra w łazience są zaparowane podczas kąpieli. Aby temu zapobiec, wystarczy jego powierzchnię przetrzeć ściereczką zwilżoną kilkoma kroplami gliceryny. Niewidoczna powłoka robi za ochronę. Po kąpieli i prysznicu należy dobrze przewietrzyć łazienkę, aby wilgoć nie osiadała na wrażliwych brzegach lustra i z tyłu lustra. Lustrom szkodzi nie tylko utrzymująca się wilgoć w pomieszczeniu, lecz także powietrze zanieczyszczone związkami siarki i kwasami. 

Czym nie należy myć luster?

Aby lustro było dobrze wyczyszczone, zawsze trzeba mieć czyste i miękkie ściereczki, których nie powinno się prać w proszku do prania. Jeżeli szmatka nie będzie odpowiednio wypłukana, to resztka proszku może spowodować niewidoczne uszkodzenia na powierzchni. 

Środki do czyszczenia szkła to nie jest odpowiedni specyfik do mycia lustra. Zostawiają one różnego rodzaju drobinki, które następnie powodują, że kurz i brud szybko się osadza na powierzchni. Często rdza, zniszczone brzegi i brązowe plany to efekt takich detergentów. Środki z kwaśnym odczynem również są szkodliwe, mogą wywołać korozję. 

Czym nie należy myć lustra? Na pewno nie środkiem do czyszczenia WC, rur, rozpuszczalnikiem, gorącą wodą oraz ciepłym powietrzem. Do mycia lustra nalewamy odrobinę octu. Jeżeli użyje się amoniaku – lustro zrobi się matowe.

Szkło metaliczne jest bardzo wrażliwe i nie powinno się go myć środkiem do czyszczenia szkła. Należy pamiętać, aby szanować wygląd lusterka, ponieważ jest ono wrażliwe na skrobanie.

Czym umyć plamy na lustrze?

Warto przeanalizować czym tak naprawdę warto umyć plamy na lustrze. Trzeba mieć czystą i wypłukaną ściereczkę. Plamy można usunąć za pomocą szczoteczki. Wszystkie resztki należy zmyć. 

Posiadasz bardzo brudne lustro? Potrzebujesz domowego pomysłu, który składa się ze szklanki wody oraz ćwierci szklanki alkoholu etylowego. W taki sposób zanieczyszczenia na pewno znikną. Ślady palców na lustrze można zmyć za pomocą ciepłej wody wraz z kroplami płynu do naczyń.

Jak natomiast pozbyć się zaschniętych zabrudzeń? Najpierw najważniejsze jest, aby nawilżyć je, przykładając ściereczkę namoczoną w ciepłej wodzie. Zaschnięte resztki dobrze rozpuszcza sok z cebuli.

Płyn do naczyń oraz spirytus udowodnił nam, że jest w stanie pomóc z różnymi kwestiami. Usunie najprawdopodobniej plamy z tłuszczu, po kosmetykach, lakierze do włosów.

Myjąc zęby lub goląc się, jest duża szansa na to, że pojawi się jakieś zabrudzenie. Usunie je na pewno miękka ściereczka zamoczona i zwilżona w occie.

Dodaj komentarz