Antyczne lustra – jakie tajemnice skrywają?

Antyczne lustra – jakie tajemnice skrywają?

Jak pewnie większość z nas wie, odbiciu lustrzanemu przypisywano nadprzyrodzone moce. Antyczne lustra kojarzone były z wyższym statusem społeczny ze względu na bogato zdobioną oprawę i stosowanie wysokiej jakości materiałów. Nie da się ukryć, że były dla wielu praktycznym i eleganckim akcesorium wnętrzarskim. Obecnie to element wyposażenia wnętrz, dawniej zaś produkt uznawano za niezwykle ekskluzywny i dostępny wyłącznie dla najbogatszej grupy odbiorców. Wbrew pozorom historiaantycznych luster nie jest długa. Dokładniej, zaczyna się od zauważenia przez nieznanych osobników swojego odbicia w tafli przejrzystej wody. Ten fakt zainspirował innowatorów do szukania rozwiązania, aby finalnie powstało pierwsze zwierciadło i odmieniło postrzeganie własnej osoby. Można się śmiało przyznać, że stworzenie pierwszego lustra to istna rewolucja wizerunkowa.

Historia lustra, jakiej nie znacie 

Może jest to szokujące, ale faktycznie w dawnych czasach ludzie przeglądali się wyłącznie w lokalnych zbiornikach wodnych. Nie dało się ukryć, że zainteresowanie swoim wyglądem było na tyle duże, że szybko stworzono tzw. lusterka. Pierwszą próbą był wypolerowany kamień, który faktycznie ukazywał delikatną poświatę odbicia lustrzanego. Niestety ta alternatywa była tylko przez moment, by zastąpić ją lusterkiem z brązu. Finalnie wyparły je z kolei szklane zwierciadła. Historia luster może szokować, ale prawdą jest, że trzeba było włożyć sporo wysiłku, aby wynaleźć optymalne rozwiązanie. Jak podają zapisy historyczne, pierwsze szklane starelustra w I w p.n.e. wynaleźli Rzymianie, ale jeszcze wtedy nie udało im się zainspirować wynalazkiem Europejczyków. Zrobili to Niemcy dopiero w XIII wieku. Z kolei za przełom w rozwoju i udoskonaleniu luster uznaje się moment, w którym stosowanie stopów rtęci przez Wenecjan stało się istotnym elementem produkcji. Zabieg ten gwarantował wysoką przejrzystość szkła. Następnie kraje tj. Francja, czy Anglia zaczęły produkować lustra w większych rozmiarach. Od XIX w rozpoczęto produkcję na skalę światową. Miliony ludzi od tego czasu mogło zacząć bez przeszkód poznawać dokładniej swoją urodę, sylwetkę i dążyć do perfekcji.

Stare lustra – jakie wybrać?

Dbamy o historię naszych przodków – w różnorodnych muzeach, zachowały się spore ilości starych luster, czy zwierciadeł. Nawet na wolnym rynku znaleźć można wiele “perełek”, które kryją w sobie ciekawą historię. Stare lustra posiadają w sobie pewną dozę tajemniczości. W sklepie internetowym “Antyki Koneser” znaleźć można większe bądź mniejsze formy starych, ale jakże dekoracyjnych luster. Zauważyć można, że oprócz różnorodnych kształtów różnią się bazowym surowcem, z którego zostały wykonane, a także sposobem oprawienia. Antyczne lustro w złotej lub drewnianej ramie to tylko jedne z wielu wariacji, jaką tworzyli konstruktorzy tamtych czasów. W zależności od gustu, w sieci i nie tylko znaleźć można lustra antyczne bogato zdobione. Idealnie pasować będą do stylu zamkowego, dworkowego, czy barokowego. Z kolei dla miłośników minimalizmu, doskonałą opcją będą lustra antyczne mniej ozdobne. Element cienkiej złotej ramy dla wielu będzie maksymalnym zdobieniem.

Antyczne lustro – gdzie można je kupić?

Jedną z metod jest zakup antycznych luster na własną rękę poprzez wyszukiwanie w sieci ofert u prywatnych sprzedawców. Niesie to jednak za sobą brak gwarancji i nieznane pochodzenie towaru. Niestety coraz więcej mówi się o oszustwach, dlatego przed dokonaniem transakcji, warto upewnić się, że źródło zakupu jest wiarygodne. Z pewnością antykwariaty to wyspecjalizowane miejsca, które oferują profesjonalną sprzedaż antycznych luster, wykluczając niemiłe niespodzianki.

Zakup odpowiedniego lustra nie powinien być trudny. Na rynku w renomowanych miejscach można znaleźć szeroki asortyment starych luster, jak również antycznych mebli. W zależności od upodobania wybrać można eksponaty, które naprawdę przypadną nam do gustu. Styl Ludwikowski obecnie powraca do łask. Coraz większe zainteresowanie jest więc dodatkami, które faktycznie prezentują się efektownie. Decydując się na zakup antyków, warto zwrócić uwagę na ich detale i ewentualnie ocenić proces odrestaurowania wybranego produktu tak, aby finalnie robił wrażenie. Oprócz omawianych kwestii pod uwagę warto wziąć cenę antycznego lustra, która dla wielu będzie sporna. Dla jednych koszt zakupu może okazać się zbyt wysoki – dla drugich natomiast nie będzie stanowił przeszkody do realizacji transakcji.

Ponadczasowe lustra antyczne

Głównym celem zakupu luster antycznych jest ich ponadczasowa elegancja. Idealnie prezentują się we wnętrzach, w których dominuje styl Art Deco, czy secesyjny. W dopracowanych do maksimum przestronnych pomieszczeniach, lustra antyczne będą pełniły funkcję ponadprzeciętnej dekoracji. Oryginalne egzemplarze najczęściej można znaleźć z okolic Francji, Niemiec lub Anglii. Przeważnie ozdobione są masywną, drewnianą lub mosiężną ramą. Oprócz wiszących i wyniosłych propozycji dostępne są także lusterka, które będą poręcznym gadżetem, stojąc na dopracowanej nóżce. Wariantów luster antycznych jest wiele. Dla niektórych osób, podjęcie właściwej decyzji o inwestycji rozwiązuje jawne pochodzenie i historia lustra, która nierzadko jest wyjątkowa.

Dodaj komentarz