Antyczne meble – czyszczenie i pielęgnacja.

Meble weneckie

Antyczne meble – czyszczenie i pielęgnacja

Podobają Ci się antyczne meble i masz zamiar zakupić je do swojego domu? Jeśli tak, to powinieneś pamiętać, w jaki sposób i czym czyścić stare drewniane meble. Najczęściej takie przemyślenia padają, gdy zaczyna się mieć swoje pierwsze meble antyczne. Charakteryzują się one wrażliwością na pewne czynniki oraz wymagają swoistego traktowania. W domu posiada się sprzęty, z których się korzysta, dlatego też podlegają one zniszczeniom. 

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Antyczne meble nie powinny mieć kontaktu z wodą, alkoholem oraz przedmiotami, które mają wysoką temperaturę. Kontakt mebli politurowanych z wodą może spowodować powstawanie białych plam. Często jest to efekt mycia mebli mokrą ściereczką. Jeśli postawimy naczynia, które są gorące na meblu antycznym, mogą powodować one powstanie plamy. Istotne jest to, aby zabezpieczyć się w jakiś obrus lub po prostu podstawki. Alkohol natomiast w połączeniu z politurą może ją rozpuścić i spowodować powstanie ubytku lub matowej plamy.

Czym czyścić stare drewniane meble? – kilka patentów

Zabierając się za czyszczenie i pielęgnację mebli antycznych, nie trzeba za bardzo przesadzać. Nie ma tutaj przymusu, aby korzystać z jakiejś specjalistycznej gamy – środków chemicznych. Takiego rodzaju meble najlepiej jest stosować sucho flanelową ściereczkę lub spraną bawełnianą. Taka metoda czyszczenia powinno pomóc, aby zapewnić wygląd na lata. Jeżeli jest konieczność wyczyścić mebel za pomocą wykręconej ścierki, która nie pozostawia za sobą smug. Jednakże należy unikać czyszczenia powierzchni w taki sposób – tylko w chwilach kryzysowych. 

Pewnie zastanawiacie się, czy można użyć do mebli antycznych pianek, mleczka, a także sprayów, które oferują nam przeróżne marki. Jeżeli politura jest odnowiona to lepiej tego nie robić, ponieważ może to tylko zaszkodzić. Jednakże jeśli komuś bardzo zależy, to można go użyć, jeśli widnieje na nim napis, że jest przeznaczony do mebli drewnianych. Przeważnie takie środki składają się z oleju oraz wosku pszczelego. Pamiętaj, że musisz uważać, stosując detergent z wosku, ponieważ może spowodować on matowienie politury. Raz na jakiś czas użycie takiego środka nic nie zmieni, lecz częstsze stosowanie może wyrządzić szkody. Przed użyciem dobrze jest zrobić próbę na niewielkiej powierzchni i zobaczyć jak dany mebel reaguje. W przypadku mebli antycznych, które mają starą politurę, można raz na jakiś czas użyć specjalnego środka do odnowienia politury. Olejki takie dostępne są w sklepach oraz internecie. Jednakże nie można używać ich za często, ponieważ mogą spowodować plamy oraz tłuste osady.

Ciężkie przedmioty a świeżo odnowiona politura

Jeżeli politura została odświeżona, to warto pamiętać, że nie należy na niej stawiać ciężkich przedmiotów – nawet grubych obrusów, ponieważ może to powodować odciski. Takich mebli nie należy także stawiać w miejscach, które są nasłonecznione, ponieważ może prowadzić to do zagotowania politury, a to ujawni się w postaci pęcherzyków powietrza na powierzchni.

Istotną kwestią jest to, że antyczne meble stoją w pomieszczeniach, które mają stabilną temperaturę oraz normalną wilgotność. Przy grzejnikach oraz kominkach nie powinny stać meble, ponieważ powoduje to paczenie drewna, a w skrajnych przypadkach mogą one pęknąć.

W jaki sposób można dokonać renowacji antyków?

Odnowa starych mebli jest procesem wieloetapowym. Po pierwsze, aby dokonać renowacji, należy usunąć z nich starą politurę, lakier, farbę lub klej. Aby w żaden spokój nie uszkodzić mebla, trzeba wyposażyć się w konkretny skrobak. W takich meblach antycznych także półki potrzebują czasami renowacji, a nie tylko fronty. Jeśli przedmioty nie są bardzo zniszczone, to w zupełności wystarczy wyczyścić je za pomocą wosku. Jeżeli są w gorszym stanie, to pozostaje użycie papieru ściernego za pomocą, które wyszlifuje się powierzchnię. 

Zdarzają się takie antyczne meble, które przez upływ czasu stają się dosłownie szare, pomimo tego, że wcześniej miały żywy, ładny kolor drewna. Nic straconego! Można go odzyskać za pomocą specjalnego rozjaśniacza. Ważne do odświeżenia antyków jest użycie wosku. Proces ten należy wprowadzić kilkukrotnie, dbając o to, aby został on dobrze rozprowadzony po powierzchni. Renowacja to zabieg czasochłonny, jednakże można przeprowadzić ją samodzielnie. Nie jest bardzo skomplikowana, wszystkich kroków da się nauczyć bez większych problemów. Zaawansowane techniki stylizacji i renowacji mebli jednak wymagają wykorzystania wiedzy i doświadczenia fachowców. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w odnawianiu antyków, dlatego też nie powinno być problemu z ich znalezieniem w okolicy.

Jeśli nie mamy w domu mebli antycznych ani nie dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi na ich zakup, możemy pokusić się o wystylizowanie mebla na antyk. W tym celu należy sięgnąć do specjalistycznych procesów, aby uzyskać postarzany efekt. Stylizowany mebel można uzyskać poprzez nierówne nakładanie farby, jej przecieranie i odkrywanie innego kolory spod spodu.

Dodaj komentarz