Antyki – dlaczego warto je mieć w swoim domu?

Antyki to grupa obejmująca naprawdę bardzo wiele przedmiotów sztuki dawnej. Są to m.in. meble, rzemiosło, obrazy, rzeźby, biżuteria, broń, a nawet zastawy i sztućce. Większość antyków liczy sobie minimum sto lat, więc wydawałoby się, że upływający czas powinien jedynie negatywnie wpływać na jakość i wartość danych rzeczy. Nie jest to jednak prawda! Dlaczego warto mieć antyki w domu? Czy stara szafa rzeczywiście po upływie tych setek lat przestaje być funkcjonalna i przydatna? Zapraszamy do lektury!

Wyjątkowe aranżacje wnętrz

Stare szafy, kredensy, stoły, czy ceramika dziś są tak samo praktyczne jak kiedyś. Co więcej, pełnią już nie tylko funkcje użytkowe i ułatwiają codzienne życie, ale przede wszystkim pozwalają stworzyć unikatowe aranżacje wnętrz. Estetyka dla wielu osób jest priorytetem, jednak to, co wyróżnia antyki to fakt, że salon, sypialna, czy jadalnia, których głównym elementem wykończenia są stare przedmioty, są nietuzinkowe i oryginalne. W dzisiejszych czasach większość przedmiotów dostępnych na rynku jest oczywiście piękna, lecz wtórna, a ich uroda przemija wraz z danym trendem. W przypadku antyków czasem ciężko znaleźć więcej niż jeden egzemplarz danego starego przedmiotu. Wszystko to sprawia, że antyki pozwalają unikatowo urządzić dom, mieszkanie, biuro, czy restauracje i nadają im wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru.

Przedmioty z historią

Wiele osób docenia fakt, że antyki to przedmioty z historią lub z tzw. duszą. Pięknie odrestaurowane, zadbane meble secesyjne, czy barokowe mogą być prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej. Dodatkowo większość tych mebli została wykonana ręcznie, z należytą starannością i uwaga na każdym elemencie. Takie przedmioty odbiera się zupełnie inaczej niż te produkowane masowo. Każdy antyk posiada własną, często niezwykle fascynującą historię, a wykorzystanie takiego elementu w swoim wnętrzu dodaje całej przestrzeni charakterystycznej aury. Wielu miłośników antyków twierdzi, że otaczanie się meblami sprzed setek lat daje im absolutnie unikatowe poczucie obcowania ze sztuką, ale także z historią. Jest to też swoisty hołd oddawany przodkom oraz sposób na odnalezienie własnej tożsamości. Dziś, gdy świat jest niemal globalną wioską, dla wielu osób jest to niesamowity atut.

W myśl trendu pro-eko

Posiadanie w domu antyków może być także wyrażeniem własnych wartości. Na całym świecie coraz bardziej modny staje się trend pro-eko. Wiele firm wykorzystuje ekologię do własnych celów sprzedażowych i pod przykrywką ochrony środowiska zachęca swoich klientów do zakupów. Nie da się jednak nie zauważyć, że posiadanie coraz większej liczby przedmiotów i późniejsza wymiana ich na nowe nie ma nic wspólnego z byciem proekologicznym. Decydując się na antyki nie bierze się udziału w tej gonitwie. Antyki to stare przedmioty, którym dane zostało drugie, trzecie, a często nawet czwarte życie i wciąż w pełni spełniają one swoje funkcje. Są to też trwałe rzeczy, które w przypadku regularnych konserwacji, mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto antyki często w swojej konstrukcji posiadają ekologiczne materiały np. drewno, a do ich produkcji wykorzystywane były niejednokrotnie jedynie metody rzemieślnicze, niemające negatywnego wpływu na środowisko.

Korzystna inwestycja

Na koniec warto wspomnieć o najbardziej prozaicznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto mieć w domu antyki. Wartościowe stare przedmioty są po prostu doskonałą lokatą kapitału. Już w dniu zakupu dany przedmiot, obraz, szafa, czy biżuteria mogą mieć wysoką wartość, a upływający czas będzie tylko działał na jej korzyść. Kolekcjonerzy szczególnie chętnie sięgają po rzadkie, niemal niedostępne już przedmioty i traktują je jako korzystną inwestycję. Warto pamiętać, by decydować się na kupno antyków ze sprawdzonych miejsc, jak Rokaj Group, gdzie ma się pewność co do autentyczności danych przedmiotów. Najlepiej jest wybierać takie antyki, które wpisują się w gust estetyczny danego właściciela. Wówczas antyk będzie nie tylko lokatą kapitału, ale także pięknym przedmiotem, który na co dzień cieszy oko. Już wiesz, dlaczego warto mieć antyki w domu, dlatego też zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dodaj komentarz