Antyki w nowoczesnym wnętrzu – jak łączyć te style?

Wystrój każdego wnętrza powinien być przemyślany i przede wszystkim dopasowany do naszego stylu życia – aranżując idealne wnętrze, nie powinniśmy używać przypadkowych przedmiotów, które nie będą ze sobą spójne. Czy wobec tego da się połączyć tradycyjne rozwiązania z tymi całkowicie nowoczesnymi? Oczywiście! Umieszczanie antyków w nowoczesnych wnętrzach staje się ogromnie popularne, a dzięki takim z pozoru nieoczywistym połączeniom powstają często bardzo przyjemne i funkcjonalne aranżacje. Co prawda nie jest to zadanie łatwe, jednak nie niemożliwe. Jak więc połączyć nowoczesność z tradycją?

Antyki w nowoczesnym wnętrzu – czy takie zestawienie ma sens?

Łączenie antyków z nowoczesnymi formami ma sens, gdy wykonane jest odpowiednio, czyli z rozmysłem. Ważne, by dobierać elementy wystroju w taki sposób, by antyki w nowoczesnym wnętrzu nie stanowiły zbędnego fragmentu, a harmonijnie wtapiały się w aranżację. Podczas łączenia antyków i nowoczesnych mebli oczywiście powinniśmy eksperymentować – takie łączenie starego z nowym daje mnóstwo możliwości, które z powodzeniem możemy wykorzystać, tworząc eklektyczne wnętrze. Najważniejsza zasada dotycząca takiego łączenia polega na zachowaniu proporcji i wystrzeganiu się nadmiernego przepychu. Nie powinniśmy przesadzać z liczbą antycznych mebli, szczególnie tych bogato zdobionych, ponieważ mogą one być przytłaczające dla całej kompozycji. Dobrze jest więc kierować się tym, by antyki były dodatkiem i mocno odznaczającym się detalem, nie zaś centralnym elementem wystrojem. Świetnym pomysłem będzie wydzielenie przestrzeni na antyczny mebel lub dodatek. Chciałbyś wyeksponować piękne pianino, lustro lub antyczną toaletkę? Zrób to w taki sposób, by mebel nie ginął wśród nowoczesnych dodatków, ale także by nie przytłaczał swoją formą. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór odpowiedniego motywu przewodniego, który połączy stare z nowym. Warto jednak pamiętać o tym, by nie zestawiać antyków z dodatkami stylizowanymi na antyczne, ponieważ powoduje to wrażenie przesytu i jednocześnie może ocierać się o kicz.

Stare meble w nowoczesnych wnętrzach – jak łączyć ze sobą meble, by być zadowolonym z efektu?

W trakcie tworzenia aranżacji niezwykle istotne jest to, jaki charakter chcemy nadać wnętrzu. Innego wystroju będą bowiem wymagały wnętrza stylizowane na przedwojenne, a jeszcze innego pomieszczenia, którym będziemy chcieli nadać styl secesyjny. Dobrze również mierzyć siły na zamiary – we wnętrzach kamienicznych można uzyskać zupełnie inny efekt niż w pomieszczeniach w budynkach z lat 50. czy 60. Dodatkowo istotny jest także rodzaj i przeznaczenie danego wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu mamy już meble z epoki, które chcemy zachować, to warto zainwestować w nowoczesne dodatki, gdyż nadadzą one aranżacji świeżości. Najlepiej sięgnąć wówczas po odpowiednie tekstylia, które nieco złagodzą ogólny wystrój, jednocześnie harmonizując całość pomieszczenia. Odpowiedni dobór poduszek, zasłon czy dywanów o podobnym motywie sprawi, że wnętrze znacząco się ożywi, jednak nie będzie przytłaczać.

Jeśli natomiast kochasz antyki i zdecydowanie nie wystarczy Ci tylko jeden lub dwa meble w takim stylu w pomieszczeniu, warto byś pamiętał o tym, że aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zagraconego, koniecznie powinieneś zdecydować się na zachowanie proporcji 1:1 – czyli starych mebli powinno być niemal tyle samo, co nowoczesnych. Ponadto wspomniane już wcześniej dodatki w chwilę mogą odmienić te proporcje. Często wystarczy odpowiednia narzuta w nowoczesnym stylu czy wymiana siedzisk krzeseł, czy foteli na takie z nowoczesnymi obiciami, by mebel, a z nim i wnętrze, zyskały nowy charakter.

Nowoczesne wnętrza z antykami – jak szybko wprowadzić taki styl do wnętrza?

Jeśli chcesz szybko wprowadzić antyki do nowoczesnego wnętrza, warto byś pamiętał, że stare meble nie mogą przeważać w aranżacji. Dobrze jest więc zdecydować się na jeden mebel sprzed lat, np. na masywną komodę, która będzie stanowić centralny punkt danego pokoju. Jednak antykami nie muszą być wyłącznie stare meble w nowoczesnych wnętrzach. Jeden stary mebel, który połączymy z kilkoma akcesoriami z minionych epok, sprawi, że pomieszczenie nadal będzie nowoczesne, ale jego wystrój stanie się oryginalny. Wprowadzenie stylu eklektycznego we wnętrzu możemy sobie szybko zapewnić przy użyciu kontrastowych zestawień w postaci np. antycznego stołu i nowoczesnych krzeseł czy antycznego biurka zestawionego z nowoczesnym krzesłem biurowym. Doskonałym połączeniem będzie również antyczny żyrandol w nowoczesnej łazience czy szafki nocne w sypialni zestawione z łóżkiem o prostym designie. Jeśli jednak kontrasty nie są dla Ciebie, to z powodzeniem możesz połączyć ze sobą wszystkie zabytkowe elementy, wychodząc poza jedno wnętrze. I tak doskonale sprawdzi się połączenie nowoczesnego salonu, do którego wstawimy antyczny kredens w stylu prowansalskim i jednocześnie nowoczesnego przedpokoju, do którego można wstawić konsolę czy stolik vintage o podobnej stylistyce. W pokoju dziennym lub garderobie idealnie sprawdzi się za to lustro w pozłacanej ramie czy kryształowy żyrandol. Doskonałym połączeniem jest również nowoczesna sofa oraz zabytkowa lampa stojąca. Wszystko zależy od Twojej kreatywności, należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z przepychem.

Dodaj komentarz