Co to jest fornir i jak jest wykorzystywany do stylizacji mebli?

Trend na fornirowane meble pojawił się w Europie na przełomie XVII i XVIII wieku. Przez wiele lat cieszył się on niesamowitą popularnością. Co więcej, pomimo upływającego czasu, fornir wciąż ma wielu zwolenników i do dzisiejszego dnia jest często wykorzystywany jako nadrzędny surowiec wykończeniowy mebli. Co to jest fornir? Jakie ma wady i zalety? W jaki sposób jest wykorzystywany do stylizacji mebli? Czy meble fornirowane są trwałe? Zapraszamy do lektury!

Fornir – czym jest i jakie są jego atuty oraz wady?

Fornirowanie to pracochłonna technika, którą na szeroką skalę stosowano na dworach królewskich m.in. do oklejania płatami drewna jednolitych powierzchni mebli lub do tworzenia intarsji, czyli unikatowych i charakterystycznych ornamentów z różnych gatunków drewna. Sam fornir to niezwykle cienkie płaty naturalnego drewna, które naklejane są na mebel. Fornir nie przekracza 0,8 mm grubości i jest najczęściej stosowany na płyty stolarskie, MDF oraz drewniane, które są zdecydowanie gorszego gatunku. Fornir pozwala też na staranne zdobienia oraz podnosi walory estetyczne mebli. Najważniejszym i największym atutem forniru, oprócz bezapelacyjnych walorów dekoracyjnych danego obiektu, jest bardzo oszczędne gospodarowanie drewnem naturalnym. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli materiał jest bardzo kosztowny. Z jednego metra sześciennego drewna można uzyskać nawet kilkaset metrów kwadratowych forniru. Meble fornirowe są także często o wiele trwalsze i mają dłuższą żywotność niż meble z drewna litego. Jest to wynikiem pracy drewna litego, które np. pod wpływem temperatury może pęknąć lub się zniekształcić. W przypadku mebli fornirowych takie przypadki raczej nie mają miejsca. Nie oznacza to jednak, że fornir jest wolny od wad. Ze względu na to, że fornir jest dość cienki, może on ulegać zdarciu, czy ukruszeniu. Szczególnie narażone na usterki są takie miejsca, jak kanty, czy rogi. To właśnie dlatego miejsca te pokrywa się nieco grubszym fornirem tzw. obłogiem. Obłóg może mieć od 1 do 5 mm grubości i jest to także bardzo dobry podkład pod fornir przy renowacji mebli. Obłóg nie zwiększa jednak walorów estetycznych, gdyż do jego wykonania zwykle używa się gorszej jakości forniru. Ponadto do wad forniru należy zaliczyć także niską odporność na wilgoć i wysokie temperatury, dlatego też w przypadku mebli fornirowanych trzeba pamiętać, by nie pozostawić na nich na dłużej np. gorących filiżanek.

Rodzaje fornirów – od czego zależy ich cena?

Co do zasady istnieje tyle typów fornirów, co gatunków drzew. W przypadku meblarstwa głównie stosuje się kilka rodzajów. Największą popularnością cieszył się m.in. mahoń, palisander, orzech, czy czeczotka. W baroku z kolei najczęściej używano forniru orzechowego, dębowego oraz pozyskiwanego z drzew owocowych. Były to m.in. wiśnie, czereśnie, czy grusze. Z biegiem lat coraz chętniej sięgano po forniry egzotyczne. Prym wiódł w tym względzie niesamowity mahoń. W minionym czasie stosowano także wiąz, czy jesion. Od czego zależy sama cena forniru? Oczywiście od gatunku drewna. Do najtańszych z pewnością należy fornir dębowy, bukowy oraz jesionowy. Idąc w górę bardziej kosztowny jest m.in. fornir orzechowy, a najdroższy – fornir czeczotkowy. Charakterystyczny fornir czeczotkowy, którego nie da się pomylić z żadnym innym materiałem, był zresztą chętnie wykorzystywany już w XVIII wieku, a później w czasach art déco i biedermeieru. Duże znaczenie miało też to, czy fornir jest cięty z jednej kłody drewna, czy z różnych kłód. Najbardziej pożądany i ceniony na rynku meblarskim był fornir z jednej kłody, gdyż był on gwarantem uzyskania jednolitej barwy. Wysokiej jakości meble fornirowane można znaleźć w ofercie Rokaj Group. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Dodaj komentarz