Dlaczego niektóre antyki są warte kolekcjonowania a inne nie?

Wiele osób, które dopiero chce rozpocząć kolekcjonowanie antyków zastanawia się, dlaczego niektóre starocie są drogie, a inne wręcz przeciwnie. Jesteś ciekawy, co sprawia, że dany przedmiot jest warty kolekcjonowanie, a inny nie? Jakie znaczenie mają uszkodzenia mebli i czy zawsze ich obecność to coś negatywnego? Zapraszamy do lektury!

Które antyki są warte kolekcjonowania? Reprezentatywne uszkodzenia mebli

Antyki muszą nosić na sobie ślady upływu czasu i jest to niezaprzeczalny fakt. Jest to też jeden z powodów, dla których wiele osób sięga w ogóle po starocie – uważają je za przedmioty z duszą. W antycznych meblach można znaleźć oznaki przeróbek, przekształceń, czy napraw. Są one mniej lub bardziej widoczne np. w meblach fornirowych warto zwrócić uwagę, czy od spodu widoczne są dziurki po gwoździach, co mogłoby świadczyć o wymianie obicia. Często też można zauważyć, że mebel został przemalowany lub że fornir został uzupełniony. Reprezentatywne dla antyków są także różnego rodzaju zmatowienia, przetarcia, czy zabrudzenia politury. Co więcej, nawet ślady po zalaniach, czy swoiste dziurki po działalności szkodników atakujących drewno są często pożądanym elementem, choć żerowanie korników może być często niebezpieczne, gdyż zbyt długie penetrowanie może znacznie osłabić strukturę drewna. Warto w tym miejscu wymienić jeszcze wszelkie znaki pozostawione przez konstruktora danego przedmiotu, czy mebla. Zdarzają się sygnatury stolarzy, znaki firmowe, czy oznaczenia techniczne, które wykonywane są przy pomocy dłuta lub innego narzędzia. Również antyki poddawane renowacji w dzisiejszych czasach posiadają wiele charakterystycznych cech. Niestety warto mieć na uwadze, że nie zawsze typowe uszkodzenia świadczą o oryginalności danego przedmiotu. Sfałszowane antyki nigdy nie będą warte kolekcjonowania.

Które antyki są warte kolekcjonowania? Autor, czas i estetyka

Wiesz już, jak sprawdzić, które meble antyczne są warte kolekcjonowania, a które nie. Jednak antyki to nie tylko meble. W przypadku innych starych przedmiotów wydawać by się mogło, że droższe będą te antyki, które są po prostu starsze, czyli pochodzą z wcześniejszych wieków. Nie jest to w 100% prawda. Zdarza się, że przedmiot z późniejszej epoki będzie o wiele droższy i będzie miał większą wartość, gdyż wykonany będzie np. w o wiele mniejszej ilości lub za danym antykiem stać będzie wyjątkowo ceniony artysta. Nie bez znaczenia są także właściwości techniczne i artystyczne. Warto tutaj wymienić m.in. materiał wykonania, wykorzystane techniki zdobień, czy w przypadku mebli np. zastosowanie okleiny. Jeżeli dany antyk będzie miał charakter unikatowy i niepowtarzalny to jego cena będzie o wiele wyższa.

Gdzie najlepiej kupować antyki warte kolekcjonowania?

Wiesz już, dlaczego niektóre antyki są warte kolekcjonowania, a inne nie, więc warto dowiedzieć się także, gdzie najlepiej kupować tego typu stare przedmioty. Antyki dziś można zakupić nie tylko stacjonarnych antykwariatach, ale także w wielu innych miejscach. Są to m.in. domy aukcyjne, sklepy internetowe oraz targi staroci. Antyk dobrze jest przed zakupem dokładnie obejrzeć, by ewentualnie ocenić autentyczność i wartość typowych uszkodzeń. Dodatkowo dobrze jest zamienić kilka słów z antykwariuszami, którzy posiadają wiedzę z zakresu sztuki użytkowej, a wieloletnie doświadczenie pozwala im udzielić także trafnych wskazówek, co do poszukiwanych antyków. Rokaj Group proponuje kolekcjonerom zarówno zakupy stacjonarne, jak i internetowe – wszystko po to, by spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo jest to absolutnie najpewniejsze źródło sprzedaży. Warto podkreślić, że zakup to dopiero początek i jednym z najważniejszych elementów jest też sam transport antyku. Musi on dotrzeć w idealnym stanie i nie może ulec zniszczeniu w trakcie dostawy. Sprawdzone miejsca, jak Rokaj Group, oferują także bezpieczny transport. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą stacjonarnie lub przez Internet.

Dodaj komentarz