Intarsja i inkrustacja – czym się charakteryzują?

Bogato zdobione antyki cieszą się niezwykle dużą popularnością. Nic dziwnego. To absolutne dzieła sztuki użytkowej. Niepowtarzalne elementy mogą być uzyskiwane za pomocą różnych technik. Jednymi ze sposobów są intarsja i inkrustacja. Skąd pochodzą i czym dokładnie charakteryzują się dane techniki? Co sprawia, że to właśnie te techniki wpływają na fakt, że antyczne meble są aż tak pożądane? Zapraszamy do lektury!

U źródeł intarsji i inkrustacji

Obie techniki zdobienia mają bardzo długą historię. Początki sięgają czasów starożytnych, a za dokładny region, gdzie poznane zostały te techniki, przyjmuje się dawne terenu Egiptu oraz Bliskiego Wschodu. Pomimo iż intarsja i inkrustacja wywodzi się z tak odległych krain to główny okres ich rozwoju przypadł na okres Cesarstwa Rzymskiego. Szkoła intarsji powstała dokładnie w XV wieku, jednak przełomowym wiekiem dla tej techniki okazał się wiek XVI, gdyż to właśnie w tym czasie intarsja zaczęła zdobywać coraz większą popularność w innych krajach europejskich. Za niedoścignionego mistrza intarsji uznaje się Giuseppe Maggioliniego. Inkrustacja też oczywiście była znana już wczasach starożytnego Egiptu i Mezopotamii oraz sporadycznie występowała w architekturze wczesnośredniowiecznej. Największy jej rozkwit miał miejsce na przełomie w XVII i XVIII wieku we Francji. Obecnie jednak obie te techniki są kojarzone głównie z ebenistami, czyli wytwórcami mebli artystycznych fornirowanych i intarsjowanych.

Intarsja – najważniejsze cechy techniki

Intarsja do dnia dzisiejszego jest uznawana za jeden z najbardziej efektownych sposobów zdobienia mebli. Powszechnie uważa się, że technika intarsji opiera się na wykonywaniu ornamentu z różnych gatunków drewna i nie można nie zgodzić się z tą opinią. W przypadku mebli ornamenty były wykonywane przy pomocy właściwych narzędzi na ich powierzchni. Ponadto w ten sposób ozdabiano także inne dodatki drewniane np. blaty stolików, fronty szafek i szuflad, komody i kredensy. Wycięte w ten sposób najrozmaitsze wzory (zagłębienia) następnie były z najwyższą starannością wypełniane fragmentami innego, przeważnie o wiele szlachetniejszego (i bardziej kosztownego) gatunku drewna. Intarsją ozdobionych jest wiele oryginalnych renesansowych i barokowych antyków. W technice intarsji Polacy również moją swoje zasługi, gdyż przez lata była ona rozwijana przez toruńskich artystów i rzemieślników. Pojęciem związanym bezpośrednio z intarsją jest fornir. Fornir umożliwił wykonywanie intarsji bez naruszania struktury mebla. Fornir to okleina, czyli inaczej cienka warstwa drewna. Warstwa ta jest naklejana często na mebel, który wykonany jest z o wiele bardziej pospolitego gatunku i tworzone w nim są piękne, wyrafinowane i finezyjne zdobienia. Dzięki tym zabiegom meble z tańszych materiałów posiadają dodatkowe walory dekoracyjne, a ich cena rynkowa także wzrasta.

Inkrustacja – cechy charakterystyczne techniki

Inkrustacja w drewnie to technika nieco zbliżona do techniki intarsji. Technika ta polegała na tym, że w różnego typu obiektach z drewna m.in. w meblach oraz innych elementach, jak drewniane zegary, czy oprawy luster wycinane były zamierzone wzory, a następnie wypełniane one były ornamentami z innego cennego materiału, jednak już nie drewnem. Najczęściej była to masa perłowa, szylkret, kość słoniowa, metale szlachetne, czy kamienie szlachetne. Dzięki tej technice można było stworzyć unikatowe i niepowtarzalne przedmioty. Z inkrustacją i intarsją kojarzona jest także jeszcze jedna technika, a mianowicie markieteria. Jest to technika oparta na wycinaniu warstw forniru. Mogą one różnić się materiałem lub barwa. Z tak pozyskanych elementów następnie tworzone były skomplikowane, bogate zdobienia.

Popularność bogato zdobionych antyków

Technika intarsji oraz inkrustacji pozwoliła tworzyć niesamowite ornamenty o najróżniejszych motywach. Warto wymienić tu m.in. motywy geometryczne, roślinne, zwierzęce, czy popularne herby. Nie było również problemem stworzenie charakterystycznych scenek rodzajowych, co nie zmienia faktu, że wykorzystywanie obu technik wymagało od stolarza wielkich umiejętności i była to prawdziwa sztuka. Są to swoiste obrazy z drewna lub innych, szlachetnych materiałów, które są wręcz zespolone z powierzchnią drewna. Dzięki tym niezwykle wymagającym i precyzyjnym dekoracjom wszystkie meble i pozostałe obiekty drewniane są absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne. To właśnie ich oryginalność sprawia, że cieszą się one wciąż tak wielką popularnością wśród koneserów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Rokaj Group, gdzie znaleźć można rewelacyjne meble drewniane bogate w te jedyne w swoim rodzaju zdobienia.

Dodaj komentarz