Jak dbać i przechowywać stare obrazy?

Zakupione obrazy to niezwykle cenne dzieła sztuki, które mogą ulegać uszkodzeniom. Wymagają odpowiedniego traktowania, aby móc przez lata cieszyć się ich doskonałym wyglądem. Co istotne, to nie tylko stosowanie zabiegów renowacyjnych, ale również odpowiedni transport, magazynowanie, oczyszczanie i ekspozycja. Jak dbać, przechowywać oraz czym zabezpieczyć obraz? Zapraszamy do lektury.

Czym zabezpieczyć obraz podczas transportu?

Zakup wymarzonego obrazu może wiązać się z wieloma emocjami. Zanim jednak ozdobi ściany domu, konieczne jest jego bezpieczne przetransportowanie. Niestety w czasie przewożenia obrazy mogą być narażone na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Jak zabezpieczyć obraz na płótnie oraz co doskonale zabezpiecza obraz olejny przez zniszczeniem? Przydatna będzie folia bąbelkowa, za pomocą której można owinąć dzieła, tak aby bąbelki widoczne były na zewnątrz. Pamiętamy, że wrażliwe na uszkodzenia mogą być rogi obrazów, które można zabezpieczyć przy użyciu kartonowych czy styropianowych trójkątów. Przewożenie powinno odbywać się w pozycji pionowej, jednak należy zadbać o unieruchomienie przedmiotu, aby podczas transportu nie przesuwał się i nie upadał na podłogę. Kiedy mamy do czynienia z dziełem sztuki, które jest dodatkowo oszklone, warto jest nakleić na szybę specjalistyczne taśmy. Pamiętajmy, że zaraz po przewiezieniu powinno się usunąć folię bąbelkową, gdyż nie przepuszcza pary wodnej i powietrza, co może szkodliwie wpływać na powierzchnię dzieła. Co istotne, jeśli mamy obawy o przewożenie obrazu czy zakupione dzieło było wyjątkowo kosztowne, warto jest zatrudnić specjalistyczną firmę transportową, która zadba o odpowiednie zabezpieczenie i przewiezienie przedmiotu.

Eksponowanie obrazu

Wybór miejsca powieszenia obrazu to nie tylko sprawa estetyki, ale również jego odpowiedniego zabezpieczenia przed wnikaniem szkodliwych czynników. Warto wiedzieć, że powinno się unikać miejsc mocno naświetlonych, a także tych, w których panuje podwyższona temperatura. To ściany w pobliżu kominków, grzejników i innych źródeł ogrzewania. Dodatkowo nie powinno się narażać dzieł sztuki na wpływ niskich temperatur, a także wysoką wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić około 40 do 60%. Warto wiedzieć, że zniszczenia, które są wywołane przez wysoką i niską temperaturę, a także promienie świetlne są często nieodwracalne, dlatego tak ważne jest, aby nie naświetlać ich wyjątkowo mocno oraz zadbać o odpowiednią temperaturę. To wszystko doskonale zabezpiecza obraz olejny przed zniszczeniem, a także wszystkie inne dzieła sztuki np. pastele czy akwarele. Powinno się stale kontrolować stan pracy oraz dbać o regularne wykonywanie wszelkich potrzebnych napraw. Niewiele osób wie, że posiadanie w domu dzieł sztuki, powinno wiązać się z rezygnacją z palenia papierosów i cygar w domu, gdyż dym wpływa destrukcyjnie na strukturę posiadanych prac.

Regularne usuwanie kurzu

Kurz to zanieczyszczenie, które może szkodliwie wpływać na wygląd obrazów. Już na etapie wieszania, warto jest stworzyć odpowiednie warunki, dzięki którym możliwe będzie zapobieganie zbierania się kurzu. W tym celu stosuje się podkładki mocowane na tylnej ścianie obrazu. Dodatkowo konieczne jest ciągłe oczyszczanie powierzchni obrazu i ram. Powinno się również unikać zamiatania podłóg, gdyż powoduje to unoszenie się cząstek kurzu, które będą osadzać się na obrazie. Najlepiej stosować odkurzacze do sprzątania powierzchni domu, a do oczyszczania obrazu, warto jest wykorzystywać miękkie szmatki, gąbki czy szczotki. Koniecznie należy unikać szorstkich materiałów, a do czyszczenia nie wykorzystywać wody. Co jakiś czas dobrze jest ściągnąć ramę, aby dotrzeć w każde miejsce.

Jak powinno się magazynować posiadane obrazy?

Magazynowanie posiadanych prac również powinno odbywać się w odpowiednich warunkach. Konieczne jest nie tylko zapewnienie stałej temperatury i odpowiedniej wilgotności, ale również zabezpieczenie przy użyciu materiałów. Pamiętajmy, że powinno się unikać szczelnego zamykania obrazów, gdyż brak dopływu powietrza może wpływać destrukcyjnie na ich powierzchnię. Warto pamiętać o tym, aby zapewnić dziełom sztuki takie warunki, w jakich wcześniej były eksponowane czy magazynowane. Nie powinno się narażać ich na drastyczne zmiany temperatury czy wilgotności. Aby zapobiegać osadzaniu się kurzu, dobrze jest przykryć obrazy np. bawełnianym materiałem, dodatkowo powinno się je umieścić nad ziemią. Można układać je na prostych regałach magazynowych w pozycjach pionowych. Pamiętajmy, że magazynowanie obrazów przez dłuższy czas rodzi konieczność doglądania obrazu, aby zapobiegać wszelkim zniszczeniom. Czasami konieczne może okazać się wykonanie renowacji, szczególnie jeśli wystąpi zmiana kolorów, plamy, wybrzuszenia czy pęknięcia. W takim przypadku, warto jest skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się odnawianiem obrazów.

Dodaj komentarz