Jak dbać o antyki?

Posiadanie antyków to pewien przywilej i ogromna satysfakcja. Aby antyki wyglądały odpowiednio dobrze i zachowały na długo swój pierwotny wygląd, konieczne jest zastosowanie specjalnych czynności pielęgnacyjnych. Niejednokrotnie takie zabiegi bywają kosztowną inwestycją, kiedy indziej wystarczy kilka prostych trików, by mebel czy biżuteria cieszyły oko przez wiele lat. Jak więc odpowiednio dbać o antyki? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Jak dbać o stare meble?

Przede wszystkim sposób pielęgnacji antyku powinien być dostosowany do jego rodzaju, materiału czy epoki, w której został wykonany. To oczywiste, że o biżuterię trzeba zadbać inaczej niż o meble czy broń. Należy obchodzić się z antykiem tak, aby nie przyczyniać się do jego niszczenia. W przypadku mebli niezbędna będzie ich prawidłowa pielęgnacja, którą stanowi, tak jak w przypadku mebli współczesnych, regularne czyszczenie i odkurzanie. W celu usuwania kurzu należy używać miękkiej ściereczki – idealnie nada się ściereczka z mikrofibry – która nie uszkodzi powierzchni mebla. Ponadto raz lub dwa razy do roku warto wypolerować mebel za pomocą pasty z wosku pszczelego. Absolutnie zakazane jest używanie agresywnych płynów w sprayu do czyszczenia powierzchni mebli. Tego typu detergenty nadadzą się do czyszczenia mebli współczesnych, posiadających zupełnie inną wierzchnią powłokę niż meble historyczne. Zawierają one silikon, który niszczy naturalną powierzchnię starych mebli i przyczynia się do ich niszczenia.

Kolejnym aspektem, którego nie wolno lekceważyć, jest utrzymywanie stałej temperatury i odpowiedniej wilgotności powietrza w domu. Nadmierna wilgotność może powodować trwałe uszkodzenia drewna, podobnie jak drastyczne wahania temperatury. Negatywny wpływ na meble ma również duży dostęp do światła – antyków nie wolno nadmiernie wystawiać na światło słoneczne, ponieważ może to przyczynić się do blaknięcia koloru, a nawet stopniowego rozklejania się elementów mebla. Należy wziąć te czynniki pod uwagę także podczas ewentualnego transportu. Aby zminimalizować negatywne działanie wymienionych aspektów, zaleca się przestawianie mebli w inne miejsce w danym pomieszczeniu lub obrócenie go w inną stronę. Warto też pamiętać o zaciągnięciu zasłon w bardzo słoneczne dni, aby promienie słoneczne nie padały na antyki. Koniecznie trzeba obserwować meble, by w razie jakichkolwiek uszkodzeń móc szybko zareagować wraz z konserwatorem zabytków. Warto także poddawać meble przeglądowi przynajmniej raz na dwa lata – konserwator zabytków z pewnością szybciej zauważy zmiany zachodzące w strukturze posiadanego mebla.

Jak dbać o zegary i porcelanę?

O stare zegary dba się nieco inaczej niż o meble. Należy wziąć pod uwagę ciągłą pracę takiego zegara, by jego mechanizm wciąż był w ruchu. Nakręcanie mechanizmu powinno więc być regularne i wykonywane za pomocą odpowiednio skonstruowanego i dopasowanego do mechanizmu klucza. Nakręcając zegar, trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż mechanizmy zegarowe są konstrukcjami niezwykle delikatnymi, a użycie dużej siły może je zniszczyć. Ponadto zegary również należy czyścić z wykorzystaniem miękkiej ściereczki i delikatnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia właśnie tego typu elementów. Do pielęgnacji zegarów nie wolno używać płynów zawierających amoniak.

W przypadku porcelany zalecana jest przede wszystkim delikatność i wyczucie. Podczas czyszczenia przedmiotu należy go trzymać za główną, masywniejszą część, nigdy zaś za uchwyt, który łatwo może ulec zniszczeniu. Do pielęgnacji porcelany nigdy nie wolno używać agresywnych środków czyszczących, szorstkich ściereczek ani gąbek, zamiast tego idealnie nadadzą się miękkie ściereczki i delikatne detergenty.

Jak pielęgnować stare srebro i biżuterię?

Do czyszczenia srebra wystarczy woda z mydłem, natomiast do czyszczenia śniedzi – specjalny środek do czyszczenia sreber oraz miękka ściereczka. Należy unikać mocno żrących i silnie działających past, ponieważ mogą one zniszczyć delikatne zdobienia na srebrnych elementach.

W przypadku starej biżuterii warto zadbać o nią podczas codziennego użytkowania. Należy pamiętać, by ściągać ją podczas mycia dłoni, a nakładanie wszelkich kosmetyków oraz spryskanie się perfumami zaplanować przed założeniem biżuterii. Do czyszczenia nie trzeba używać środków chemicznych – wystarczy woda, mydło oraz szczoteczka do zębów. Aby oczyścić mocno zabrudzone diamenty, można w tym celu użyć delikatnej pasty do zębów. Następnie biżuterię należy osuszyć i odłożyć do wyschnięcia.

Tak naprawdę – ile rodzajów antyków, tyle rodzajów ich pielęgnacji. Warto zdać sobie z tego sprawę i o tym pamiętać, a w momencie ewentualnych wątpliwości – koniecznie zgłosić się do specjalisty, by móc cieszyć oczy antykiem jeszcze przez wiele lat.

Dodaj komentarz