Jak odróżnić meble antyczne od stylizowanych?

Wiele osób uważa, że rozróżnienie antyku od mebla stylizowanego jest rzeczą prostą. Nic bardziej mylnego! Nie jest też prawdą, że każdą starą rzecz można uznać za mebel antyczny. Czym jest antyk? Jak odróżnić meble antyczne od mebli stylizowanych? Czym właściwie są meble stylizowane? Zapraszamy do lektury!

Czym jest antyk?

Antyk to nie tylko stary przedmiot. Musi mieć on przede wszystkim wartość użytkową oraz wartość zabytkową. Antykiem może być stara komoda, szafa, sekretarzyk, czy inny mebel. Są to też dodatki jak stare lampy, zegary, czy porcelana. Antykiem natomiast zdecydowanie nie są wszystkie stare przedmioty np. stary guzik, gdyż nie spełnia on początkowego warunku. Dodatkowo antykiem według ustawy jest przedmiot, który ma co najmniej 100 lat, choć niektórzy kolekcjonerzy jako punkt graniczy określają zakończenie II wojny światowej. Z kolei dla antykwariuszy antykami są jedynie oryginalne przedmioty z danej epoki. Czym w takim razie jest mebel stylizowany?

Meble stylizowane a meble antyczne

Mebel stylizowany to mebel, który co prawda w konstrukcji odwołuje się on stylistycznie do zabytkowego przedmiotu, jednak został on wykonany współcześnie. Oczywiście nie można stawiać znaku równości między antykami a meblami stylizowanymi, gdyż te pierwsze są autentycznymi meblami z konkretnej epoki, a te drugie wyłącznie są ich późniejszymi kopiami lub zaledwie nawiązują style do danego okresu. Ważne jest, by wiedzieć, jak rozpoznać i odróżnić meble antyczne od mebli stylizowanych, choć by móc to zrobić właściwie należy posiadać elementarną wiedzę, głównie z zakresu sztuki użytkowej.

Jak odróżnić meble antyczne od stylizowanych?

Jak odróżnić meble antyczne od stylizowanych? Jeżeli nie posiada się elementarnej wiedzy, to może sprawić to problem, jednak da się wymienić kilka podstawowych kwestii. Rozstrzygający jest nie tylko sam wygląd, ale także konkretne szczegóły konstrukcyjne. Na początek warto zapamiętać, że im mniej nawiązań do współczesnych technik, praktyk i materiałów, tym istnieje o wiele większa szansa, że ma się do czynienia z przedmiotem powstałym wiele lat temu. Antyki, w porównaniu do mebli stylizowanych, są wykonane o wiele mniej starannie, co może zaskoczyć osoby, które dopiero rozpoczynają kolekcjonowanie antyków. Ten element sprawia, że warto jest zajrzeć na tył szafy lub spód komody. Meble antyczne w tych miejscach mogą mieć nieheblowane deski, w których będą się znajdować wyraźne drzazgi. Ten brak staranności nie ma nic wspólnego z kunsztem dawnych mistrzów. W tamtych czasach nie mieli oni do dyspozycji tak zaawansowanych maszyn stolarskich, które zapewniałyby tak idealny efekt. W przypadku mebli stylizowanych wszystkie drewniane elementy, nawet te ukryte, będą starannie oheblowane.

Meble antyczne – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Nie tylko oheblowanie ma znaczenie. Ciekawym sposobem na to, by odróżnić antyk od mebla stylizowanego jest zerknięcie na dno szuflady, czy jej plecy, by dowiedzieć się, z jakiej płyty zostały one wykonane. Niegdyś były to deski łączone na wpust lub pióro. Sięgano także po kasetonowe płyty, które w swej konstrukcji posiadały ramy z grubszych desek i płytę drewnianą. Przełom XIX i XX wieku przyniósł jednolite, cienkie płyty. Oprócz samego wykonania pod uwagę należy wziąć także metody łączenia pojedynczych elementów w całość. Gwoździe to wbrew pozorom nowy wynalazek, który w stolarce zaczął być stosowany raptem w II połowie XIX wieku. Przed tym czasem wykorzystywano złącza ciesielskie, czopy, jaskółcze ogony, czy zamki proste. Sztywność z kolei nadawana była poprzez kołkowanie. Nie oznacza to jednak, że gwoździe nie były w ogóle stosowane, jednak miały one nieco inny wygląd niż obecnie – były niewielkie, ręcznie robione, pojedyncze i raczej miały przekrój czworoboczny. Meble antyczne wyróżniają się również typowymi uszkodzeniami np. przetarciami. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Rokaj Group, gdzie znaleźć można najwyższej jakości antyki.

Dodaj komentarz