Kryształowy żyrandol – jak go wyczyścić?

Kryształowy żyrandol – jak go wyczyścić?

Posiadając kryształowy żyrandol, należy wiedzieć, jak i czym go wyczyścić. Czyszczenie takiego żyrandola zajmuje trochę więcej czasu. Jest to przede wszystkim piękna ozdoba wnętrza pod warunkiem, że jest wyczyszczona. Te oświetlenia mają to do siebie, że się szybko kurzą, a są trudne do dosięgnięcia. W naszym artykule dowiesz się, w jaki sposób wyczyścić taki kryształowy żyrandol.

Zakurzone żyrandole to norma

Kryształowe żyrandole kurzą się jak każde inne lampy. Jednakże warto brać pod uwagę to, że trzeba umyć takie oświetlenie raz na jakiś czas, a szczególnie te elementy, które są wykonane z kryształu. U nas dowiesz się, jak zabrać się za takie czyszczenie. Warto jednak pamiętać, że może być ono nieco kłopotliwe i nie powinno zniechęcać do jego kupna, ponieważ może stanowić on niesamowitą ozdobę i wizytówkę całego wnętrza. Porządne wyczyszczenie żyrandola jest koniecznie, bo jeśli się tego nie wykona, to straci on na swoim designie i będzie tylko szpecił mieszkanie, zamiast je ozdabiać.

Czyszczenie kryształowego żyrandola bez odłączania

Biorąc się za czyszczenie kryształowego żyrandola, można ograniczyć się do prostego odkurzenia go z kurzu przy pomocy miotełki. W miarę możliwości warto to robić regularnie, po to, aby później nie nagromadziło się jeszcze więcej pyłku. Jednakże jeśli dojdziemy do wniosku, że nasz żyrandol jest tak zabrudzony, że potrzebuje gruntownego sprzątania, to trzeba odłączyć go od prądu i zdjąć z sufitu. Najlepiej jest rozłożyć elementy na części pierwsze, ponieważ każdy materiał czyści się inaczej.

Czym myć kryształowe żyrandole? Na sucho i na mokro

Żarówki myjemy za pomocą delikatnie zwilżonej ściereczki. Jeżeli sama woda nie jest w stanie poradzić sobie z zabrudzeniami, to wtedy używamy wacika nasączonego alkoholem. Nie powinno się używać tłustych środków czystości, ponieważ pozostałości sprawiają, że elementy zaczynają się nagrzewać. Metalowe konstrukcje lampy czyścimy za pomocą dobranego środka do rodzaju metalu, z którego zostały wykonane. Elementy chromowane myjemy wodą z mydłem, a także płuczemy i wycieramy do sucha, z kolei części z kutego żelaza czyścimy przy pomocy nasączonej szmatki. Innego rodzaje metale myjemy mieszaniną wody wraz ze spirytusem. Na sam koniec konstrukcję całego żyrandola osuszamy i polerujemy po to, aby nie było żadnych zacieków i po to, aby nadać połysku. Te części, które nie powinny mieć kontaktu z wodą, wycieramy suchą szmatką lub miotełką. Elementy szklane i kryształowe żyrandola myjemy w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Następnie płuczemy w wodzie z dodatkiem octu. Robi się to w takim celu, by zapobiec powstawaniu zacieków. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu przecieramy kryształowy żyrandol wacikiem nasączonym odrobiną alkoholu, a następnie dokładnie polerujemy. Po upewnieniu się, że wszystkie części są suche, składamy i wieszamy żyrandol.

Co zrobić zatem, aby żyrandol był cały czas zachowany w czystości? Wystarczy podejmować się regularnemu czyszczeniu. Dzięki temu nie będziesz tak często męczyć się z zabrudzeniami, których nie da się tak łatwo usunąć z żyrandolu. Wtedy na pewno unikniesz wymiany oświetlenia na nowe. Regularna pielęgnacja może sprawić, że lampa będzie dekoracją wnętrza przez długi czas.

Gdzie wyrzucić żyrandol? Możliwe opcje

Chcąc pozbyć się starego kryształowego żyrandola, a chcąc kupić nowego, zawsze można oddać w sklepie ten, którego już nie potrzebujemy. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjęcia zużytego sprzętu, jeśli jest on tego samego rodzaju i pełni funkcję jak ten sprzedawany. To jakiej jest marki, nie ma najmniejszego znaczenia. Wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności kupowania nowego. Jednak jeden z wymiarów odpadu nie może przekroczyć dwudziestu pięciu centymetrów. Można udać się także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w najbliższej okolicy i tam przekazać zużyty sprzęt oświetleniowy. 

Jakie są zalety posiadania żyrandola?

Główną zaletą żyrandolu jest to, że umieszcza się go tuż pod sufitem – oświetla całe pomieszczenie. Dodatkowo żyrandole mają zazwyczaj nie jedno, a kilka źródeł światła, co jeszcze bardziej poprawia ich funkcjonalność. Dzięki kilku żarówkom ta lampa doskonale oświetli każde miejsce nawet dużego wnętrza. Jeśli dodatkowo wybierzesz żyrandol kryształowy, promienie świetlne będą odbijały się od szkiełek, dając jeszcze więcej dodatkowego światła.

Poza tym żyrandol jest też praktyczny, zamieszczony pod sufitem nie zajmuje miejsca na podłodze czy na ścianach. Dzięki temu całą przestrzeń możemy zaaranżować na dowolny sposób, nie martwiąc się o oświetlenie.

Serdecznie zachęcamy do tego, aby pamiętać o czystości żyrandola. Regularne sprzątanie na pewno dużo ułatwi. Nie będzie trzeba poświęcać wtedy jednorazowo tak dużej ilości godzin, aby doprowadzić go do porządku. Pamiętajcie, że taka czysta lampa może doskonale oświetlać wasze mieszkanie! To funkcjonalne narzędzie może stać się również ozdobą! Zapraszamy.

Dodaj komentarz