Kupowanie antyków – od czego zacząć?

Kupowanie antyków – od czego zacząć?

O antykach mówi się, że są to przedmioty z duszą. Doceniamy je za sposób wykonania (często rzemieślniczy), za materiały, za tło historyczne, za estetykę, a także za to, że służą od pokoleń. Antyki nie są tylko przedmiotami, które dodadzą naszym aranżacjom charakteru, lecz mają być sposobem na inwestowanie. Warto zastanowić się zatem, jak podejść do antyków, a raczej do kupna i ich sprzedaży. Wszystkiego dowiecie się w naszym wpisie.

Czym w ogóle są antyki?

W Polsce uważa się, że antyki to przedmioty, które zostały wyprodukowane przed zakończeniem Drugiej Wojny Światowej. Istnieje także opinia, że muszą mieć one minimum sto lat, aby móc je tak nazywać (samochodów to określenie nie dotyczy). Jednakże te kwestie nie wystarczą. Warto brać pod uwagę, że podejmując się kupna antyków, te przedmioty muszą mieć wartość zabytkową, estetyczną, historyczną lub materialną, aby móc się do nich w ogóle kwalifikować. Antyki zazwyczaj kojarzą się z meblami, jednakże może nimi być także porcelana, książki, sztućce, oświetlenie czy inne użytkowe przedmioty.

Antyki kupno – jak zacząć?

Jeżeli mamy w planach kolekcjonować antyki lub chcemy traktować zakupienie ich jako interes, dobrze zacząć przygodę z nimi od zapoznania się z ludźmi, jaki styl ich interesuje. Kiedy już zdecydujemy się na styl, którego estetyka podoba nam się najbardziej, należy zacząć uczyć się, w jaki sposób rozróżniać prawdziwe antyki. Informacje, które w tym pomogą to sygnatury, charakterystyczne zdobienia dla tego okresu, techniki oraz materiały.

Gdzie dokonywać kupna antyków?

Osoby, które dopiero zaczynają przygody z antyki, a dokładniej z kupnem, sprzedażą, mają wyobrażenie, że swoją przygodę rozpoczną na targach staroci i tam je odnajdą. Na takich targach można znaleźć ładne meble, które dopełnią naszą aranżację, ale nie są to koniecznie antyki. Natomiast kupowanie takich przedmiotów – antyków – od osób prywatnych wiąże się z ryzykiem, że ktoś będzie chciał nas oszukać. Jeśli jednak zdecydujemy się, aby odkupić dany antyk od osoby indywidualnej, to dobrze, by było, aby autentyczność przedmiotu określił nam znawca przedmiotów antycznych. Antyki najlepiej kupować w renomowanych antykwariatach, które czasami proponują renowacje. 

W jaki sposób kupować antyki?

Kupno antyków powinno przebiegać bez pośpiechu. Należy upewnić się, czy ten konkretny przedmiot będzie pasował do naszej aranżacji, mieszkania, a także innych przedmiotów antycznych, które nabędziemy kiedyś w przyszłości. Unikanie niesamowitych okazji pomoże nam uchronić się też przed oszustami sprzedającymi meble stylizowane albo źle odrestaurowane. Jeżeli chce się kupić naprawdę dawny przedmiot, to dobrze jest się upewnić, czy dana rzeczy nie jest kradziona. Warto sprawdzić na wykaz zabytków kradzionych, który znalazł się na stronie www.skradzionezabytki.pl. Skoro do zakupu antyków podchodzimy w znacznej mierze jak do inwestycji, to nie należy przejmować się drobniejszymi potknięciami. Niestety w takiej sytuacji są one nieuniknione. Jednakże nie należy się martwić, bo to, co wczoraj kupiliśmy, jutro możemy sprzedać. Tym samym pieniądze na kolejne zakupy wracają. 

Czy antyki, które sprzedaje się w sklepach internetowych, są autentyczne?

Niektóre osoby mogą obawiać się, że kupno antyków przez Internet, może powodować natrafianie na oszustów i otrzymanie nowych podróbek. Nie ma jednak powodu do obaw. W Internecie działa wiele popularnych sklepów, które przykładają dużą wagę do odpowiedniej selekcji produktów i potwierdzania ich autentyczności. Wystarczy sprawdzić podstawowe informacje na temat danego sklepu. Chodzi tutaj o takie kwestie, jak długo dany sklep działa, jakie ma opinie od dotychczasowych klientów. Wszystko to po to, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Dodatkowo niezależnie od tego, czy mówimy o sklepie z elektroniką, ubraniami czy antykami, w przypadku sprzedaży produktów przez Internet obowiązuje prawo do zwrotu produktu w ciągu czternastu dni. Jeśli więc antyk wzbudzi jakiekolwiek podejrzenia bądź po prostu nie spełni Twoich oczekiwań, można go zwrócić pod warunkiem dochowania tego terminu. Najważniejsze – produkt musi być w tym samym stanie, w którym został dostarczony.

Kupno antyków przez Internet – czy to dobry pomysł?

Jeśli interesują Cię antyki, to sklep internetowy może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych sklepów stacjonarnych, targów staroci lub kupna od indywidualnych osób. W przypadku sklepów internetowych dostępny asortyment jest zwykle o wiele większy niż w normalnych sklepach, czy też na targu.

Dobre jest to podwójnie, ponieważ dany produkt można zamówić z miejsca zamieszkania, a nie trzeba jechać do dużego, pobliskiego miasta, gdzie takie antyki obejmują kupno i sprzedaż. W mniejszych miejscowościach nie ma ich wcale lub jest ich niewiele. Jeśli jednak już są, to zazwyczaj w tym asortymencie nie ma nic ciekawego.

Kupowanie antyków przez Internet jest wygodne, ale często też korzystne. Ceny w internetowych sklepach z antykami bywają bardziej atrakcyjne niż w sklepach stacjonarnych. Serdecznie zachęcamy do rozważnych zakupów, jeśli chodzi o antyki.

Dodaj komentarz