Łączenie antyków z nowoczesnym wnętrzem – ciekawe pomysły.

Łączenie antyków z nowoczesnym wnętrzem – ciekawe pomysły

Czy wnętrza, w których znajdują się antyki, muszą odtwarzać wiernie dawne epoki? Oczywiście, że nie! Coraz więcej osób decyduje się na łączenie nowoczesnych wnętrz z antykami. W jaki sposób to zrobić? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Antyki w nowoczesnych wnętrzach i ich prezentacja

Nowoczesne wnętrze z antykami tworzy niesamowity klimat oraz mocny kontrast. W porównaniu do współczesnych wnętrz i sprzętów one cechują się tym, że są monumentalne oraz dekoracyjne. Dlatego też warto pozwolić im, grać pierwsze skrzypce. Na tle czystych i jasnych wnętrz i prostego, nowoczesnego wyposażenia w pełni można wyeksponować ich piękno. Trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością dekoracji i współczesnych mebli. Może to doprowadzić do tego, że do aranżacji wkradnie się chaos. 

Odważne zestawienia wnętrza z antykami

Antyk w nowoczesnym wnętrzu idealnie komponuje się z eleganckim, klasycznym charakterem pomieszczeń, takich jak kamienice z wysokimi oknami, parkietem w jodełkę oraz subtelną sztukaterię. Jednakże interesująco wyglądają również we wnętrzach w stylu skandynawskim oraz minimalistycznym i industrialnym. Pewnie zastanawiacie się, jak to jest możliwe? W stylu skandynawskim dużą rolę odgrywają naturalne materiały oraz kolory, a to doskonałe tło dla antyków. Minimalizm natomiast pozwala na w pełni wyeksponowanie piękna stylowych mebli. Natomiast styl industrialny ze względu na to, że jest surowy i oszczędny w dodatkach, to dzięki meblom antycznym staje się bardziej przytulny i fascynujący.

Wspólny motyw 

Jeśli decydujemy się wprowadzić antyki w nowoczesnym wnętrzu, powinniśmy wybierać takie, które mają wspólny motyw. Dobrym przykładem jest wyszukanie mebli, które są zrobione z tego samego gatunku drzewa, zaprojektowane w tym samym stylu oraz te mające ten sam kolor. Dobrze jest się stosować tych zasad w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu aranżacja stanie się spójniejsza.

Postawmy na klasykę, ale w odważnej wersji

Klasyka zawsze się obroni. Nie powinniśmy zatem obawiać się w swoich wnętrzach do jej zasad. Antyki w nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się, jeśli cała aranżacja będzie zachowywała umiar, symetrię, powtarzalność motywów, wysokiej jakości materiały, solidnie wykonane cechy aranżacji, w których antyczne meble będą się doskonale prezentowały. Jednakże do takich ponadczasowych wnętrz i tak można wprowadzić mocniejsze akcenty – przykładowo dodatki ze zwierzęcymi motywami, designerską dekorację oraz wyraźny akcent kolorystyczny.

Zachowanie odpowiednich proporcji

Przygotowując eklektyczne wnętrza, powinniśmy odpowiednio ustalić proporcję pomiędzy nowoczesnością a stylowymi elementami. Jeżeli zastosujemy pojedyncze elementy antyku na tle współczesnych wnętrz, to nie będzie wyglądało to zbyt ciekawie, tylko co najmniej sztucznie. Jednakże wprowadzenie elementów, które nawiązują do niego, sprawi, że lepiej wtopi się w całym designie.

Łączenie antyku w nowoczesnym wnętrzu to ogromne wyzwanie, jednakże jest możliwe do zrealizowania, jeśli zostaną zachowane powyższe zasady. Wtedy mogą powstać unikalne, piękne i jednocześnie piękne wnętrza.

Co jeszcze może uzyskać pożądany efekt, jeśli chodzi o łączenie antyku w nowoczesnym wnętrzu?

Jeśli chcemy szybko wprowadzić styl elektryczny do wnętrza, to warto dokonać tego przy pomocy kontrastowych zestawień w postaci antycznego stołu i nowoczesnych krzeseł. Inną opcją jest umieszczenie zabytkowego biurka w eleganckim gabinecie czy zestawienie go z nowoczesnym krzesłem biurowym.

Z kolei w łazience mile widziany będzie stylowy żyrandol w wersji antycznej. W sypialni można po jednej stronie łóżka postawić nowoczesną szafkę nocną, a po drugiej mebel w wersji antycznej. Na nowoczesnej szafce można postawić zabytkową lampkę nocną. Jeśli takie kontrasty są dla nas zbyt duże, to można połączyć ze sobą w jednym miejscu wszystkie zabytkowe elementy. Do nowoczesnego salonu można wstawić antyczny kredens, a w przedpokoju konsolę czy stolik vintage. W pokoju dziennym może zagościć lustro w pozłacanej lub posrebrzanej ramie. Świetny efekt można uzyskać, zestawiając nowoczesną sofę z zabytkową lampą stojącą.

Niektórym wydaje się, że styl eklektyczny zahacza o tandetę. Należy jednak wiedzieć, że dzieje się tak, gdy nieumiejętnie połączymy ze sobą elementy. W takiej sytuacji antyki wyglądają zwykle, jakby znalazły się w danym pomieszczeniu przez przypadek. Prezentują się jak dostawione.

Wszystkie elementy pomimo tego, że są różne, powinny tworzyć spójną całość. Dobrze jest, jeśli prezentują się tak, jakby były nietypowym kompletem. Przesadny kontrast niesie za sobą większe ryzyko tego, że wnętrze będzie wyglądać po prostu źle.

Ważne jest, aby meble antyczne nie dominowały aż tak w nowoczesnym mieszkaniu. W takim mieszkaniu z takim stylem antyki powinny być jedynie dodatkiem, który urozmaici nieco puste wnętrze. Są one niczym wisienka na torcie. Zbyt duża ilość mebli w tym stylu przytłoczy nas i nie będzie wyglądać elegancko. Serdecznie zapraszamy do urządzania swoich pomieszczeń i łączenia z antykami.

Dodaj komentarz