Marmur we wnętrzach – z czym łączyć?

Marmur, jako materiał wyjątkowo dekoracyjny, wykorzystywany jest we wnętrzach niemal od zawsze i cieszy się niezwykłą popularnością. Z jednej strony kojarzy się on z elegancją oraz luksusem, a z drugiej z niepotrzebną przesadą. Dlatego też wiele osób boi się włączać ten kamień do aranżacji wnętrz. Nie warto jednak ulegać stereotypom, ponieważ odpowiednio zaaranżowany marmur potrafi bardzo wdzięcznie ozdabiać dany pokój. Ponadto jest to materiał wytrzymały i odporny na zarysowania, dlatego warto mieć go w swoim domu. Jak jednak sprawić, żeby marmur stanowił dekorację mieszkania, i z czym go łączyć, by nie przesadzić?

Charakterystyka marmuru

Marmur jest materiałem znanym i cenionym już od starożytności. Był wykorzystywany w antycznej Grecji i Rzymie zarówno w budownictwie, jak i sztuce – wyrabiano z niego rzeźby. Wytworny oraz drogi materiał, niełatwy wcale do pozyskania, znajdował swoje zastosowanie głównie w domach najbogatszych obywateli. Obecnie znowu wraca do aranżacji wnętrz, choć w nieco innym wydaniu – stanowi doskonałą fuzję pomiędzy jakością a wytrzymałością oraz znakomicie wpasowuje się w nowoczesne przestrzenie. Wiele osób myśli jednak o marmurze tylko i wyłącznie w kontekście blatów kuchennych czy płytek podłogowych i ściennych, jednak materiał ten świetnie może sobie poradzić zarówno w łazience, jak i stanowić wykończenie mebli oraz akcesoriów. Jako tworzywo niemalże uniwersalne idealnie wpasuje się do każdego typu aranżacji – począwszy od stylu glamour, przez art déco, po vintage.

Największym atutem tego kamienia jest jego ogromna trwałość oraz znoszenie wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Marmur jest także materiałem, który łatwo się czyści. Zaletą docenianą przez projektantów wnętrz oraz wyrafinowane osoby jest jego unikatowość. Występuje on w wielu kolorach, formach i kształtach. Marmur ma swoją indywidualną, charakterystyczną strukturę, dlatego poszczególne kawałki różnią się od siebie. Ponadto jest odporny na zarysowania oraz wysokie temperatury, nie przyjmuje on koloru od jedzenia, nie niszczy pod wpływem noża, co czyni go idealnym wręcz materiałem na blaty wszelkiego rodzaju. Jedyną jego wadą jest cena, która jest jednak adekwatna do jakości.

Z czym łączyć marmur we wnętrzach?

Marmur stał się aktualnie najbardziej pożądanym naturalnym materiałem we wnętrzach. Jego arystokratyczna, chłodna elegancja oraz ponadczasowe piękno stanowią idealne tło zarówno dla aranżacji retro, jak i nowoczesnych, stawiających na minimalizm. Ceniony jest za naturalność i luksusowy wygląd, dzięki czemu odmieni charakter każdego pomieszczenia. W mieszkaniu marmur w połączeniu z czernią czy butelkową zielenią stanowi parę idealną. Czerń podkreśla głębię koloru marmuru, cudownie komponując się z żyłkami, natomiast zieleń sprawia, że pokój staje się przytulniejszy. Materiał doskonale łączy się także z pudrowym różem, miedzianymi oraz złotymi dodatkami. Zestawienie metalowych elementów z marmurowymi wstawkami dodaje wnętrzu elegancji i nowoczesnego twistu, wprowadzenie złotych dodatków jest natomiast ponadczasowym rozwiązaniem, które wydobędzie szlachetny charakter marmuru w danym pokoju. Dodatkowo metalowe uchwyty, klamki czy elementy lamp eksponują surowość kamienia.

Jak już wspomniano, marmur jest zazwyczaj doskonałym zwieńczeniem kuchennych mebli, jednak świetnie sprawdza się on również w łazience, salonie oraz sypialni, dodając aranżacjom niezwykłej elegancji. Materiał ten wykorzystany jest między innymi w produkcji płytek ściennych i podłogowych, a także mebli. Rewelacyjnym przykładem takiego zastosowania marmuru są stoliki do kawy. Znakomicie wyglądają one zarówno w aranżacji glamour, jak i w pokojach skandynawskich. W przypadku wnętrz w stylu skandynawskim marmur można dodatkowo ocieplić za pomocą puchatych dywanów czy wełnianych koców. W pomieszczeniach glamour dobrze jest zestawiać marmur ze złotymi elementami.

Ciekawym pomysłem będzie też marmurowa obudowa kominkowa. Takie zastosowanie marmuru jest dość tradycyjne, często spotykane w arystokratycznych rezydencjach. Chłodny wygląd tego materiału doskonale będzie kontrastować z gorącymi płomieniami. Jeśli chodzi o kształt kominka, możesz wybierać spośród form klasycznych, elegancko rzeźbionych czy prostych, idealnych szczególnie do nowoczesnych wnętrz. W zależności od wystroju możesz wybrać opcję utrzymaną w jasnej lub ciemnej kolorystyce – to, jaki kominek będzie Ci odpowiadał, zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni.

Dodaj komentarz