Po czym poznać, że obraz jest wartościowy?

Nie da się ukryć, że kolekcjonowanie dzieł sztuki to kosztowne zajęcie. Po czym jednak poznać, że dany obraz jest wartościowy? Jak znajdować najbardziej wartościowe dzieła? Gdzie rozpocząć poszukiwania? Jak określić ich autentyczność? Zapraszamy do lektury!

Wartościowe dzieła – jak ich szukać?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obrazy znanych artystów, choć najlepiej jest poszukiwać ich zaginionych dzieł. Raczej nie uda Ci się natrafić na obrazy najpopularniejszych np. francuskich impresjonistów, jednak być może uda Ci się znaleźć oryginalne obrazy mniej znanych malarzy. Weź pod uwagę, że renoma wielu artystów nie wyszła poza ich region, czy kraj, co nie znaczy, że nie są to wartościowe dzieła. Jeżeli już znajdziesz obraz to zwróć uwagę na ramę i wybieraj tylko te najwyższej jakości. Co więcej, często nawet jeżeli uznasz, że sam obraz nie jest drogocenny to okazać się może, że rama może być naprawdę wiele warta. Zabytkowa lub dobrze wykonana rama często może być głównym elementem, dla którego zainteresujesz się danym obrazem. Przede wszystkim zwróć uwagę na ręcznie rzeźbione wzory, złocone formowane, unikatowe, mistrzowskie wzory oraz lekkie zużycie.

Autentyczność obrazu – jak ją określić?

W przypadku określenia autentyczności obrazu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze powinieneś poszukać podpisu artysty, gdyż w gruncie rzeczy jest to najprostszy sposób na potwierdzenie oryginalności. Podpis powinien znajdować się z tyłu lub z przodu obrazu i najczęściej jest napisany odręcznie lub dodany za pomocą farby. Warto jednak pamiętać, że podpisy są łatwe do podrobienia, więc nie możesz opierać się jedynie na tym elemencie. Drugą kwestią są kropki drukarskie – najlepiej jest znaleźć je przy pomocy szkła powiększającego, które powinno być przyłożone do powierzchni obrazu. Na koniec znów należy wrócić do ramy. Najlepiej jest poszukać na niej śladów upływającego czasu. Ciemne ramy, wyraźne oznaki wieku, czy łuszczący się lakier może być dobrym potwierdzeniem autentyczności. Ponadto o oryginalności może świadczyć również charakterystyczny dla starych ram kształt litery H lub X z tyłu. We współczesnych ramach to właściwie nie występuje. Ostatnim elementem są mocowania – gwoździe oraz puste otwory po nich świadczą o starszym obrazie niż zszywki.

Wiesz już, po czym poznać, że obraz jest wartościowy, jednak czasem warto też po prostu skorzystać ze sprawdzonych antykwariatów, gdzie to doświadczeni antykwariusze potwierdzają wartość i autentyczność danego obrazu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Rokaj Group.

Dodaj komentarz