Profesjonalna renowacja antyków oraz dzieł sztuki

Dziś będzie trochę z innej beczki. Lapidarnie przybliżymy Państwu istotny temat, nierozerwalnie związany z rynkiem sztuki. Temat, o którym mówi się stanowczo za mało lub w najlepszym razie bezmyślnie powiela się pokutujące od dziesięcioleci stereotypy.

Profesjonalna renowacja dzieł sztuki i antyków – to bowiem w obiegowej opinii coś, co każdy może wykonać we własnym zakresie. Wystarczy skleić, wyczyścić, ewentualnie przytrzeć papierem ściernym, no i na koniec obowiązkowo “nabłyszczyć w kolor” żeby stary przedmiot nabrał “życia”.  W supermarketach lub sklepach z artykułami dla plastyków jest przecież multum ogólnodostępnych środków i chemikaliów, którymi bez problemu (i oczywiście bez wysiłku) osiągniemy ten spektakularny efekt. Godzina, dwie lub trzy pracy i voilà – gotowe.

No właśnie, gotowe. Nieszczęście. Pół biedy jeżeli zniszczyliśmy właśnie popularny przedmiot lub mebel wart np. 500 czy 1000 zł. Gorzej, jeżeli owa radosna twórczość dotyczyła bardzo rzadkiego lub unikalnego obiektu, którego wartość idzie w dziesiątki, a nieraz setki tysięcy złotych. Wówczas popularne i bardzo trafne powiedzienie “za naukę się płaci”, nabiera szczególnej wymowy. Niestety, na refleksję jest już wtedy za późno.

 

Uczulamy i prosimy – nie niszczcie antyków pseudokonserwacją !

W każdym przypadku skonsultujcie swój plan z zawodowcem w tym zakresie. Profesjonalna renowacja dzieł sztuki, antyków i obiektów zabytkowych (w tym starodruków), to bowiem bardzo specyficzne rzemiosło, wymagające specjalistycznych narzędzi oraz rozległej, eksperckiej wiedzy z szeregu dziedzin, a także wieloletniego doświadczenia praktycznego. Warsztatu tego, w żadnym wypadku, nie da się opanować ad hoc. Na osiągnięcie zadowalającego poziomu, potrzebne są lata – tysiące godzin nauki, ciężkiej pracy i żmudnej praktyki. Natomiast osiągnięcie poziomu profesjonalnego – to minimum dekada w branży. Nie ma tu drogi na skróty.

Meble stylowe, przedmioty antykwaryczne i zabytkowe (w szczególności np. starodruki, malarstwo, zegary) to bowiem przedmioty wyjątkowe. Niektóre z nich mają dziesiątki, inne setki, a jeszcze inne (jak np. artefakty) – nawet tysiące lat. Dlatego właśnie do ich prawidłowej renowacji potrzebna jest gruntowna znajomość bardzo wielu trudnych zagadnień, jak choćby precyzyjna wiedza o materiałach z których powstały, metodach używanych przez mistrzów w danej epoce, czynnikach które doprowadziły do zmian lub uszkodzeń, a także o dziesiątkach innych drobniejszych aspektów, którymi nie chcemy już w tym miejscu Państwa zanudzać.

Dlatego też, stanowczo odradzamy Państwu jakiekolwiek amatorskie próby renowacji antyków we własnym zakresie lub ewentualnie zlecanie prac przypadkowym osobom (z ogłoszeń typu “renowacja szybko tanio”), które to osoby dysponują z reguły tylko …dobrymi chęciami.  Prowadzi to w każdym przypadku do nieodwracalnego najczęściej uszkodzenia lub zafałszowania przedmiotu antykwarycznego, co eliminuje go trwale z obrotu kolekcjonerskiego, przekładając się na bardzo dotkliwe niekiedy straty finansowe.

A jeżeli nawet taka właśnie pseudokonserwacja będzie jeszcze możliwa do cofnięcia, to wszystkie koszta tej operacji (usunięcie błędnej i następnie wykonanie renowacji profesjonalnej) będą olbrzymie – niewspółmierne do sytuacji, kiedy przedmiot trafiłby od razu w ręce profesjonalnego konserwatora.

 

Pracownie Konserwacji Rokaj Group

wyposażone są w światowej klasy, specjalistyczny sprzęt oraz najlepsze, profesjonalne materiały. Zatrudnieni w nich wykwalifikowani pracownicy, dysponują wieloletnim doswiadczeniem praktycznym, popartym systematycznymi szkoleniami u najznakomitszych konserwatorów w Polsce i całej Europie, którzy doskonalą to ciężkie rzemiosło przez całe swoje życie zawodowe, często w drugim lub trzecim już pokoleniu.

W przypadku najtrudniejszych konserwacji, dotyczących szczególnie rzadkich i cennych przedmiotów, przeprowadzanych dla najbardziej wymagających klientów prywatnych, instytucjonalnych oraz firmowych, konsultujemy się ze światowej klasy autorytetami, wyspecjalizowanymi w danej, bardzo wąskiej dziedzinie renowacji (np. renowacja tablicowego malarstwa gotyckiego, czy inkunabułów lub manuskryptów).

W naszych Pracowniach, przywróciliśmy już życie i pierwotny blask wielu tysiącom przedmiotów antykwarycznych, które bez profesjonalnej renowacji, skazane były by na dalszy proces degrengolady i zapomnienia.

Zapraszamy na niezobowiązujące konsultacje w zakresie renowacji posiadanych przez Państwa antyków i dzieł sztuki. To nic nie kosztuje, a może uchronić przedmiot przed zniszczeniem, zaś Państwa – przed dużymi stratami finansowymi. Często też okazuje się, że przedmiot – np. mebel tapicerowany, nie wymaga skomplikowanej renowacji od podstaw, lecz jedynie odświeżenia – tzw. konserwacji zachowawczej i / lub wymiany tapicerki, której dysponujemy aktualnie ponad 1000 pięknych, różnorodnych wzorów i kolorów.

6 komentarzy do: “Profesjonalna renowacja antyków oraz dzieł sztuki

 1. Boże jaki byłem głupi

  1. Jak rozumiemy, “odnowił” Pan antyk własnymi siłami ?
   Jeżeli tak – proszę przesłać zdjęcia. Może jeszcze uda się nam Panu pomóc.
   A raczej nie Panu, tylko antykowi 🙂

   Miłego dnia !
   Rokaj Group

 2. Ile czasu średnio trwa renowacja zabytkowego mebla w Waszych pracowniach ?

  1. To bardzo ogólne pytanie.
   Odpowiadając w największym skrócie – tyle, ile potrzeba, by mebel odzyskał dawną świetność.
   Wszystko zależy bowiem od typu mebla, techniki ebenistycznej w jakiej został on w epoce wykonany i zdobiony oraz oczywiście od skali i rodzaju zniszczeń.
   Gdy jest to tylko odświeżenie i drobne retusze prostego mebla – będzie to parę dni.
   Gdy zniszczenia są duże i wymagają rekonstrukcji – parę tygodni.
   Zaś przy egzemplarzach unikalnych, a przy tym bardzo zniszczonych – może to być nawet kilka miesięcy.
   Wstępne oszacowanie czasu renowacji, możemy wykonać na podstawie nadesłanych nam zdjęć.

   Miłego dnia !
   Rokaj Group

 3. Czy na wykonane prace udzielacie gwarancji

  1. Tak, oczywiście.
   Co warto podkreslić, jest to gwarancja dożywotnia, ponieważ wszystkie zaplanowane prace wykonujemy wyłącznie przy zastosowaniu profesjonalnych metod i środków.

   Miłego dnia !
   Rokaj Group

Dodaj komentarz