Przegląd technik rzeźbiarskich. Czym charakteryzuje się rzeźba w glinie, a czym w drewnie?

Rzeźba od lat jest niesamowicie cenionym elementem dekoracyjnym zarówno wnętrz, jak i ogrodów, czy placów. Może być to też swoisty środek zamanifestowania artystycznej ekspresji. Warto podkreślić, że rzeźba wcale nie musi być wykonana z marmuru, czy brązu. Z powodzeniem można wykonywać rzeźby w glinie, czy drewnie. Czas poznać techniko rzeźbiarskie, które nie wymagają ani skomplikowanych narzędzi, ani zaawansowanych umiejętności, a co najważniejsze – nie wymuszają posiadania drogich materiałów. Zapraszamy do lektury!

Czym jest rzeźba?

Na początek warto dowiedzieć się, czym jest rzeźba i jakie są jej rodzaje. Przede wszystkim rzeźba to trójwymiarowa forma z różnych materiałów, co odróżnia ją od malarstwa i grafiki, które zwykle są dwuwymiarowe. W większości przypadków rzeźbę ogląda się z każdej strony i z każdej z nich powinna prezentować się tak samo okazale. Rzeźby można podzielić ze względu na kilka czynników. Przede wszystkim wyodrębniane są rzeźby ze względu na kształt, czyli płaskorzeźby (nazywane także reliefami) lub rzeźby pełne. Tematyka rzeźb również jest jednym z elementów ich klasyfikacji. Najpopularniejsze są rzeźby figuratywne, które przedstawiają konkretny przedmiot, postać lub zwierzę (w tym także całe grupy) oraz rzeźby abstrakcyjne. Rzeźby mogą także mieć konkretne funkcje np. dekoracyjną, kultową, pomnikową, nagrobną, czy architektoniczną. Ostatni podział dotyczy oczywiście surowca, z jakiego wykonywana jest forma. Może być to np. kamień, drewno lub glina. Materiał definiuje też konieczność wykorzystania danej techniki rzeźbiarskiej.

Rzeźba w glinie

Praca w glinie to jedna z najpopularniejszych i najmniej kosztownych technik rzeźbiarskich. Materiał ten daje wręcz nieograniczone możliwości. Artysta może w pełni zaspokoić swoją kreatywność i stworzyć coś absolutnie unikatowego. Do stworzenia rzeźby z gliny wystarczy jedynie glina i podkładka, a także dostęp do wody, gdyż praca z gliną tego wymaga. Co do samej gliny to można ją dostać nawet na wyrobisku po żwirowni. Materiał ten niestety może być jednak dość mocno zanieczyszczony, przez co nie będzie tak łatwy w formowaniu. Oczywiście dziś rzeźby z gliny wykonuje się z gotowej, specjalnie przygotowanej masy, która odznacza się gładką powierzchnią, dużą plastycznością oraz jest perfekcyjnie oczyszczona. W przypadku gliny, by stworzyć trwałą rzeźbę, można korzystać np. jedynie z patyczków, szpachelek, czy innych gotowych zestawów. Artyści z kolei często sięgają po kawalety, które pozwalają regulować wysokość miejsca, w którym znajduje się rzeźba. Taki specjalny stolik to bardzo duże udogodnienie, gdyż nie tylko podnosi komfort pracy, ale też pozwala lepiej dostrzec wszelkie szczegóły. Podczas pracy z gliną często sięga się również po koło rzeźbiarskie.

Rzeźba w drewnie

Rzeźba w drewnie tworzy się w wyniku sukcesywnego wybierania materiału. Odejmowanie po kolei odpowiednich fragmentów powinno się odbywać z niezwykłą starannością, gdyż nie ma możliwości „oddania” wybranego już drewna. Drewno formułuje się przy pomocy dłut rzeźbiarskich, w które uderza się pobijakiem rzeźbiarskim. Należy pamiętać, że wszystkie dłuta muszą być ostre, gdyż tępe narzędzie może spowodować wypadek. Dodatkowo materiał trzeba wybierać zawsze „od siebie”. Co do samego materiału to idealne do tworzenia rzeźb są wszystkie drzewa liściaste. Najczęściej rzeźbiarze sięgają po lipę, gdyż drewno to doskonale poddaje się obróbce. Dodatkowo rzeźby powinny być wykonywane w drewnie sezonowanym, czyli dobrze wysuszonym, gdyż w przeciwnym razie może ono popękać. Co do zasady, rzeźb nie wykonuje się w drzewach iglastych ze względu na tendencję do rozwarstwień i łykowatość oraz w gruszach, gdyż drewno to ma spiralny charakter słojów oraz zachowuje się bardzo nieprzewidywanie.

Dodaj komentarz