Renowacja starych obrazów

Antyki stylowe wnętrza Inwestycje w Sztukę - Obraz barokowy portret księcia Ranuccio Farnese - stare malarstwo barokowe portretowe i dzieła starych mistrzów - inwestowanie w obrazy | ROKAJ GROUP | Rokaj Antyki - sklep online | foto 11

Obrazy to niezwykłe dzieła sztuki. Są to nie tylko współczesne prace, ale również te, które posiadają wielowiekową historię. Niestety tak jak wiele innych przedmiotów, obrazy również mogą ulegać zniszczeniu, zanieczyszczeniu czy blaknięciu kolorów. Właśnie w tym celu przeprowadza się zabieg renowacji obrazów. Pozwala on na wydobycie piękna i blasku nawet z bardzo starych i zniszczonych prac, dlatego coraz więcej osób decyduje się na oddanie posiadanych dzieł sztuki do naprawy. Warto wiedzieć, że nawet prace znajdujące się w muzeach czy galeriach sztuki również poddawane są pracom renowacyjnym. Proces ten pozwala na osiągnięcie niezwykłych efektów i zabezpieczenie dzieł przed dalszymi zniszczeniami. Co to jest renowacja obrazów, z jakich etapów się składa oraz jakie efekty gwarantuje?

Co to jest renowacja obrazów?

Renowacja obrazów to zabieg, który ma na celu przywrócenie dziełom sztuki ich dawnego wyglądu. Składa się z kilku etapów, wśród których wyróżnić można oczyszczanie, odświeżanie kolorów oraz zabezpieczenie obrazu. Proces renowacji obrazów może trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy, a wszystko ze względu na różnorodność użytych technik i materiałów oraz procesów wysychania powłok. Koszty najczęściej są ustalane indywidualnie, gdyż są związane z formatem, wymiarami i technikami, w jakich wykonane zostały dzieła sztuki. Warto wiedzieć, że renowacji mogą być poddawane zarówno obrazy olejne stworzone na różnych podłożach, a także prace na papierze np. grafiki, akwarele i wiele innych. Renowacja obrazów jest najczęściej wykonywana przez doświadczonych konserwatorów, którzy w sposób sumienny, dokładny i z wykorzystaniem zdobytej wiedzy podchodzą do wykonywania zadań.

Oczyszczanie obrazu

Początkowym etapem w czasie naprawy obrazu jest jego oczyszczanie. W końcu powierzchnia może być pokryta pleśnią, kurzem, pyłem i wieloma innymi zanieczyszczeniami, szczególnie jeśli obraz posiada kilkaset lat i przez wiele lat nie był poddawany zabiegom naprawczym. To jeden z najważniejszych etapów, a jego dokładne przeprowadzenie pozwoli na powodzenie dalszych etapów. Na początek konieczne jest usunięcie ramy, aby dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Do czyszczenia używa się gąbki, szmatki bądź miotełki. Ważne jest jednak, aby narzędzia do oczyszczania nie pozostawiały włosów na powierzchni obrazu. W zależności od techniki wykonania obrazu do czyszczenia wykorzystuje się wodę lub olej lniany. Odnawianie obrazu rozpoczyna się od czyszczenia w miejscu ramy obrazu, dzięki temu można sprawdzić, czy oczyszczanie nie wpłynie na jakość dzieła. Pamiętajmy, że podczas procesu przygotowywania obrazu do renowacji nie powinno się intensywnie i mocno trzeć powierzchni, a wszystko przez ich delikatność. Po przeprowadzeniu dokładnego oczyszczania można przejść do dalszych etapów.

Odświeżanie kolorów poprzez nakładanie dodatkowej warstwy farb

Odnawianie obrazów wymaga doświadczenia i ogromnej wiedzy. Podczas tego procesu drugim etapem jest odświeżanie kolorów. Stare obrazy i zniszczone cechuje wyblakła barwa, niewyraziste kolory i brak świeżości. Podczas pokrywania obrazów wysokiej jakości farbą, możliwe jest przywrócenie im kolorów i piękna. Warto wiedzieć, że podczas naprawy obrazów wybiera się odcienie farb, które są jak najbardziej zbliżone do tych pierwotnie wybieranych do malowania dzieła. Jednak na życie właściciela możliwa jest zmiana odcieni na bardziej stonowane czy ożywione. Co istotne, odświeżanie kolorów zawsze odbywa się poprzez wykorzystywanie różnorodnych narzędzi jak pędzle, dzięki którym w sposób staranny i dokładny można nałożyć farby. To właśnie ten etap pozwala na osiągnięcie niezwykłych efektów, poprzez wydobycie piękna obrazu, który niejednokrotnie może mieć za sobą wielowiekową historię. Po takim zabiegu obraz wygląda jak nowy, dzięki czemu zwiększa się jego żywotność oraz walory estetyczne.

Zabezpieczenie obrazu specjalistycznymi preparatami

Oprócz oczyszczania obrazu i odświeżania kolorów, konieczne jest również zabezpieczenie nałożonych powłok. Wszystko po to, aby uniknąć przyszłych uszkodzeń. Na powierzchnię obrazu nakłada się różnorodne preparaty, które pozwalają na doskonałą rekonstrukcję obrazu. To werniks, który chroni obraz przed uszkodzeniami, zapobiega blaknięciu, ścieraniu się kolorów, a także osadzaniu się kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, na które na co dzień może być narażone dzieło. Dodatkowo powłoki te podnoszą żywotność obrazu, nadając doskonały połysk. Warto wiedzieć, że warstwa zabezpieczająca obraz pozwala na lepsze oczyszczanie z pyłu i kurzu, bez ryzyka uszkodzeń powierzchni. Zabezpieczenie obrazu przy użyciu werniksu jest stosowane zarówno na obrazach akrylowych i olejnych. Podczas nakładania preparatu używa się miękkiego i szerokiego pędzla, chroniąc obraz przed kurzem i pyłem. To ostatni etap, który ma na celu zabezpieczenie nałożonych farb. Po wszystkim wystarczy z powrotem nałożyć ramę i powiesić obraz w swoim domu, czy w innym miejscu, w którym wcześniej się znajdował.

Dodaj komentarz