Rodzje technik malarkich – jak je rozpoznać?

techniki malarskie

Ręcznie malowane obrazy to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych dzieł sztuki. Są niezwykle chętnie wybierane jako lokata kapitału, a także jako doskonała dekoracja ścian domu. Ustalenie wartości obrazu to niełatwa sztuka. Pod uwagę bierze się wiele czynników, wśród których ogromne znaczenie ma technika malarska. Obrazem można nazwać jedynie te dzieła, które zostały namalowane ręcznie przy użyciu różnorodnych narzędzi. Jakie są style malarskie? Wśród rodzajów technik malarskich wyróżnić można malarstwo olejne, pastelowe, akwarelowe i wiele innych. Jedną z najpopularniejszych metod jest technika olejowa, jednak pastele i akwarele również były i są chętnie wybierane przez wielu artystów. Sprawdź, czym charakteryzują się wymienione przez nas techniki malarskie.

Techniki malarskie – akwarela

Technika malarska z wykorzystaniem akwareli jest oparta na nakładaniu cienkich warstw farby na biały podkład. Warto wiedzieć, że farby akwarelowe są rozpuszczalne w wodzie i zawierają niewielkie ilości spoiwa, przez co wykorzystywanie ich do tworzenia obrazów może przysporzyć wielu trudności. Niestety trudno jest przewidzieć, w jaki sposób nałożona farba rozleje się na podkładzie, dlatego powstające obrazy są często nie tylko zamierzonym działaniem artysty, ale wypadkową działania materiału. Choć jest to farba trudna do ewentualnego retuszowania, jest często wybierana przez artystów, a wszystko przez wzgląd efekty, jakie gwarantuje. Obrazu malowane techniką akwarelową pozwala stworzyć świetliste i wyjątkowo piękne dzieła. W Polsce już od XVIII wieku jest chętnie wybieraną techniką malowania przez artystów w swoich pejzażach i portretach. Przykładem artysty może być tu np. Julian Fałat.

Technika malowania obrazów – pastele

Technika malowania obrazów z wykorzystaniem pasteli to jedna z najchętniej wybieranych przez takich artystów jak Wyspiański czy Witkacy. Do tworzenia obrazów wykorzystuje się twardą farbę i sztywny papier. Podczas wcierania pigmentu bokiem można zyskać szerokie smugi, które pozwalają na ich rozcieranie i nawarstwianie. Praca czubkiem kredki pozwala na uzyskanie cienkich linii. Warto wiedzieć, że technika malowania pastelami daje możliwość tworzenia zaskakujących zestawień. Farby mogą być nakładane zarówno pędzlem, jak i palcem. Obrazy tworzone przy użyciu pasteli pozwalają na uzyskanie niezwykle pięknych i trwałych rysunków. Kolory nie blakną i nie zmieniają swojej barwy, jednak trzeba chronić je od dostępu do nadmiernego światła. Dodatkowo nie pękają tak jak farby olejne. To technika malarska, która została rozpowszechniona przez impresjonizm. Warto wiedzieć, że Leonardo Da Vinci również chętnie stosował pastele do tworzenia projektów swoich dzieł.

Rodzaje technik malarskich – olejne

Jedną z najbardziej powszechnych i chętnie stosowanych technik malowania obrazów są farby olejne. To właśnie przy ich pomocy powstały największe dzieła słynnych artystów. Farby te są świetliste, a konsystencja farb tłusta, przez co doskonale sprawdza się w nakładaniu i tworzeniu efektywnych obrazów. Farby te tworzone są z pigmentów i olejnego podkładu np. oleju lnianego, orzechowego czy konopnego. Nakładane są na gładkie deski, zagruntowane płótna i wiele innych podkładów. Farby olejne doceniane były głównie przez fakt, iż dają niezwykle gęsty efekt, umożliwiają uzyskanie głębi i realizmu przedstawianej tematyki. Dają możliwość tworzenia trwałych obrazów, na których możliwe jest nanoszenie poprawek i zmian. Niestety farby olejne mają wadę, gdyż mogą pękać, co wpływa na ich wygląd. Co istotne, wielu artystów do farb olejnych dodaje wosk czy piasek, co pozwala osiągnąć jeszcze lepsze efekty wizualne. Wśród artystów, którzy chętnie wykorzystywali technikę olejną do tworzenia swoich dzieł, warto wskazać Leonarda Da Vinci i jego słynną “Mona Lisę”, a także Antonello de Messina, Giovanni Bellini, Picasso i wielu innych sławnych artystów.

Dodaj komentarz