Rzeźby i fontanny w ogrodzie. Do jakiego stylu będą pasowały?

Zadbany ogród to ozdoba każdej posiadłości. Jego doskonałym uzupełnieniem będą różnego rodzaju fontanny i rzeźby. Należy jedynie pamiętać, by dekoracje dobierać do danego stylu. Jakie rzeźby będą pasowały do stylu japońskiego? Jak wygląda ogród w stylu angielskim i jakie rzeźby mogłyby się w nim znaleźć? Zapraszamy do lektury!

Ogród w stylu japońskim

Ogrody w stylu japońskim nigdy nie są dziełem przypadku i jest to jedna z tych rzeczy, które absolutnie wyróżniają je na tle innych stylów ogrodowych. W ogrodzie japońskim dosłownie każdy detal i każdy element jest starannie dopracowany i co najważniejsze – na pewno posiada on symboliczne, głębokie znaczenie. W ogrodzie utrzymanym w tym stylu nawet układ kamieni, czy wzory na starannie zagrabionym żwirze są imitacją natury. Nie bez przyczyny w ogrodach japońskich znajdują się także strumyki, które są odzwierciedleniem wody. Jest to zawsze zamknięta przestrzeń, która ze względu na czerpanie inspiracji z natury, ma przedstawiać skończony, miniaturowy krajobraz. Do najważniejszych cech ogrodu japońskiego należy zaliczyć też efektowne rośliny np. sosny, różaneczniki, klony palmowe, czy piękne azalie japońskie, w których prym wiedzie kolor zielony oraz atmosfera harmonii i spokoju. Swoista prostota i elegancja całego ogrodu wymaga sięgnięcia po rzeźby, czy inne dekoracje, które będą nawiązywać style do obecnej aury. Z oferty Rokaj Group znakomicie sprawdzi się np. efektowny, masywny, okrągły stół ogrodowy o ponadczasowej, klasycznej formie.

Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ogrodów. Nic dziwnego, myśląc o pałacowych ogrodach wiele osób ma przed oczami francuski Wersal i jest to bardzo dobre skojarzenie. Każdy jest w stanie przywołać we wspomnieniach niskie, symetryczne, strzyżone kobierce kwiatowe, które nazywane są parterami ogrodowymi, czy krzewy i drzewa przyjmujące geometryczne formy np. sześciany, kule i stożki. W ogrodzie francuskim natura jest w pełni podporządkowana człowiekowi i nie jest możliwe pozostawienie jej samej sobie. To w ogrodach francuskich znajdują się charakterystyczne szpalery i labirynty. W skrócie – ogród francuski to zielona przestrzeń, gdzie i roślinność i pozostałe elementy opanowane są przez zasady geometrii. Ogrody francuskie w większości przypadków przeznaczone są raczej dla dużych działek, gdzie jest odpowiednia ilość miejsca na stworzenie regularności i symetrii. Można się tu spodziewać układu typowych alejek, placów i wielu elementów małej architektury. Z oferty Rokaj Group warto zaproponować m.in. gigantyczną ławę ogrodową, wykonaną w całości z pięknego beżowego trawertynu oraz niezwykle efektowne, prestiżowe latarnie. Aleje i ścieżki często prowadzą do głównego punktu, jakim są rzeźby lub fontanny. Rokaj Gorup proponuje przede wszystkim elegancką, 5-metrową, pałacową fontannę, która jest obiektem klasy muzealnej. Doskonałym wyborem będzie również bardzo wysokiej klasy, stara pałacowa fontanna przyścienna, zdobiona rzadko spotykanym programem ikonograficznym, flankowanym przez dwie kolumny korynckie.

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim w skrócie można opisać jako przeciwieństwo francuskiego stylu ogrodowego. Angielski ogród to ogromna swoboda, iluzoryczny nieład oraz przede wszystkim – asymetria kompozycji. Wydawać by się mogło, że jest to styl bardzo podobny do stylu wiejskiego, jednak mimo wszystko ogród angielski jest o wiele bardziej uporządkowany. Jest to doskonała forma dla działek o nieregularnych kształtach, gdzie możliwe jest wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Cechą charakterystyczną są pięknie zaprojektowane rabaty bylinowo-kwiatowe. Mają one zwykle kilka pieter, w jednej rabacie znajduje się wiele gatunków i co najważniejsze, są one bardzo kolorowe. Ogród angielski powinien kojarzyć się z bardzo malowniczymi zakamarkami z niewielką ławeczką w zacisznym miejscu. W tego typu ogrodach można znaleźć m.in. odpowiednio strzyżone żywopłoty i obwódki bukszpanowe oraz niezwykle starannie wypielęgnowany trawnik, co świadczy właśnie o wspominanym na początku jedynie iluzorycznym nieładzie. Całość uzupełniają warzywniki, ogródki ziołowe, czy piękne połacie lawendy, róż oraz ozdobnych traw. Bardzo dobrze w tego typu ogrodzie będą się prezentować różnorodne fontanny i rzeźby nawiązujące do klasycznych form. Z oferty Rokaj Group doskonałym wyborem będą np. bardzo wysokiej klasy, stara pałacowa fontanna wolno stojąca z motywem kobiecym, czy para przepięknych, klasycystycznych gazonów, wykonana w całości z marmuru.

Ogród w stylu romantycznym

Ogród romantyczny ogarnięty jest aurą tajemniczości. Najczęściej wyróżnia się on nieregularną formą, gdzie dominującym elementem są luźno rosnące, zwisające rośliny. Jest to ogród bogaty w pergole i altany, które ozdobione są bluszczami i pnączami. W ogrodzie romantycznym obowiązkowo muszą znajdować się również kolumny, rzeźby, sadzawki, fontanny, czy dekoracyjne donice. W większości w ogrodzie romantycznym wiodą prym kolorowe kwiaty, jak róża, piwonia, czy lawenda, a oprócz kolorowej roślinności elementy wykonane z kamienia. Jeżeli chodzi o kolorystykę to raczej jest to delikatna paleta barw, która pozwala zachować spokój i harmonię. Wśród oferowanych przez Rokaj Group obiektów w ogrodzie romantycznym najlepiej sprawdzi się wysokiej klasy artystycznej, stara fontanna wolno stojąca, przedstawiająca kobietę i mężczyznę w ekspresyjnym ruchu oraz przepiękna, secesyjna fontanna ze znakomicie wykonanymi postaciami zwróconych ku sobie Syren, przelewających wodę spływającą po liściach nenufarów do basenu fontanny.

Dodaj komentarz