Rzeźby – jak je eksponować we wnętrzach?

Podczas wybierania dodatków do wnętrza najczęściej stawia się na obrazy czy plakaty, często zupełnie pomijając rzeźby. Obraz jest prostszy do zaaranżowania niż rzeźba, która wymaga przemyślanego ustawienia, większej przestrzeni i odpowiedniego oświetlenia. Nie jest łatwo właściwie wyeksponować rzeźbę, także dlatego, że jej prezencja może zależeć na przykład od kąta padania promieni słonecznych. Jak więc wyeksponować rzeźbę, aby dobrze prezentowała się w domu?

Czego wymaga odpowiednia ekspozycja rzeźby?

Rzeźby do domu to doskonała inwestycja pieniędzy – dobra rzeźba tylko zyskuje na wartości. Ponadto pomieszczenia pełne ciekawych dzieł sztuki charakteryzują się niezwykłym klimatem. Rzeźby jako dodatki odpowiednio prezentują się na tle czystych, jasnych ścian w minimalistycznych wnętrzach, gdzie najczęściej stanowią ich centralny element. W takim otoczeniu widać zarówno fakturę, jak i kolor. Ponieważ rzeźba należy do mediów trójwymiarowych, to warto pamiętać o tym, aby była ona widoczna najlepiej ze wszystkich stron i wyeksponowana w centrum pomieszczenia. Jeśli jednak nie posiadasz dużych metraży, to dekoracje, w tym rzeźby, powinny być rozłożone w taki sposób, by nie zawadzać mieszkańcom i nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Rzeźby do pokoju powinny znajdować się na poziomie wzroku widza. Jeśli więc należą one do tych o mniejszych rozmiarach, to powinny być wyeksponowane na odrębnym piedestale, stoliku, szafce lub regale w towarzystwie kwiatów, książek, świeczników lub zdjęć. Oczywiście, wybór odpowiedniego cokołu też ma niebagatelne znaczenie. Podczas jego wyboru należy zwrócić uwagę, by nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu i stylistycznie nie odstawał od pomieszczenia, w którym będzie on umieszczony. Powinien być spójny z wnętrzem – z meblami i pozostałym dodatkami. Oczywiście, należy zwrócić uwagę również na jego wytrzymałość. Cokoły wykonane z materiałów takich jak kamień czy brąz są szczególnie trwałe.

Co musisz wiedzieć, wybierając rzeźbę do domu?

Zanim zdecydujesz się na zakup rzeźby, powinieneś sobie odpowiedzieć na szereg pytań, między innymi jaka rzeźba ma to być, co ma przedstawiać, z jakiego materiału ma być wykonana i jakie ma mieć wymiary. Musisz też zastanowić się nad tym, czy taka rzeźba będzie samodzielnym dziełem sztuki, czy będzie stanowić część posiadanych już przez Ciebie elementów wystroju domu lub mieszkania. Wreszcie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz ją chciał wyeksponować i w jaki sposób. Niezależnie od wyboru rzeźba będzie stanowić znaczący element mieszkania.

Światło jest często czynnikiem, które decyduje o odpowiedniej ekspozycji rzeźby. Wystarczy bowiem inny kąt padania światła, a trójwymiarowe medium prezentuje się zupełnie inaczej. Jednak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne sprawia, że rzeźba szybciej się niszczy. Z kolei nieodpowiednie oświetlenie nie ukaże jej piękna. Wobec tego należy oświetlać rzeźbę światłem rozproszonym, zawsze zlokalizowanym nad nią, nigdy punktowym, skupionym strumieniem u jej dołu lub od tyłu. Wyjątkiem jest tutaj rzeźba wykonana z kolorowego szkła, ponieważ wtedy można zdecydować się na podświetlany piedestał.

Doskonale sprawdzi się ustawienie rzeźby na przykład na końcu korytarza czy amfilady. Można takimi rzeźbami wyznaczać kierunek ruchu – lekko zwrócone w bok będą bowiem sugerowały kolejne rzeźby, korytarz lub wejście do pomieszczenia. Dodatkowo dobrze jest dostosować otoczenie rzeźby i „związać” ją z innymi elementami wystroju, takimi jak obraz czy kilim ścienny, które stanowić będą z rzeźbą harmonijną całość. Nie można jednak rzeźby zagracać, wówczas nie będzie się ona estetycznie prezentować.

Dodaj komentarz