Rzeźby ogrodowe – jak wybać?

rzeźby ogrodowe

Rzeźby ogrodowe – jak wybrać?

Ogród to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewa. Często ustawia się w nim rzeźby, aby urozmaicić przestrzeń. Dobrze dobrana ozdoba potrafi nie tylko oryginalnie udekorować ogród, ale także dodać charakteru i przede wszystkim – podkreślić styl konkretnej przestrzeni. Ważne jest więc, by wiedzieć, jak odpowiednio wybrać rzeźby do ogrodu, by nie przytłoczyła całości i dobrze współgrała z całą aranżacją.

Jaką funkcję pełnią rzeźby ogrodowe?

Rzeźba ogrodowa pełni funkcję mocnego punktu, czyli akcentu. Jest to takie miejsce w kompozycji przestrzeni ogrodowej, które chcemy w szczególny sposób podkreślić właśnie za pomocą dobrze dobranej rzeźby. Taki mocny punkt będzie przyciągał wzrok, może stać się też miejscem bardziej funkcjonalny – zależności od zaplanowanej aranżacji.

Jeśli ogród jest większy, cała kompozycja powinna opierać się na kilku równoważnych punktach. Jeśli jednak ogród nie jest zbyt duży, warto by kompozycja ograniczała się do jednego mocnego punktu, ewentualnie dwóch. Tylko wtedy całość będzie stanowiła stylową całość. Trzeba też pamiętać, że to, w jaki sposób będą rozmieszczone akcenty, będzie decydowało o tym, czy w całej kompozycji zachowana jest równowaga. Dlatego rzeźby do ogrodu i to, gdzie będą stały, jest kwestią, która trzeba dobrze przemyśleć. Warto wiedzieć, że jeśli w jednym miejscu będzie zbyt dużo nagromadzonych akcentów, równowaga będzie zaburzona. Mocny punkt – zastosowany nieumiejętnie – zamiast dekorować, urozmaicać przestrzeń – będzie jedynie obniżał wartość estetyczną ogrodu.

Rzeźba ogrodowa – jak wybrać jej lokalizację?

Planując, gdzie będzie zlokalizowana rzeźba ogrodowa, należy przestrzegać kilku reguł. Dzięki temu zyska się pewność, że równowaga nie będzie zaburzona i rzeźba nie oszpeci przestrzeni. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim:

  • aby uniknąć chaosu w ogrodzie i nie obniżać jego walorów estetycznych, trzeba umieszczać jedną rzeźbę na tzw. jedno wnętrze ogrodowe;
  • wybierając najlepszą lokalizację, warto pamiętać, że wszelkiego typu rzeźby ogrodowe dobrze komponują się z elementami wodnymi lub na bujnych rabatach. Szukając lokalizacji, można też zdecydować się na kontrast – rzeźby kolorowe, dynamiczne będą najlepiej prezentowały się na spokojnym tle, np. na zielonej ścianie. Z kolei rzeźby statyczne, a także nowoczesne formy dobrze będą komponować się wśród wszelkich bylin;
  • należy zawsze dopasować rozmiar rzeźby do wielkości ogrodu. Zbyt mała do dużego ogrodu lub odwrotnie – zbyt duża do małego – nie będzie prezentowała się dobrze. Mała rzeźba ogrodowa zginie w otwartej przestrzeni, zbyt duża natomiast przytłoczy niewielki ogród. Przed zakupem można zrobić też szybki domowy test – w miejscu, w którym ma stać rzeźba, można postawić np. karton takiej samej wielkości i z kilku punktów ocenić, jak rzeźba ogrodowa takich rozmiarów będzie się prezentowała;
  • Warto też pamiętać, że zbyt małe rzeźby ogrodowe można obok jakiegoś innego masywnego elementu, np. głazu;
  • przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy pod uwagę wziąć również zmienność sezonowa w przyrodzie i zastanowić się, jak rzeźba ogrodowa będzie wyglądała w otoczeniu rozkwitających kwiatów, a jak np wśród opadających z drzew liści;
  • gdy w ogrodzie występują miejsca, które nie są idealne i na które nie chcemy, by ktoś zwracał uwagę, rzeźba ustawiona w dobrym miejscu, odciągnie od niego wzrok.

Kolejną zasadą, o której należy pamiętać, wybierając rzeźby ogrodowe, jest to, by nie kupować jej pod wpływem impulsu. Warto też przejrzeć różne aukcje internetowe czy oferty targów ogrodniczych, by wybrać coś naprawdę interesującego, zachwycającego i nieoczywistego.

Żywe, zielone rzeźby ogrodowe

Zamiast tradycyjnej kamiennej rzeźby można postawić na inną jej odmianę do ogrodu. Mowa o topiarach, czyli żywych, zielonych rzeźbach roślinnych. Takie odpowiednio uformowane rośliny traktować należy również jako mocne punkty, akcenty w całej kompozycji przestrzeni. Topiary można spotkać w różnych formach i kształtach – zarówno prostych figur geometrycznych, jak i bardziej wymyślnych przedstawiających np. ludzi lub zwierzęta. Oprócz topiarów o konkretnym kształcie wyróżnia się również te bezkształtne, czyli amorficzne. Forma taka jest fantazyjna, odrealniona. Tego typu rzeźby ogrodowe wykonuje się głównie z bukszpanu, cisu, ostrokrzewu, czyli zimozielonych roślin, które są podatne na formowanie.

Rzeźby do ogrodu – jaki materiał wybrać?

Rzeźby ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a do najważniejszych można zaliczyć: drewno, beton, glinę, szkło, wiklinę, metal, kamień. Wybierać można również spośród wielu kolorów i faktur. W ogrodzie naturalnym dobrze będzie prezentować się drewno lub wiklina, natomiast w przestrzeniach w stylu formalnym dobrze będą wyglądać np. futurystyczne rzeźby szklane czy wykonane z metalu. Styl domu i ogrodu powinien być jedną z ważniejszych kwestii – najważniejsze w doborze rzeźby jest to, by z nim nie kontrastowała, ale stanowiła spójną całość. 

Dodaj komentarz