Stare malarstwo – 10 polskich malarzy, których powinieneś znać.

Stare malarstwo – 10 polskich malarzy, których powinieneś znać

Nie da się ukryć, że polscy malarze tworzyli dzieła na światową skalę. Na szczęście mamy wiele nazwisk, które zapisały się w historii malarstwa, a ich obrazy podziwiane są do dzisiaj. Pewnie wielu z Was zastanawia się dzięki, którym obrazom wybrany artysta stał się doceniony i rozpoznawalny? Poniżej postaramy się przybliżyć znakomite sylwetki polskich malarzy, którzy kreowali autorskie wizje i nową rzeczywistość w sztuce. Lista nazwisk znanych polskich malarzy zaskakuje. Zaczynamy odliczanie!

Numer 10 na liście znanych i docenianych polskich malarzy – Józef Mehoffer

Przedstawicielem młodej Polski stał się bez wątpienia Józef Mehoffer, który zaistniał głównie dzięki grafice użytkowej. Był mistrzem dekoracyjnej secesji. Wybitny artysta tworzył portrety z naciskiem na ukazywanie oryginalnych strojów tamtej epoki. Projektował również grafiki książkowe, które wzbudzały uznanie krytyków. Pewnie zastanawiacie się jakie dzieła należą do Józefa Mehoffera. Otóż jedną z ciekawszych prac była “Meduza” z 1904 roku oraz “Czerwona parasolka” z 1917 roku. Jak sam wspominał, polski malarz lubił uprawiać malarstwo sztalugowe, autolitografie i akwafortę. Projektował również banknoty i znaki towarowe. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich “Sztuka”.

Numer 9 – słynny polski malarz Stanisław Wyspiański

W naszym rankingu dziewiąte miejsce zajął znany polski malarz Stanisław Wyspiański. Zresztą nie tylko malarz, Wyspiański to także dramaturg, poeta i architekt. Jego prace charakteryzowały niepozowane sytuacje, gdy np. jego dzieci spały lub były karmione przez matkę. Dobrym przykładem będzie obraz “Helenka” z 1900 roku lub “Macierzyństwo” z 1905 roku. Stanisław Wyspiański uwielbiał również malować pejzaże i rośliny. Często wykorzystywał do tego celu pastele. Zastanawiasz się, jacy jeszcze znani polscy malarze pojawią się na liście? Odliczamy dalej!

Numer 8 – Stanisław Ignacy Witkiewicz jako sławny polski malarz

Znany szerszej grupie jako “Witkacy”. Był nie tylko doskonałym pisarzem, ale również perfekcyjnym malarzem. Z twórczości portretowej Stanisław Witkiewicz zasłynął najbardziej. Co ciekawe swoje portrety kategoryzował od A do E oraz jako “narkotyki”. To ostatnie oznaczenie wykorzystywał, gdy pracował pod ich wpływem. Portrety wszystkich typów kupowane są do dzisiaj z dużym entuzjazmem przez kolekcjonerów. Witkacy jednak ubolewał, że największą popularnością cieszyły się te bardziej “normalne” malunki, z których głównie się utrzymywał. Nie da się ukryć, że jego prace przedstawiają niebanalną inwencję twórczą, określając sławnego polskiego malarza jako utalentowanego artystę. Znane i docenione prace Stanisława Witkiewicza to m.in.: Portret Michała Choromańskiego z 1928 roku lub Portret Neny Stachurskiej z 1930 roku.

Numer 7 – Władysław Ślewiński – znany polski malarz

Władysław Ślewiński był prawdziwym miłośnikiem malowania pejzaży i martwej natury. W jego pracach dominowały uproszczenia, spłaszczenie plamy barwnej oraz linearyzm. Można przyznać, że znany polski malarz odrzucał wszelkie nieistotne szczegóły, aby finalnie skupić się na wyraźnym konturze i płaskiej płaszczyźnie dzieła. Kto wie, czy Władysław Ślewiński zostałby tak słynnym malarzem polskim, gdyby nie urząd skarbowy. W latach młodzieńczych artysta miał zająć się rodzinnym gospodarstwem. Jednak ze względu na długi, które w dużej mierze należały do jego ojca, Władysław uciekł do Francji przed odpowiedzialnością skarbową. Za granicą pobierał lekcję malarstwa, aby po czasie odnaleźć swój styl i czerpać satysfakcję z własnego talentu. W czasie swojego życia kilkakrotnie powracał do kraju ojczystego. W Warszawie prowadził z zaangażowaniem zajęcia jako profesor w Szkole Sztuk Pięknych. Po kilku latach wyjechał ostatecznie do Francji. Zmarł 24 marca 1918 roku w Bagneux. Obrazy znanego malarza to m.in.: “Czesząca się kobieta” z 1897 roku, “Autoportret” z 1915 roku oraz “Morze wiosną” 1911 roku.

Numer 6 – polski malarz Jan Matejko

Uzdolniony artysta, który specjalizował się w malowaniu obrazów historycznych. To dlatego, że historia była jego kolejną pasją. Dodatkowo Jan Matejko był zagorzałym patriotą. Kochał swój kraj i umiał przenosić historyczne tło na płótno. Malował sceny z udziałem wielu postaci. Obrazy były często rozwinięte panoramicznie. Inspirował się gotyckim i renesansowym malarstwem włoskim. Talent polskiego malarza zaczęła doceniać cały świat. Jego spuścizna, znana jest dobrze przez dzisiejsze młode pokolenia. Był inspiracją dla wielu artystów. Znane prace to m.in.: “Rejtan – Upadek Polski” z 1866 roku czy “Konstytucja 3 Maja” z 1891 roku. Zastanawiasz się jacy najsłynniejsi polscy malarze znajdują się na naszej dalszej liście? Już przechodzimy do następnej pozycji.

Numer 5 – Jacek Malczewski jako jeden z najsłynniejszych polskich malarzy

Kluczowy artysta symbolizmu na przełomie XIX – XX wieku w Polsce. Niestety początek kariery dla Jacka Malczewskiego to wychodzenie z traumy po śmierci ojca. Polski malarz od tego czasu zaczął malować motyw śmierci i tworzyć obrazy symboliczne. Był także rysownikiem. W latach 70 – tych w Paryżu zrodził się pomysł, aby stworzyć serię obrazów o wymowie patriotyczno-martyrologicznej. Niestety pod koniec życia Malczewski stracił wzrok. Zmarł 1929 roku w Krakowie. Dzieła autorstwa Jacka Malczewskiego to m.in.: “Śmierć Ellenai” z 1883 roku oraz “Święta Agnieszka” 1920-1921 rok. 

Nie wiesz, kim są następni malarze polscy? Przechodzimy teraz do czwartego miejsca.

Numer 4 – w roli głównej Józef Chełmoński

Najwybitniejszy reprezentant realizmu w Polsce. Jako artysta szybko zasłynął z malowania codziennego życia rodaków żyjących na wsi i licznych scen myśliwskich. Zbyt często nie malował portretów. Bardziej skupiał się na przyrodzie. W jego pracach często pojawiały się również konie. Został również wyróżniony dyplomem honorowym we Lwowie w dziedzinie sztuka, obrazy, rzeźby. Nie wiesz, jakie są obrazy znanych malarzy? Józef Chełmoński stworzył m.in.: “Babie lato” z 1875 roku oraz “Krzyż w zadymce” z 1907 roku.

Numer 3 – Tamara Łempicka artystka od art deco

Niezmiernie się cieszymy, że na naszej liście słynnych malarzy polskich znalazła się kobieta. Numer trzeci – czyli podium przypadł Tamarze Łempickiej. Artystka malowała wyidealizowane portrety oraz akty kobiet o subtelnie kubicznych formach. Dzieła były charakterystyczne ze względu na nasycone barwy. Słynny autoportret “Tamara w zielonym Bugatti” przeznaczony był na okładkę francuskiego czasopisma “Die Dame”. W 2018 roku jeden z jej obrazu “La Musicienne” sprzedany został za ponad 9 milionów dolarów. Nie da się przejść obojętnie obok prac, które mają w sobie tak dużą dawkę awangardy. Sławni polscy malarze stali się nieocenieni. Tamara Łempicka jak najbardziej należy do grona zasłużonych.

Numer 2 – Wojciech Kossak przedstawiciel nurtu malarstwa historycznego

Wojciech Kossak to autor obrazów przedstawiających sceny z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Malował również konie i portrety. Jego ciekawym projektem stała się “Panorama Racławicka”, którą malował wraz z Janem Styką. Oboje znani malarze polscy do końca nie przepadali za sobą, ale jednak uczestniczyli w przedsięwzięciu, które znane jest wielu odbiorcom i docenione przez krytyków.

Numer 1 – Nikifor jako samotny artysta

Być może niektórych zdziwi pierwsze miejsce, ale warto pamiętać, że nędza, osamotnienie, które doskwierało artyście przez większość życia, to dla wielu osób zbyt wiele, aby skoncentrować się na rozwoju. Nikifor był uważany również za osobę niepełnosprawną intelektualnie ze względu na niewyraźne mówienie. Na szczęście miał zainteresowania. Do cna pochłonięty był malarstwem i rysunkiem. Pod koniec życia został doceniony i uznany za wybitnego artystę, który specjalizował się w prymitywistyce. Myślicie, że sławni polscy malarze stworzyli mnóstwo dzieł? Nikifor za życia był wyjątkowo płodnym artystą. Stworzył blisko 40 tysięcy prac. Tworzył głównie na skrawkach papieru, tekturze, czy okładkach zeszytów. Uwieczniał autoportrety i krynickie wille. 

Dodaj komentarz