Styl Art Déco we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl art déco jest znany i powszechnie lubiany już niemal od stu lat. Powstały w nim zarówno rzeczy przeznaczone do codziennego użytku, jak i dzieła sztuki. Narodził się w czasie dwudziestolecia międzywojennego jako odpowiedź na nieuporządkowany i chaotyczny styl secesyjny, wprowadzając w nieregularne linie nieco porządku. Ponadto twórcom zależało na tym, aby połączyć trwałość oraz funkcjonalność użytkową przedmiotów z dekoracyjnym charakterem. Jak zaaranżować swój dom w stylu art déco?

Styl art déco – czym się charakteryzuje?

Styl art déco powstał w latach 20. XX wieku, w czasie dwudziestolecia międzywojennego, jako odpowiedź na wszechobecny i chaotyczny styl secesyjny. Jego nazwa pochodzi z języka francuskiego od słów: art – sztuka, décoratif – dekoracyjny. Zaczerpnięta została z francuskiej nazwy Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa, która miała miejsce w Paryżu w 1925 roku. To właśnie na tej wystawie zaprezentowano pierwsze charakterystyczne dla tego nurtu przedmioty sztuki użytkowej.

Mieszkanie w stylu art déco jest przepełnione luksusem i dbałością o każdy zastosowany w pomieszczeniu detal. I to właśnie ta dbałość o szczegóły, a nie ilość złotych elementów sprawia, że wnętrza są tak bogate i strojne. Istotnym elementem jest bowiem jakość oraz solidne wykonanie każdego przedmiotu, w tym mebli czy ozdób. Antyki wykonane są z wysokiej jakości materiałów, takich jak szlachetne kamienie, szkło, metal czy lite drewno, często pokryte fornirem. Stylowi art déco nieobce są również wyrafinowane tkaniny, nierzadko ozdobione złotymi nićmi, pikowaniami czy ornamentami. Wnętrze w stylu art déco najczęściej urządza się w stonowanej kolorystyce i podkreśla odpowiednim oświetleniem, będącym istotnym elementem aranżacji. Ściany pokrywa się także sztukaterią lub wzorzystymi tapetami oraz podkreśla się lustrami w złotej lub srebrnej ramie i dziełami sztuki, nierzadko malarzy z tego właśnie okresu.

Dla kogo przeznaczone są wnętrza w stylu art déco?

Ogromną rolę odgrywa geometria. Styl ten w szczególności pokochał kwadraty i prostokąty zestawione ze zdecydowanymi, jaskrawymi barwami. Dodatkowo niezwykle istotnym wyznacznikiem są wysokogatunkowe materiały – trwałe oraz unikatowe. Dlatego też jest to styl dla wymagających osób, które uwielbiają eleganckie meble z duszą, co często oznacza wysokiej klasy antyki. Styl art déco świetnie będzie współgrał z przestronnymi pomieszczeniami – będzie dobrze prezentował się we wnętrzach, w których oryginalnie powstał, czyli w kamienicach.

W takim luksusowym otoczeniu z powodzeniem odnajdą się osoby zdecydowane, odważne, które mają konkretne, sprecyzowane oczekiwania. Jak już wspomniano, takie wnętrza najłatwiej jest zaaranżować w kamienicach, jednak z powodzeniem można wprowadzić styl art déco również do nowoczesnych apartamentowców. Ograniczające mogą być tylko budżet oraz ryzyko nadmiernej przesady w użytych aranżacjach. Dlatego projektując tego typu wnętrza, dobrze jest skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który nie tylko zaplanuje przestrzeń, ale także doradzi w doborze dodatków w taki sposób, by wnętrze charakteryzowało się dobrym smakiem.

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne stworzenie mieszkania w tym stylu, warto skupić się na aranżacji salonu, bo to właśnie on stanowi najbardziej reprezentacyjną część mieszkania. Ściany możesz ozdobić tapetami z delikatnym wzorem geometrycznym oraz dobrać meble nie tylko eleganckie, ale także funkcjonalne. Należy też wziąć pod uwagę wybór odpowiedniego stolika kawowego – rewelacyjnie sprawdzi się model wykonany z marmuru. Zachowaj jednak umiar w całej aranżacji, aby nie przesadzić i niepotrzebnie nie zagracać wnętrza.

Dodaj komentarz