Styl barokowy we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl barokowy we wnętrzach może kojarzyć się przede wszystkim z przepychem, przerostem formy nad treścią i ogromną ilością złotych zdobień. Choć na pierwszy rzut oka trudno sobie wyobrazić ciężki styl barokowy w nowoczesnym mieszkaniu, to takie nieoczywiste połączenie zyskuje coraz więcej zwolenników. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czym charakteryzuje się ten styl i jak go wprowadzić do swoich wnętrz, by nie przesadzić z ilością dodatków.

Styl barokowy we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Barok po raz pierwszy pojawił się w Europie na przełomie XVI i XVII wieku, zastępując nawiązujący do antyku renesans. Podobnie jak poprzedni kierunek w sztuce, literaturze i architekturze, rozwijał się przede wszystkim we Włoszech, o czym świadczy sama jego nazwa – barocco w języku włoskim znaczy „dziwność, nietypowość”. I to już wiele mówi o stylu, który szybko zyskał popularność na Starym Kontynencie, spektakularne formy osiągając we Francji za rządów Ludwika XIV. Barok, w przeciwieństwie do renesansu uwielbiającego nawiązania do antyku i regularne kształty, ceni kontrasty oraz łączenie przeciwieństw, choć nadal na zasadach symetrii.

Barok kocha monumentalizm, przepych, bogate złocenia i zdobienia oraz geometryczne formy. Barokowe wnętrza słusznie więc kojarzą się z dużą ilością złota, dekoracyjnością, a także freskami, lustrami oraz obrazami w ozdobnych ramach. Jak wobec tego wprowadzić taki styl do współczesnego mieszkania i czy jest to w ogóle możliwe? Owszem, jest to jak najbardziej możliwe, jednak pod pewnymi warunkami.

Styl barokowy – jak wprowadzić go do współczesnego wnętrza?

Warto pamiętać, że styl barokowy zupełnie nie nadaje się do małych przestrzeni, ponieważ ilość zdobień i upodobanie do monumentalizmu zdecydowanie przytłoczy małe metraże. Urządzenie więc kawalerki w stylu barokowym zupełnie się nie sprawdzi. Jeśli jednak dysponujesz nieco większymi powierzchniami, w prosty sposób możesz nawiązać do stylu barokowego za pomocą subtelnych sztukaterii, które warto przykleić na białych ścianach. Jeśli natomiast jesteś fanem bardziej dekoracyjnych rozwiązań, koniecznie skorzystaj z dobrej jakości tapet z florystycznymi motywami. Kolejnym elementem nawiązującym do stylu barokowego są lustra w ozdobnych ramach. Poza funkcją estetyczną mają również za zadanie wizualnie powiększać i rozjaśniać pomieszczenia. Taki efekt jest też pożądany we współczesnych wnętrzach. Barokowe aranżacje były wypełnione obrazami. Pejzaże czy martwa natura doskonale będą się prezentować w dekoracyjnych ramach, jednak warto postawić na jakość niż na ilość.

Współczesne wnętrze można zaaranżować również za pomocą dodatków, takich jak zasłony czy poduszki, oraz mebli. Barokowe lampy charakteryzowały się masywnością, dlatego znakomitym pomysłem będzie żyrandol, który może stanowić centralny punkt salonu lub oświetlać stół jadalniany. Zasłony powinny być wykonane z aksamitu lub satyny w nasyconych kolorach, podobnie jak dekoracyjne poduszki umieszczone w reprezentacyjnych miejscach. Urządzając mieszkanie w stylu barokowym, nie należy obawiać się rzeźb, wazonów i pojemników dekoracyjnych – szklanych czy porcelanowych, dużych oraz małych. Ogromne znaczenie ma także dywan, który powinien być duży, miękki oraz kolorowy. Warto pamiętać o zachowaniu balansu, nie można przesadzić z dodatkami, aby nie przytłoczyć danego pomieszczenia.

Jak urządzić salon w stylu barokowym?

Niewątpliwie styl barokowy najlepiej sprawdzi się w salonie, czyli w najbardziej reprezentacyjnym pokoju w domu lub mieszkaniu. Ważne jest to, aby nie był to salon połączony z aneksem kuchennym, ponieważ monumentalizm stylu barokowego dobrze wybrzmi jedynie w osobnym pomieszczeniu. W takim salonie można postawić kanapę oraz fotele w podobnym stylu – mogą to być meble stylizowane lub antyki. Warto by ich obicie było spójne z kolorem zasłon. Ponadto doskonałym dodatkiem do takiej kanapy będzie stolik kawowy, nad którym warto zawiesić duży, kryształowy żyrandol. Aranżację dopełni miękki dywan. Nie można również zapominać o dodatkach takich jak zegar stojący czy lustra. Należy też pamiętać o symetrii – kolejną cechą charakterystyczną stylu barokowego jest staranna organizacja przestrzeni.

Mimo iż styl barokowy wymaga wyczucia podczas wprowadzania go do współczesnych wnętrz, absolutnie nie jest to niemożliwe. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań, możliwości i kreatywności.

Dodaj komentarz