Styl Boulle we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl boulle można łatwo pomylić ze stylem barokowym. Wyróżniające się pięknymi ornamentami meble stały się cennymi białymi krukami na rynku antyków. Styl ten pochodzi od Charles’a André Boulle’a, nadwornego artysty króla Ludwika XIV, który wykonywał meble dla wielu komnat w Wersalu. Jako najsłynniejszy stolarz, posługujący się wyrafinowanymi technikami zdobniczymi, stworzył egzemplarze, które zapisały się w historii. Czym charakteryzuje się więc styl boulle i jak dbać o meble z tego okresu, by móc z nich korzystać jeszcze przez długi czas?

Styl boulle – czym się charakteryzuje?

Styl boulle, pochodzący od nadwornego ebenisty Ludwika XIV, charakteryzuje się bogatym zdobnictwem mebli za pomocą techniki markieterii. Polega ona na zdobieniu drewna będącego bazą innymi gatunkami drewna, metalem (na przykład srebrem, cyną, mosiądzem, brązem czy złotem), kością słoniową oraz szylkretem (czyli materiałem tworzonym z masy rogowej pozyskiwanej z żółwich skorup). Meble w tym stylu mają bardzo charakterystyczne, misterne zdobienia – wzory przedstawiają najczęściej delikatne, wijące się gałązki, często wycinane z metali. Boulle stosował również metodę, która polegała na równoczesnym wycinaniu tła oraz wzoru w nałożonych na siebie płytkach tworzywa. Dodatkowo każdy mebel był traktowany indywidualnie, starannie zaplanowany pod względem konstrukcji i ornamentyki. Meble były wówczas niezwykle cenione i stanowiły przykład luksusu królewskich komnat. Z biegiem czasu ich wartość wzrosła, zwłaszcza że obecnie są rzadko spotykane i stanowią rarytas na rynkach aukcyjnych.

Jak dbać o meble w stylu boulle?

Tak misternie zdobione meble wymagają przy ich renowacji i pielęgnacji ogromnej uwagi oraz artystycznych zdolności osoby, która podejmie się odtwarzania takiego mebla, szczególnie w przypadku inkrustacji oraz politury. Posiadając więc taki mebel, przede wszystkim należy na bieżąco kontrolować jego stan, najlepiej w towarzystwie konserwatora zabytków. Aby nie zniszczyć mebla i nie zatracić jego duszy, konieczna będzie jego odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim trzeba regularnie go czyścić z zalegającego na nim kurzu – absolutnie nie można pozwolić na to, by w zakamarkach mebla zbierał się szkodliwy pył. W tym celu należy używać miękkiej ściereczki specjalnie przeznaczonej do czyszczenia antyków. Ponadto warto taki mebel raz lub dwa razy do roku polerować przy użyciu pasty z wosku pszczelego. W żadnym wypadku nie można stosować silnych detergentów do czyszczenia mebli w stylu boulle, ponieważ takie płyny niszczą ich oleistą powłokę.

Posiadając taki mebel, nie można również lekceważyć odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w domu, które wpływają na stan mebla. Zbyt duża wilgotność powoduje odkształcenia mebla, a zbyt duże wahania temperatury trwale uszkadzają drewno. Ponadto taki antyk nie powinien być wystawiany na zbyt duże nasłonecznienie. Nadmiar słońca może bowiem przyczynić się do wielu zmian w wyglądzie, które dostrzegalne będą gołym okiem, w tym blaknięcie koloru, wysychanie drewna i delikatnych inkrustacji oraz stopniowe odklejanie się poszczególnych elementów. Aby złagodzić procesy niszczenia antyków, warto co jakiś czas zmieniać ich miejsce.

Jak już wspomniano – jeżeli posiadasz w swojej kolekcji takie białe kruki jak meble w stylu boulle, powinieneś regularnie je sprawdzać. Tylko wnikliwa obserwacja da Ci pełną gwarancję, że wszystkie uszkodzenia zostaną w porę wykryte. W przypadku pojawienia się problemów w postaci odkształceń, zacieków wodnych czy śladów po insektach koniecznie skonsultuj się z konserwatorem zabytków. Naprawa takiego mebla nie jest prosta, dlatego warto postawić na profilaktykę, by móc cieszyć się przez długi czas meblem w stylu boulle w swojej kolekcji.

Dodaj komentarz