Styl kolonialny we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl kolonialny to wciąż jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się niesłabnącą popularnością stylów. Na przestrzeni lat wnętrza w stylu kolonialnym wciąż wprawiają w zachwyt, a sam styl cieszy się powodzeniem wśród architektów wnętrz i samych użytkowników. Czym charakteryzuje się styl kolonialny? Jakie cechy powinien posiadać? Jak stworzyć gustowne wnętrze w stylu kolonialnym? Zapraszamy do lektury!

Styl kolonialny – charakterystyka

Genezą stylu kolonialnego były międzykontynentalne podróże obywateli Europy, które miały miejsce w XIX wieku. Jest to styl, którego nie da się pomylić z żadnym innym i można go zidentyfikować już po jednym spojrzeniu. Przede wszystkim należy wymienić ciemne, egzotyczne drewno, któremu towarzyszą geometryczne kształty i wzory oraz kolorowe dodatki, nawiązujące do krain niegdyś niedostępnych dla Europejczyków. Sam styl powstał z potrzeby dostosowania się kolonizatorów do warunków, jakie panowały w Afryce, czy Azji. Początkowo meble i inne elementy wyposażenia domów i biur przewożone były bezpośrednio ze Starego Kontynentu. Transport taki miał jednak sporo wad, gdyż po pierwsze był bardzo kosztowny, a po drugie meble europejskie w nowych miejscach bardzo szybko ulegały zniszczeniu. Było to spowodowanie delikatnością samego drewna, które w wysokich temperaturach i przy egzotycznych warunkach pogodowych, a głównie wysokiej wilgotności, po pewnym czasie się rozwarstwiało. Sami kolonizatorzy zaczęli po pewnym czasie chłonąć kulturę i sposób życia autochtonów. Czerpali z ich surowców, przedmiotów użytkowych i mebli oraz poznawali ich zwyczaje. Domy kolonizatorów zaczęły być dekorowane na wzór osób pierwotnie zamieszkujących te odległe tereny. W skrócie styl kolonialny to właśnie aranżacja wnętrz, która jest inspirowana egzotycznymi kulturami – Afryką, Azją oraz Ameryką.

Styl kolonialny we wnętrzach – dodatki i kolory

Jak już zostało wspomniane, przede wszystkim styl kolonialny to ciemny, ciepły, niejednokrotnie wręcz czekoladowy brąz. Kolor ten łączony jest z czystą bielą, beżami, czy roślinną zielenią. Wyobrażając sobie to połączenie od razu można się znaleźć w etnicznym klimacie. Całość uzupełniana jest przez żółć, czerwień i pomarańcz, które nawiązują do barw wschodzącego i zachodzącego słońca. Dodatkowo pięknie przełamują one ciemną estetykę całej przestrzeni i nadają jest charakterystycznej aury. Za ożywienie przestrzeni odpowiadają też oryginalne, geometryczne dodatki. Wśród dodatków dominują elementy łączące klasykę ze wzorami zaczerpniętymi z odległych kultur. Warto wymienić np. pełne zdobień i ornamentów etażerki, ręcznie rzeźbione figurki zwierząt, dywany i maty z kolorowymi wzorami, koniecznie ręcznie wykonane oraz dodatki wykonane z surowych materiałów np. gliny, czy drewna. Cechą charakterystyczną są także typowe afrykańskie maski, czy autentyczne meble produkowane w krajach dalekiej Azji.

Wnętrze w stylu kolonialnym – meble

Meble w stylu kolonialnym są bardzo solidne i na takie też wyglądają. Najczęściej wykonane są z litego, oczywiście ciemnego drewna i mają charakterystyczne zdobienia. Jeżeli są wykonane z drewna to mogą wyróżniać się nierównym kolorem, czy niedoskonałą powierzchnią, gdyż najważniejsza w nich jest naturalność. Co ciekawe, w zależności od tego, jaki region miał wpływ na ewolucję danego nowoodkrytego terenu, takie wykończenie będą miały powstałe meble. Meble kolonialne inspirowane np. Indiami ozdobione są mandalami i często wykonane są np. z drewna tekowego lub palisandru indyjskiego. Z kolei meble afrykańskie to mahoń o nieregularnej powierzchni ze zwierzęcymi detalami. Te ponadczasowe połączenia zachwycają do dnia dzisiejszego, a wnętrza w stylu kolonialnym są swoistym hołdem oddanym kulturom odległych krajów. Są to przytulne przestrzenie, w których znajdują się pamiątki z całego świata. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Rokaj Group.

Dodaj komentarz