Styl rokoko we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl rokoko wyewoluował ze stylu barokowego, jednak różni się od niego przede wszystkim lekkością i elegancją. Wnętrza, które są urządzone w tym stylu, nie mają barokowej monumentalności, dążą swoją formą do harmonii, jednak w inny sposób niż sztywny i rygorystyczny styl antyczny czy renesansowy. Czym więc charakteryzuje się styl rokoko we wnętrzach i jak wprowadzić go do współczesnych pomieszczeń?

Styl rokoko we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl rokoko jako styl artystyczno-literacki narodził się w wieku XVIII w Paryżu, szybko jednak zyskał popularność w całej Francji i Europie. Styl ten charakteryzował się lekkością oraz elegancją, a w swoim zdobnictwie wykorzystywał motywy roślinne. Niezwykła regularność, wcześniej obowiązkowa w baroku, ustąpiła miejsca nieregularnym kształtom oraz formom. Chętnie sięgano po złocone lub malowane sztukaterie, a barokowe żywe kolory ścian zastąpiono pastelami. Na ścianach popularne były również boazerie kasetonowe oraz gobeliny przedstawiające między innymi scenki rodzajowe w parkach, dworskie rozrywki lub faunę. Ponadto bardzo popularne były motywy orientalne, na przykład chińskie, motywy kwiatowe, takie jak girlandy, wieńce czy bukiety, oraz motywy mitologiczne.

W stylu rokoko meble wykonane były ze szlachetnych odmian drewna, które ozdabiano efektownymi, często roślinnymi dekoracjami. Wnętrza były bogato zdobione rzeźbami przedstawiającymi także motywy pasterskie, wiejskie lub nawiązującymi do rzeźb antycznych. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę, to w okresie rokoko królowały biel oraz pastelowe odcienie kolorów takich jak zieleń lub błękit, nie brakowało też złoconych akcentów. Rokoko istotnie wpłynął na sam design mebli. W przeciwieństwie do mebli barokowych wyposażenie z okresu rokoko miało zintegrowaną formę, a poszczególne elementy mebla połączone były ze sobą bardzo płynnymi liniami, dając wrażenie lekkości. Widoczna konstrukcja mebla, charakterystyczna dla form barokowych, w rokoko była nie do przyjęcia. Dekoracją mebli były forniry. Często do ich wykonania zestawiano ze sobą różne gatunki drewna, co tworzyło tzw. intarsje, czyli efektowne obrazy. Popularne były również meble dekorowane snycerką.

Styl rokoko – jak wprowadzić go do współczesnego wnętrza?

Chcąc wprowadzić do współczesnego wnętrza styl rokoko, należy pamiętać przede wszystkim o pewnym umiarze, dzięki któremu pomieszczenie nadal będzie nowocześnie wyglądać. Jest to możliwe za pomocą charakterystycznych akcentów w stylu rokoko, w tym dodatków. W ten sposób możesz połączyć nowoczesne wykończenie z antykami. W okresie rokoko bardzo popularne były misterne i zdobione zasłony oraz firany, które z powodzeniem można wkomponować w nowoczesną aranżację. Zastosowanie odpowiedniej kolorystyki, w tym pastelowych kolorów od jasnej zieleni po cukierkowy róż, wprowadzi do wnętrza nieco klimatu rokoko. Warto zdecydować się też na wzory charakterystyczne dla stylu rokoko, na przykład na drobne kwiatki czy motywy orientalne. Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie sztukateria. Możesz wykończyć w ten sposób ściany w całym pokoju bądź postawić tylko na reprezentacyjny fragment w pokoju. Ponadto warto ozdobić wnętrze dodatkami nawiązującymi do rokoko, utrzymanymi w kolorze starego złota.

Jeśli chodzi o podłogę, to możesz wyłożyć ją współczesnymi płytkami, których wzór nawiązuje do marmuru lub drewnianego parkietu. Ich kolor powinien być spójny z resztą wnętrza, by całość tworzyła zjawiskowy efekt. Wybór błyszczących kafli nada aranżacji luksusowy charakter – właśnie takie wrażenie mają sprawiać rokokowe wnętrza. Wprowadzenie stylu rokoko do danego pomieszczenia nie jest może najłatwiejsze, jednak przy odrobinie wyczucia – jak najbardziej wykonalne. Warto pamiętać, by nie przesadzić z liczbą mebli oraz ozdób, ponieważ można wtedy łatwo otrzeć się o kicz.

Dodaj komentarz