Styl secesyjny we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl secesyjny jest nurtem, który można dostrzec w różnych dziedzinach sztuki, między innymi w architekturze, rzemiośle, rzeźbie czy grafice. Powstał we Francji pod koniec XIX wieku, natomiast swoje apogeum osiągnął podczas wystawy światowej, która odbyła się w 1900 roku w Paryżu. Styl ten rozwijał się niezwykle intensywnie, łącząc ze sobą różne obszary sztuki i stawiając sobie za cel stworzenie czegoś innowacyjnego. Po nieznacznych modyfikacjach ten styl można odnaleźć również we współczesnych aranżacjach. Czym się charakteryzuje styl secesyjny i jak go wprowadzić do swoich wnętrz?

Styl secesyjny – czym się charakteryzuje?

Styl secesyjny wyróżnia przede wszystkim charakterystyczna linia – giętka i płynna. W tym stylu zostały odrzucone linie proste na rzecz bogatej ornamentyki, w szczególności roślinno-zwierzęcej. Ponadto styl ten wyniósł rzemiosło do rangi sztuki – niemal każdy przedmiot użytkowy stanowił arcydzieło i był bogato zdobiony. Można znaleźć zatem misternie rzeźbione balustrady, oparcia krzeseł, stylizowane ramy obrazów i luster, a także dekoracyjne przedmioty codziennego użytku, takie jak szczotki do włosów i grzebienie, podręczne lusterka czy szkatułki. Często tym elementom wyposażenia towarzyszyły tapety z motywami przedstawiającymi florę lub faunę w stonowanych kolorach. Ogromne znaczenie miały również witraże, które są połączeniem kolorowego szkła oraz metalu. W stylu secesyjnym z powodzeniem zestawiano też drewno z metalem oraz szkłem, nadając wnętrzom oryginalny charakter.

Duże okna witrażowe w secesyjnych kamienicach były często dekorowane suto marszczonymi firanami o motywach kwiatowych, podpinanymi ozdobnymi chwostami z obu stron okna. Korzystano także z falistych lambrekinów oraz pasmanterii. Kolejnym elementem stylu secesyjnego były zasłony, ciężkie i przywodzące na myśl kotary teatralne, bogato zdobione w motywy ornamentowe i roślinne. Wystrój wnętrz podkreślały również dodatki w postaci obrusów, haftowanych serwet i dekoracyjnych poduszek, misternie zdobionych frędzlami i koralikami. Jak widać – styl secesyjny nie należał do najskromniejszych i nie bez powodu kojarzy się z bohemą artystyczną.

Styl secesyjny we wnętrzach – jak wprowadzić go do współczesnych wnętrz?

Wnętrza secesyjne są dla Ciebie, jeśli szukasz nieoczywistej elegancji, której jednak nieobca jest różnorodność oraz szczypta dynamizmu i artystycznego zacięcia. Dzięki swojej uniwersalności styl ten sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu – od sypialni przez salon po kuchnię i jadalnię. Podczas aranżowania wnętrza w stylu secesyjnym koniecznie należy zwrócić uwagę na charakter dekoracyjny każdego wykorzystanego elementu – począwszy od mebli przez ceramikę, tkaninę aż po kolorystykę ścian, rzeźby, wazony czy obrazy. Ten dekoracyjny aspekt można uzyskać dzięki zastosowaniu ornamentów wykorzystujących motywy roślinne i zwierzęce. Ornamentyka ta budowana jest na wspomnianej już płynnej, giętkiej, wijącej się linii. Widać ją nie tylko w okuciach mebli, ale także w ozdobnych fornirach. Jeśli chcesz wprowadzić we wnętrza swojego domu styl secesyjny, zdecyduj się na jasne i delikatne kolory, takie jak pastele, biel czy lila.

Dodatki w stylu secesyjnym z powodzeniem można łączyć z innymi stylami, w których urządzone zostały wnętrza, dodając im artystycznego charakteru. Doskonale sprawdzą się one w mieszkaniu w stylu skandynawskim. W mieszkaniu o wystroju vintage znakomicie będą wyglądać bogato zdobione szkatułki, lustra i lusterka z motywami roślinnymi, ramy w stylu secesyjnym z motywami winorośli oraz lampki z witrażowym kloszem. Takie dodatki zdecydowanie ożywią każde pomieszczenie. Do mieszkania można również wstawić przeszklone drzwi, które rozjaśnią pomieszczenie i optycznie je powiększą.

Nie jest trudno stworzyć pomieszczenie w stylu secesyjnym. Należy jednak pamiętać, by korzystać z dobrej jakości materiałów i nie przesadzać z ilością dodatków, ponieważ można wówczas stworzyć efekt przepychu i kiczu.

Dodaj komentarz