Styl starożytny we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Starożytność była epoką, która inspirowała każdą kolejną, następującą po niej epokę i wniosła ogromną ilość form i inspiracji, zmieniając architekturę całego świata. Nic więc dziwnego, że styl ten nadal popularny jest we współczesnych wnętrzach. Inspirowane są one starożytnym Rzymem, Grecją lub Egiptem – wykorzystują biżuteryjne dodatki, mozaiki, płytki imitujące kamień, kolumny czy efektowne złocenia. Jak więc stworzyć wnętrze w stylu starożytnym?

Czym charakteryzował się styl starożytny?

Jak już wspomniano, starożytna Grecja, a później i starożytny Rzym stworzyły podwaliny pod architekturę całej Europy. Warto wiedzieć, że styl antyczny charakteryzował się prostymi, geometrycznymi formami oraz wykorzystaniem naturalnych surowców takich jak kamień, drewno czy płótna. Ścian nie malowano, lecz szpachlowano, co nadawało im surowy wygląd. Ze względu na zastosowane materiały wnętrza utrzymane były w kolorystyce naturalnej bieli i kremu. Używano ozdobnych zasłon o prostych formach, jednak nie wykorzystywano nadmiernej ilości ozdób. Architektura tamtych czasów kojarzy się również z kolumnami oraz sztukateriami. Wymiana tych charakterystycznych cech stylu starożytnego uświadamia, że podobne motywy pojawiają się także w późniejszych stylach architektonicznych.

Jak wprowadzić styl starożytny do wnętrza?

Jednym z najbardziej charakterystycznych motywów są gipsowe lub stiukowe elementy, które stanowią dekorację lub podpory ścian i tworzą antyczny klimat. Warto też zaplanować rozmieszczenie w takim wzorowanym na starożytność wnętrzu odpowiedniej sztukaterii dekoracyjnej. Niezbędne będzie również umieszczenie motywów zbliżonych do kolumn, które mogą ozdabiać salon połączony z jadalnią, oddzielając od siebie te sfery w domu. Jeśli nie chcesz do wnętrz wprowadzać kolumn, możesz zastosować podobne do nich elementy na przykład przy balustradzie schodów, co będzie fantastycznym nawiązaniem do stylu starożytnego. Możesz także zdecydować się na ozdobne listwy lub kinkiety wykonane z gipsu. Na ścianie warto umieścić panele kamienne zamiast klasycznego tynku, w tym celu można użyć między innymi łupków kwarcytowych oraz piaskowca. Możesz zainstalować kamień na całej długości ściany lub zdecydować się na obłożenie kamieniem tylko jej części. Doskonałym elementem będzie też mozaika, którą można zamontować zarówno na ścianie, jak i na podłodze.

Po wykończeniu ścian i podłóg należy wybrać meble, które powinny nawiązywać do stylu antycznego. Dobrze zdecydować się na meble z litego drewna. W takich wnętrzach znakomicie będą wyglądać również mosiężne uchwyty. Oczywiście, nie można zapomnieć o dodatkach. W aranżacjach w stylu starożytnym najlepiej sprawdzą się rzeźby – zarówno te stojące, jak i popiersia wykonane z różnych materiałów, takich jak marmur, gips czy brąz. Będą one rewelacyjnie się prezentować na stylizowanych półkach. Najlepiej sprawdzą się rzeźby przedstawiające motywy mitologiczne, greckich i rzymskich bogów. Świetnym pomysłem są także wazy, amfory oraz proste drewniane szkatułki na biżuterię, które przydadzą się na toaletkach, również stylizowanych na antyczne. Na ścianach oprócz mozaik można też powiesić nadruki hieroglificzne na papierze wyglądającym jak pergamin lub papirus – nadadzą one wnętrzu wyjątkowy charakter. Jak więc widać, uczynienie z wnętrza pomieszczenia w stylu starożytnym nie jest specjalnie trudne. Należy jednak pamiętać o tym, że styl ten nie lubi przerostu formy nad treścią, więc przepych i nadmierna stylizacja nie będzie tutaj wskazana.

Dodaj komentarz