Styl wiktoriański we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl wiktoriański to wciąż jeden najbardziej z ponadczasowych i rozpoznawalnych stylów w aranżacji wnętrz. Meble i dodatki wiktoriańskie zyskują coraz większe grono miłośników, pomimo iż od powstania tego stylu minęły już setki lat. Czym tak naprawdę charakteryzuje się styl wiktoriański? Dlaczego nazywany jest także stylem „królewskim”? Dla jakich osób jest on przeznaczony? Zapraszamy do lektury!

U źródeł stylu wiktoriańskiego

Styl wiktoriański wpisuje się w nurt historyzmu w sztuce i architekturze oraz jest jednym ze stylów lokalnych. W Wielkiej Brytanii w II połowie XIX wieku rządzi nieprzerwanie królowa Wiktoria i jest to czas największego rozwoju imperium brytyjskiego. Epoka wiktoriańska uznawana jest za złoty czas w historii Anglii i nigdy wcześniej, ani później kraj ten nie cieszył się taką pozycją. Warto podkreślić, że oprócz sukcesów gospodarczych i ekonomicznych żyjących ówcześnie Brytyjczyków, które stały za angielską potęgą, należy zaliczyć także te w dziedzinie sztuki i architektury. To właśnie w tym czasie ukształtowany został nowy styl aranżacji wnętrz, który był niezwykłym połączeniem renesansu i gotyku, a nawet sztuki Dalekiego Wschodu. Styl wiktoriański nie był stylem jednorodnym, co pozostawiało twórcom niesamowite pole do popisu ich kunsztu, mistrzostwa oraz finezji.

Styl wiktoriański – najważniejsze cechy

Trudno wymienić kilka najważniejszych cech stylu wiktoriańskiego, gdyż jako styl eklektyczny potrafił bardzo zaskakiwać. Styl wiktoriański może być zarówno mniej lub bardziej ozdobny. Nie zawsze podstawą wnętrz w stylu wiktoriańskim będą meble z najwyższych gatunków drewna, choć będzie to zdecydowana większość. Przede wszystkim styl wiktoriański to aranżacja niezwykle dekoracyjna. Wnętrze wiktoriańskie bogate jest w różnego rodzaju detale i ozdoby. Dekoracje te idealnie współgrają z drewnianymi meblami i motywami roślinnymi, które można zaobserwować niemal w każdym elemencie. Wśród kolorów dominuje srebro i złoto w połączeniu z bardzo wyrazistą paletą barw. Można tu spotkać intensywne zielenie, królewską purpurę, czy ogniste czerwienie. Popularnością cieszyły się także brązy. Ściany zresztą nie musiały być pokryte jednolitym kolorem. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech stylu wiktoriańskiego są ozdobne tapety, głównie z motywem roślinnym np. pięknymi kwiatami, czy liśćmi. Do dziś są one wręcz emblematem stylu nazywanego także królewskim i chętnie sięga się po nie nawet w obecnych czasach. Aktualnie tapety głównie znajdują się na jednej ścianie, a pozostałe są pokryte farbą, choć trzeba przyznać, że w większości przypadków w mniej wyrazistych kolorach niż działo się to jeszcze w XIX wieku.

Styl wiktoriański we wnętrzach – meble

Meble w stylu wiktoriańskim to absolutne dzieła sztuki użytkowej. Ponadto chcąc stworzyć autentyczne wnętrza w tym stylu nie można iść na kompromisy. Meble powinny być duże, ciężkie i bardzo okazałe. Głównie są to drewniane meble dębowe lub mahoniowe, gdyż jakość tego drewna świadczy także o prestiżu wnętrza. W stylu wiktoriańskim można znaleźć fantastyczne komody, kanapy, fotele i stoły. Jeżeli na meblach znajdowały się tkaniny to pewne było, że są to materiały luksusowe i efektowne. Wszystkie meble prezentują się niezwykle ekskluzywnie, co ma wpływ na charakter też całego pomieszczenia. Oczywiście powyższe meble dotyczą głównie salonu, jednak w tym stylu można urządzić dowolne pomieszczenie. W sypialni można znaleźć przepiękne, bogato zdobione toaletki oraz wielkie łóżka. Gabinet to z kolei drewniane biurka do pracy oraz komplety kawowe. Całość uzupełniona jest długimi, ciężkimi zasłonami, haftami, czy narzutami, na których obowiązkowo powinien znaleźć się motyw kwiatowy. Styl wiktoriański podkreśla statut społeczny domowników, dlatego też dobrze jeżeli w salonie znajduje się kominek, czy pianino. Przepiękne antyki w stylu wiktoriańskim można znaleźć w ofercie Rokaj Group. Zapraszamy.

Dodaj komentarz