W jaki sposób rozpoznać antyk?

Coraz więcej osób zamiast mebli w stylu nowoczesnym, minimalistycznym szuka tych, które mają duszę, a do tego mogą stanowić ciekawy sposób na inwestycję. Mowa oczywiście o antykach, meblach zabytkowych, które różnią się od współczesnych nie tylko kształtami, sposobem wykonania, lecz także użytymi materiałami i zastosowaniem różnych zdobień. Jak jednak sprawdzić, czy mebel jest antykiem? Na co zwrócić uwagę, by nie wybrać produktu będącego podróbką? Podpowiadamy!

Meble antyki – czym są?

Potocznie uważa się, że mebel jest antykiem, wtedy gdy jest po prostu… stary. Jednak to nie do końca prawda. Jeśli chodzi o wiek, który wskazuje na to, czy produkt jest antykiem czy nie, określa go ustawa z 2004 roku o podatku od towarów i usług. Wynika z niej, że np. mebel będzie antykiem, jeśli ma co najmniej 100 lat.

To co jest istotne to fakt, że antykiem będzie przedmiot należący do sztuki dawnej. Ponadto musi być on użytkowy i mieć wartość o charakterze zabytkowym czy historycznym. Ważne jest też to, by dany antyk wyróżniał się charakterystycznymi cechami dla epoki, z której pochodzi.

Zabytki można podzielić na:

  • nieruchome,
  • ruchome.

Pierwsze to po prostu nieruchomości pochodzące z konkretnej epoki. Mogą to być zarówno budynki mieszkalne, jak i np. kościoły. Druga kategoria będzie obejmowała rzeczy ruchome, zaliczyć tu można np. meble, zegary, lampy czy nawet porcelanę. Antyki ruchome można też podzielić na artystyczne (obrazy, gobeliny, biżuteria itp.), a także na użytkowe (np. meble).

Antyk czy mebel stylizowany? Ważna różnica

Rozpoznanie antyku nie jest rzeczą prostą – szczególnie dla osób, które nie mają na ten temat wiedzy i doświadczenia w takim działaniu. Jest to trudne również dlatego, że powstaje mnóstwo produktów, które są jedynie stylizowane na dawne, zabytkowe. Stylistycznie np. taka komoda będzie tożsama z tą będąca antykiem, jednak powstała współcześnie, nie jest świadectwem dawnej epoki. Meble stylizowane są więc jedynie kopiami mebli zabytkowych. Te z kolei są autentycznymi produktami pochodzącymi z konkretnej epoki. Trzeba pamiętać, by nigdy nie mylić pojęć “meble antyczne” i “meble stylizowane” – nie są one tożsame i nie oznaczają tego samego.

Jak rozpoznać antyk?

Konstrukcja mebla

Chcąc dowiedzieć się, czy dany mebel jest antykiem, należy przyjrzeć się dokładnie jego konstrukcji. Tym, co powinno rzucić się w oczy, jest mniej staranne wykonanie od mebli współczesnych. Wiąże się to oczywiście z tym, że w dawniejszych epokach twórcy nie mieli do użytku takich maszyn, jakie są dostępne dzisiaj. Warto zwrócić uwagę na tył mebla i jego spód – jeśli mebel będzie antykiem, najprawdopodobniej w miejscach tych będą widoczne nieheblowane deski, z których mogą nawet wystawać drzazgi. W meblach stylizowanych deski takie będą gładkie, starannie opracowane. Będzie miało na to wpływ wykorzystanie maszyn stolarskich.

Zwróć uwagę na płytę

Zaglądając pod spód mebli, a także przyglądając się dnom szuflad, warto też zwrócić uwagę na to, jakiej płyty użyto w produkcji. W dawniejszych czasach stosowano przede wszystkim deski łączone na pióro i wpust albo specjalne płyty kasetonowe – składa się ona z niewielkiej drewnianej płyty, która ujęta jest w ramę z grubszych desek. W meblach, które powstały najpóźniej pod koniec XIX wieku zaczęto już używać płyty jednolite i cienkie.

Sposób łączenia elementów

Kolejną kwestią, która pomoże rozpoznać, czy mamy do czynienia z antykiem, jest sposób łączenia poszczególnych elementów w jedną całość. Powszechnych dziś gwoździ zaczęto używać dopiero w II połowie XIX wieku. Do tego czasu wykorzystywano przede wszystkim tzw. złącza ciesielskie, jak czop, zamek prosty czy jaskółczy ogon. Stosowano również metody takie jak kołkowanie czy klinowanie, by meblowi nadać pożądaną sztywność. W dawniejszych czasach po gwoździe sięgano bardzo rzadko. Dostępne wtedy były jedynie takie gwoździe, które miały charakterystyczny wygląd – były drobne, zwężały się ku dołowi na całej długości, a ich przekrój był czworoboczny.

Znaki szczególne

Często w meblach antycznych można odnaleźć różne szczególne znaki umieszczone przez stolarza. Często będą to sygnatury – jeśli takie odnajdziemy, możemy mieć pewność, że mebel można uznać za antyk. W takich meblach odnaleźć można też papier, który wykorzystywano do wypełniania szczelin. Można też znaleźć wykonane dłutem znaki montażowe – te mogą być jednak powielane przez fałszerzy mebli antycznych.

Upływ czasu a antyki

Meble, które będą antykami, będą z całą pewnością nosić na sobie ślady upływu czasu. Te z kolei nie będą obecne na meblach powstałych współcześnie, stylizowanych na zabytkowe. Co będzie więc typowe dla mebli antycznych? Wszelkiego typu przetarcia, zabrudzenia politury, zmatowienia. Widoczne mogą być np. na blacie biurka, ślady po atramencie. W meblach zabytkowych zdziwienia nie powinny budzić ubytki w drewnie, uszkodzenia mebla. Można też znaleźć na takim meblu ślady świadczące np. o tym, że ktoś dawniej wykonywał naprawy lub przeróbki. Użytkowanie mebla przez wiele lat musi odbić się na jego wyglądzie. Widoczne mogą być chociażby przemalowania, uzupełnienia forniru, a także widoczne od spodu dziurki po gwoździkach, świadczące o tym, że ktoś kiedyś wymienił obicie.

Antyki – przed renowacją czy po niej?

Osoby, które chcą kupić meble antyczne, niekiedy zastanawiają się, czy lepsze są te przed renowacją czy już po niej. I choć te przed renowacją mogą być tańsze, w gruncie rzeczy okażą się… droższe. Oczywiście, jeśli uszkodzeń będzie niewiele i nie będą wpływały na funkcjonalność i wygląd mebla, mogą stanowić swoisty znak dawnych czasów. Niewielkie ubytki nie muszą wymagać renowacji. Warto je też zostawić, by nie zepsuć całościowego wyglądu mebla, nie oszpecić go. Inaczej jednak kwestia przedstawia się, jeśli chodzi o większe uszkodzenia. Jeśli konstrukcja mebla będzie niestabilna, konieczne będzie jej usztywnienie. Również, gdy mebel będzie pozbawiony niektórych części, takich jak szuflada, nóżki, drzwiczki, konieczną będzie wizyta u specjalisty, który dokona renowacji. Nie będzie to jednak zabieg tani – dobranie odpowiedniego drewna o takim samym usłojeniu i odcieniu nie jest rzeczą prostą. Ze sporym wydatkiem będzie się też wiązało naprawienie takich uszkodzeń jak brak zawiasów, uchwytów czy ciągadeł, a także wymiana tapicerki.

Meble antyczne – czy pasują do każdego pomieszczenia?

Przed zakupem mebla zabytkowego, warto najpierw zadać sobie pytanie, czy na pewno będzie dobrze komponował się z daną przestrzenią, czy nie ograniczy komfortu codziennego życia domowników. Z pewnością meble antyczne będą złym wyborem do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych. Nie będą jednak też pasowały do wszystkich pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym. Meble antyczne będą złym wyborem, jeśli ich kształty i wymiary ograniczą chociażby swobodę w przemieszczaniu się. Najważniejsze jest więc to, by mebel taki dopasować do wielkości pomieszczenia i jego stylu. Ważne, by mebel antyczny był odpowiednio wyeksponowany, gdyż stanowi wartość samą w sobie.

Gdzie kupić meble antyczne?

Sprzedażą tego typu mebli zajmują się chociażby antykwariaty – sklepy takie umożliwiają obejrzenie mebla i ocenienie, czy faktycznie należy do epoki, o której mówi sprzedawca. Kupując stacjonarnie, można obejrzeć wszelkie uszkodzenia, oszacować wartość ich renowacji. Meble zabytkowe wystawiane są też w domach aukcyjnych. Jednak to nie jedyne sposoby na zakup takich mebli. Coraz popularniejsze stają się serwisy internetowe, które zajmują się ich sprzedażą. Przed skorzystaniem z takiej opcji warto najpierw poczytać opinie o danym sprzedawcy i dokładnie obejrzeć zdjęcia oferowanych antyków.

Dodaj komentarz