W jaki sposób wycenia się antyki?

Chcąc wiedzieć, w jaki sposób wycenić przedmioty, które mają wartość zabytkową i ponad 100 lat, należy znać kilka podstawowych zasad. Kierując się nimi, można określić, w jakich czasach powstał dany przedmiot. Oczywiście profesjonalna wycena to profesja, którą zajmują się znawcy antyków – oni zazwyczaj bezbłędnie oszacują wiek pochodzenia danego przedmiotu. Jednak, jeśli chcesz nabyć przedmiot zabytkowy, a obawiasz się, że sprzedający nie powie całej prawdy, zapoznaj się z poniższymi praktycznymi poradami. Przydadzą Ci się one również wtedy, gdy w starociach na strychu lub piwnicy znajdziesz przedmiot, który będzie wydawał się godny uwagi.

To, co zniszczone, nie musi być antykiem

Osoby, które nie zajmują się profesjonalną wyceną antyków, bardzo często popełniają podstawowy błąd. Polega on na przeświadczeniu, że stara rzecz i w dodatku zniszczona, z widocznymi śladami użytkowania, jest zabytkowa i co za tym idzie – wartościowa.

Starając się ocenić wartość antyku, najpierw bardzo dokładnie trzeba go obejrzeć. Uwagę trzeba zwrócić na wszelkie detale, załamania, zagięcia. Koniecznie trzeba pamiętać, że widoczne uszkodzenia, wyraźne zniszczenia nie podniosą wartości danego przedmiotu, a ja obniżą. Zły stan antyku wpłynie na to, że będzie on po prostu dużo mniej wartościowy. Jedynie przedmiot zabytkowy, będący odbiciem konkretnej epoki, ale zachowany w bardzo dobrym stanie, będzie przedstawiał dużą wartość rynkową.

Dobrze oglądając przedmiot, zachowując czujność i krytyczne spojrzenie, można uchronić się nie tylko przed przepłaceniem, lecz także przed złym zainwestowaniem pieniędzy.

Oznaczenia – coś, co trzeba znaleźć

Wyceniając przedmiot zabytkowy, każdy profesjonalista na samym początku szuka specyficznych oznaczeń. Pozwolą one ustalić wiele faktów na temat danego przedmiotu uznawanego za antyk. Takie oznaczenia pozwolą ustalić między innymi: rok pochodzenia, wykonawcę danego przedmiotu, autentyczność wyrobu. Warto więc szukać niekoniecznie konkretnej daty, wskazującej na czas powstania przedmiotu, lecz np. charakterystycznych znaków, którymi określano poszczególne dekady. Być może na antyku będzie też zamieszczone konkretne nazwisko – cena będzie tym wyższa, im takie nazwisko będzie bardziej znane.

Poznaj historię interesujących przedmiotów

Każdy, kto chce potrafić oszacować cenę antyku, powinien zainwestować w książki i wiedzę. Znajomość historii danej grupy przedmiotów zabytkowych może bardzo często okazać się niezwykle pomocna. Gdy jesteśmy zainteresowani meblami z okresu barokowego, warto dowiedzieć się więcej na ten temat, poczytać o głównych cechach, najbardziej cenionych producentach, a także modelach, które uznawane są za najbardziej pożądane. Taka wiedza z pewnością przyda się niejednokrotnie. Warto zainwestować również w przewodniki po świecie antyków, które aktualizowane są na bieżąco i ujmują też aktualne trendy panujące na rynku. Należy mieć na uwadze, że cena danej grupy antyków może ulec zmianie na przestrzeni kilku tygodni.

Co jeszcze decyduje o wartości antyku?

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, że wyrzucany do śmieci przedmiot dla kolekcjonerów miałby wielką wartość i stanowiłby bardzo ciekawy nabytek. Na wartość zabytkowych przedmiotów, niezależnie od tego, czy będzie to mebel, lampa, biżuteria czy obraz, wpływają takie czynniki jak:

  • rok produkcji – im przedmiot starszy, tym cenniejszy,
  • unikatowość – jeśli dany przedmiot jest rzadko spotykany, tworzony na specjalne zamówienie, będzie z pewnością o wiele cenniejszy,
  • materiały – to, co wykonane z surowców najlepszej klasy, takich jak złoto, srebro, podnosi wartość antyku,
  • producent – przedmioty stworzone przez znanego i uznanego twórcę będą cenniejsze.

Boisz się błędu – zaufaj fachowcowi

Samodzielna ocena wartości przedmiotu będzie zazwyczaj bardzo trudna. Jeśli ktoś obawia się popełnienia błędu, nie czuje się na siłach na tyle, by samodzielnie wycenić antyk, powinien skorzystać z pomocy fachowca. Trzeba pamiętać, że każdy zabytkowy przedmiot wyceniany jest indywidualnie, po dokładnym jego obejrzeniu. Tacy fachowcy specjalizują się w ocenie wartości danych przedmiotów, zazwyczaj poprawnie oszacują, czy faktycznie jest cenny czy też nie. Jednak za taką opinię trzeba zapłacić – gdy przedmiot nie okaże się jednak tak cenny, jak myśleliśmy, stracimy na całym przedsięwzięciu.

Decydując się na wycenę przez eksperta, warto też pamiętać, by omijać wszelkie wyceny online. Nigdy nie będą one w pełni miarodajne. O czym jeszcze pamiętać, decydując się na opinię fachowca? Na przykład o tym, by nigdy nie sprzedawać mu wycenianego przedmiotu – osoba wyceniająca z pewnością zaproponuje o wiele niższą cenę, niż przedmiot jest wart w rzeczywistości. Przed pójściem do fachowca warto też najpierw samemu zbadać dzieje danego przedmiotu – takie rozeznanie będzie jedynie pomocne w każdej sytuacji u eksperta od wyceny.

Dodaj komentarz