Wnętrza w stylu Belle Epoque. Czym się charakteryzują?

Belle Epoque, Art Noveau oraz Jugendstil to nazwy tego samego stylu, który w Polsce nazywany był po prostu secesją. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych stylów w wielu dziedzinach sztuki, który swój rozwój przeżywał na przełomie XIX i XX wieku. Czym charakteryzują się wnętrza w stylu Belle Epoque? Skąd styl ten czerpał inspiracje? Zapraszamy do lektury!

U źródeł Belle Epoque

La Belle Époque z języka francuskiego oznacza piękny czas, piękną epokę, piękny okres. Nazwa nadana temu okresowi w historii od zakończenia wojny francusko-pruskiej w II połowie XIX wieku do wybuchu I wony światowej jest w pełni zasłużona. W tym czasie doszło do największego rozkwitu i postępu w Europie. Szczególnie duże znaczenie miał postęp techniczny. To właśnie wtedy powstał telefon, samochód i samolot, a wszystko to sprawiło, że codzienne życie było o wiele bardziej komfortowe i łatwe. Dobrobyt pozwolił na rozwijanie się także życia kulturalnego, który ówcześnie osiągnął do dziś prawdopodobnie niedościgniony poziom. W czasach Belle Epoque w przestrzeni pojawiło się pojęcie dekadentyzmu oraz świadomości własnej orientacji. W siłę rosła klasa robotnicza.

Belle Epoque – charakterystyka

Styl Belle Epoque czerpie inspiracje ze sztuki i mody secesji. Głównym celem, czy to w sztuce, czy w rzemiośle, czy w aranżacji wnętrz, była synteza wszystkich dziedzin. Jest to jeden z tych stylów, który mocno zafascynował artystów: malarzy, architektów, czy rzeźbiarzy. Styl ten zdecydowanie zrywał z popularnymi w XIX wieku neostylami. Warto podkreślić, że jest to czas, gdy walory dekoracyjne są wartością nadrzedną, nawet nad walorami użytkowymi. W związku z tym wszystkie przedmioty codziennego użytku również musiały poddać się temu trendowi. To okres, gdy we wnętrzach pojawiają się bogato zdobione meble. Wśród tematów najchętniej sięgano po florę i faunę, stąd można zauważyć wiele ornamentów kwiatowych i roślinnych. Popularnością cieszyła się także sztuka Dalekiego Wschodu – szeroko pojęta sztuka ludowa nawiązująca do świata legend i baśń oraz postać kobiecych.

Wnętrza w stylu Belle Epoque – kolor i światło

Wnętrza w stylu Belle Epoque, czy w Polsce secesyjne, głównie skupiały się na bogactwie kolorów. Większość odcieni tła stanowiła paleta barw spokojnych, stonowanych i bardzo miękkich. Można spotkać głównie beż, brąz, biel, czy nawet odcienie czerni. Wszystko po to, by na ich kanwie można zastosować kontrast – najczęściej w wykonaniu kolorów pastelowych. Warto podkreślić, że same odcienie powinny być jak najbardziej dopasowane do całości wnętrza. Głównym elementem, który skupia uwagę, powinny być dekoracje i meble, a same ściany mają rolę drugorzędną. Jest to czas, gdy tapety o matowej strukturze i tkaniny w podobnym tonie są najczęściej spotykane w gabinetach, salonach, jadalniach, czy sypialniach. W łazience z kolei dominują płytki ceramiczne bez wzorów. Kolor to jednak nie wszystko, gdyż równie ważną rolę pełni światło, przede wszystkim dużo światła naturalnego. We wnętrzach w tym stylu można znaleźć ogrom lamp stołowych, lamp podłogowych oraz lamp wiszących (głównie żyrandole z abażurem). Ważne jest zarówno światło górne rozproszone, jak i oświetlenie punktowe. Piękne oświetlenie można znaleźć w ofercie Rokaj Group. Zapraszamy!

Meble i dekoracje w stylu Belle Epoque

Co do mebli to przede wszystkim nie powinny one przytłaczać swoją ilością. Jest to czas, gdy meble do wypoczynku mają być bardzo wygodne. Szafki i różnego rodzaju biblioteczki powinny być postawione przy samej ścianie, by sprawiać wrażenie kolumn. W salonie centralne miejsce może zajmować ozdobny stolik kawowy wraz z kompletem wypoczynkowym np. sofa i fotele. Jeżeli są to meble tapicerowane to dobrze, gdyby posiadały piękne ozdobne nóżki. Duże znaczenie mają także zasłony, które najczęściej wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Może być to jedwab, aksamit, czy satyna. Zasłony są rozsuwane na boki, gładkie lub z delikatnym motywem kwiatowym. Całość dopełniają dekoracje, które w stylu Belle Epoque odpowiadają za nadanie przestrzeni odpowiedniej atmosfery i charakteru. Mogą być to piękne wazony, zdobione zegary, świeczniki z brązu, czy obrazy. Dominuje na nich motyw zwierzęcy i roślinny. Stylowe meble i dekoracje idealne do wnętrza w tym stylu oferuje Rokaj Group.

Dodaj komentarz