Wnętrza w stylu Biedermeier. Czym się charakteryzują?

Biedermeier to nieco tajemnicze słowo, które często pojawia się, gdy mowa o architekturze wnętrz. Co ono właściwie znaczy? Czym charakteryzują się biedermeierowskie wnętrza? Jakie cechy posiadają meble w stylu Biedermeier? Zapraszamy do lektury!

Co to jest biedermeier?

Biedermeier to styl, który był wynikiem zmian zachodzących w społeczeństwie na początku XIX wieku. Były to zarówno przemiany społeczne, jak i ekonomiczne. Rozwój przemysłu i stale postępująca urbanizacja spowodowała znaczne umocnienie pozycji niemieckiego i austriackiego mieszczaństwa. Coraz zamożniejsze społeczeństwo chciało mieszkać nie tylko wygodnie, ale przede wszystkim pięknie. Biedermeier to styl, który rozwinął się na terenie Niemiec i Austrii i obejmował różne dziedziny m.in. sztukę, literaturę, czy muzykę, jednak nie da się ukryć, że to właśnie w meblarstwie i architekturze wnętrz odbił się największym echem. Styl ten w ekspresowym tempie zresztą zyskał popularność również w innych europejskich państwach m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Rosji oraz w Polsce.

Sama nazwa stylu powstała dopiero na przełomie XIX i XX wieku i początkowo miała przekaz pejoratywny. Było to bowiem nazwisko bohatera satyrycznych wierszy Ludwiga Eichrodta. Sam bohater miał być uosobieniem ówczesnych mieszczan, a zwłaszcza ich wad. Dziś z perspektywy czasu styl Biedermeier uznawany jest za prekursorski, gdyż to właśnie wówczas zauważone zostało piękno w konstrukcji przedmiotu i wykorzystanych materiałach, a nie w samych dekoracyjnych elementach. Bogato zdobione, stylizowane na sztukę antyczną sprzęty w popularnym stylu empire dedykowane dworom i pałacom były zbyt wyszukane i zbyt drogie, by przenieść je do miejskich, niewielkich pomieszczeń. Wówczas zaczęto produkować meble, które bazowały na klasycznych formach, jednak zostały one odarte z antykizowania. W tych aspektach styl Biedermeier wyprzedził nawet idee modernizmu.

Meble w stylu Biedermeier – wygoda i użyteczność

Meble biedermeierowskie niezmiennie od lat urzekają solidnym wykonaniem i niesamowitą trwałością. W większości meble te posiadają prostą, elegancką formę. Są to meble gładkie, najczęściej polerowane na wysoki połysk. W przeciwieństwie do innych mebli z epoki mają one bardzo skromną dekorację, choć nie oznacza to, że nie posiadają walorów dekoracyjnych – wręcz przeciwnie. Zdarzało się, że meble w stylu Biedermeier były ozdabiane intarsją lub pokrywano je czarną farbą. Głównym celem było upodobnienie tańszego materiału do bardzo drogiego hebanowego drewna. Modne były też wykończenia fornirem. Do konstrukcji mebli wykorzystywano rodzime gatunki drewna, które były też o wiele tańsze niż np. importowany mahoń. Warto wymienić tu m.in. orzech, wiąz, gruszę, czy dąb. Największą ozdobą mebli w tym stylu był bezapelacyjnie dekoracyjny rysunek drewna. Dużo uwagi przywiązywano także do starannego dobierania kawałków okleiny, by układ słojów był jak najbardziej interesujący. Meble biedermeierowskie z biegiem czasu zaczęły przybierać coraz bardziej finezyjne formy, a proste i solidne konstrukcje powoli ustępowały miejsca łukowatym kształtom. Był to też pierwszy zwiastun powstania kolejnego, nowego stylu, czyli neorokoka.

Wnętrza w stylu Biedermeier – czym się charakteryzują?

Czym dokładnie charakteryzowały się wnętrza w stylu Biedermeier? Przede wszystkim były one znane ze swojej przytulności. Głównym miejscem w całym mieszczańskim domu był salon. Można było znaleźć w nim ogrom miękkich poduszek na kanapie, drapowane firany, czy dywany o nietuzinkowym wzorze. Uwagę zwracały także koronkowe serwety, obrusy, rośliny doniczkowe oraz najprzeróżniejsze bibeloty z rozmaitych materiałów np. porcelany, czy brązu. Centrum salonu stanowił duży owalny lub okrągły stół oraz starannie wyściełane krzesła. Nieodłącznym elementem wnętrz w stylu Biedermeier były także biblioteczki oraz gablotki tzw. serwantki, w którym eksponowano np. pamiątki rodzinne, zastawę stołową, czy inne drogocenne przedmioty. Kanapa w stylu Biedermeier miała wysokie oparcie i charakterystyczne wałki po bokach, a w jej okolicy zawsze znajdował się niewielki stolik. Ogólnie we wnętrzach w tym stylu ważną rolę odgrywały różnorodne stoliki pomocnicze np. tzw. niciaki (stoliki do robótek ręcznych), sekretarzyki, czy stoliki do gry w szachy. Ściany z kolei były ozdobione obrazami, na których królowały portrety, sceny rodzajowe lub pejzaże. To wnętrze, które wprost zachęca do wielogodzinnego spędzania wspólnego czasu z rodziną. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie czekają przepiękne meble w stylu Biedermeier.

Dodaj komentarz