Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikatach autentyczności obrazów

Wszystkie cenne rzeczy, które znajdują się w obiegu, mogą padać ofiarą oszustów, a wszystko przez chęć osiągnięcia łatwych zysków. Tak jest również w przypadku dzieł sztuki, które mogą często okazać się fałszywe. Niestety oszuści robią wszystko, aby jak najlepiej odwzorować dzieło i zwiększyć jakość podróbek, tak aby były trudne do odróżnienia od pierwowzoru i zachęcały do zakupów. Jednym z zabezpieczeń i wskazań, że dane dzieło jest prawdziwe jest certyfikat autentyczności obrazu. To właśnie on wskazuje, że dane dzieło jest autentyczne i nie jest falsyfikatem. Czym dokładnie jest certyfikat autentyczności obrazu oraz jak wygląda jego wzór? O tym będzie nasz artykuł.

Czym jest certyfikat autentyczności?

Certyfikat autentyczności to dokument, który stanowi podstawę do uznania dzieła sztuki za autentyczne. To dowód oryginalności i przynależności dzieła do autora. Jak wygląda wzór certyfikatu autentyczności? Najczęściej występuje w formie naklejki czy pieczęci, natomiast komputery posiadają numer licencji, który informuje o legalności produktu. Są dołączane nie tylko do dzieł sztuki, ale również komputerów czy oprogramowania. Warto wiedzieć, że certyfikat autentyczności może zawierać jedynie oryginalne dzieło sztuki czy oprogramowanie, a nie kopia. Powinno być opatrzone pieczęcią czy wiarygodnym podpisem instytucji, która przeprowadza aukcję bądź rzeczoznawcy. Certyfikaty autentyczności można zrobić w kilku językach, dodatkowo powinien zawierać zdjęcie, podpis autora, wszelkie dane weryfikacyjne i kontakt do sprzedawców. Co istotne, istnieje kilka typów certyfikatów autentyczności. Są to dokumenty, które potwierdzają wiarygodność rzeźb, obrazów czy wydruków. Dzięki temu każda osoba dokonująca zakupów może mieć pewność, że nabywa oryginalne dzieło autora, które nie jest falsyfikatem. Należy pamiętać, aby podczas zakupu wymagać certyfikatu, który będzie potwierdzeniem autentyczności i dokonanej transakcji.

W jaki sposób tworzy się certyfikaty autentyczności obrazów?

Posiadanie certyfikatu autentyczności obrazu jest potwierdzeniem własności danego dzieła sztuki. W dokumencie tym powinno znaleźć się kilka ważnych rzeczy, które należy uwzględnić podczas jego tworzenia, to:

 • imię i nazwisko artysty, który stworzył dane dzieło, a także dane kontaktowe, jeśli istnieje taka możliwość;
 • tytuł obrazu;
 • datę powstania dzieła;
 • podpis artysty;
 • wymiary obrazu;
 • zdjęcia danej pracy;
 • dane odnośnie techniki i wykorzystanych materiałów;
 • informacje o liczbach kopii;
 • datę sprzedaży i wystawienia certyfikatu;
 • dane sprzedawcy obrazu;
 • podpis sprzedawcy dzieła sztuki.

Warto wiedzieć, że certyfikat jest jednym z najważniejszych dokumentów, dlatego warto przed zakupem dzieła sztuki dowiedzieć się, czy dana instytucja wystawia taką dokumentację. Pamiętajmy również, że certyfikat nie powinien zawierać informacji odnośnie kosztów zakupu obrazu. Kto może wystawić certyfikat autentyczności? Może to zrobić autor, kolekcjoner, rzeczoznawca, firma aukcyjna, a także agent czy inna osoba, która reprezentuje autora dzieła sztuki.

Wzór certyfikatu autentyczności obrazu – jaki powinien być?

Wzór certyfikatu autentyczności obrazu powinien zawierać wszystkie dane, które zostały wymienione powyżej. Ponadto warto zadbać o jego estetyczny wygląd. To dodatek do dzieła sztuki, dlatego powinien wyglądać estetycznie i w pełni profesjonalnie. Dzięki temu będzie doskonale prezentował się obok dzieła sztuki. Najlepiej, jeśli jego styl zostanie dopasowany do obrazu. Wybierając papier do drukowania, warto zadbać, aby był atrakcyjny i gruby. Cienki papier może wyglądać nieestetycznie, dodatkowo może ulec szybszemu zniszczeniu. Pamiętajmy również, że nadmiar informacji zawartych w certyfikacie autentyczności może nie wyglądać wyjątkowo dobrze, a dawać wrażenie chaosu, dlatego, jeśli chcemy przekazać inne szczegóły, można dołączyć informacje w formie naklejki z tyłu produktu. Czasami warto jest umieścić kod QR, który pozwoli na uzyskanie większej ilości informacji o danym obrazie czy rzeźbie, stanowiąc tym samym paszport zgodności.

Jak sprawdzić, czy certyfikat autentyczności obrazu jest prawdziwy?

Dla prawdziwych oszustów, którzy chcą osiągnąć swój cel, nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego zdarzają się próby fałszowania certyfikatów. Na szczęście wykrycie go jest niezwykle łatwe. Na początek konieczne jest zweryfikowanie czy dany certyfikat autentyczności obrazu posiada wszystkie dane, jakie powinien mieć prawdziwy certyfikat. Fałszywe dokumenty najczęściej nie posiadają wszystkich danych, dlatego kluczem jest dokładna weryfikacja. Na wystawionym certyfikacie powinny znaleźć się:

 • informacje na temat autora np. imię i nazwisko oraz kontakt;
 • informacje o produkcie, wskazanie numeru, daty zakończenia produkcji i użytych materiałów;
 • informacje o źródłach, które mogą wskazać więcej o obrazie;
 • dane twórcy certyfikatu autentyczności dzieła;
 • dane pośrednika sprzedaży czy osoby, która reprezentuje autora danego dzieła.

Osoba, która fałszuje dane certyfikatu, poda najczęściej nieaktualne bądź fałszywe informacje, przez co możliwa jest szybka weryfikacja jego zgodności. Oczywiście każda osoba, która nadal ma wątpliwości odnośnie pochodzenia dzieła i autentyczności, powinna skorzystać z pomocy eksperta, szczególnie jeśli nie ma doświadczenia w weryfikacji certyfikatów autentyczności.

Dlaczego certyfikat autentyczności jest tak ważny?

Chęć osiągnięcia zysku i masa falsyfikatów krążących na rynku dzieł sztuki w sprzedaży sprawia, że rynek dzieł sztuki może być wyjątkowo niepewny. Posiadanie certyfikatu autentyczności obrazu pozwala na zyskanie pewności, jeśli chodzi o oryginalność dzieła i jego pochodzenie. Decydując się na zakup, konieczne jest, aby wymagać od sprzedawców jego wystawienia. Pamiętajmy, że jeśli sprzedawca zwleka lub odmawia jego wystawienia, należy zastanowić się nad zakupem obrazu. Posiadając certyfikat można mieć pewność zakupu wysokiej jakości, oryginalnego i autentycznego dzieła sztuki, które nie stanie się bezwartościowe. W dzisiejszych czasach certyfikat autentyczności jest podstawą zakupu obrazu czy innego dzieła sztuki, dlatego tak ważne jest, aby dokonywać zakupu w miejscach sprawdzonych i pewnych, które cieszą się dobrymi opiniami klientów. Każde dzieło powinno zawierać certyfikat autentyczności, który jest wiarygodnym dowodem jego oryginalności.

Dlaczego nie powinno się kupować dzieła bez certyfikatu autentyczności?

Każda osoba, która kupuje dzieło sztuki np. obraz czy rzeźbę, powinna wręcz wymagać wystawienia certyfikatu autentyczności. To gwarancja profesjonalizmu i pewność, że sprzedający nie ma nic do ukrycia i sprzedaje produkty o pewnym pochodzeniu. Brak certyfikatu nie pozwala ocenić pochodzenia dzieła i powiązać go z danym artystą. Pamiętamy, że certyfikat autentyczności podnosi wartość dzieła i jest w stanie zachęcić do zakupu. Pozwala uniknąć podejrzeń o nielegalność produktu czy falsyfikat. W końcu w obiegu znajduje się wiele dzieł sztuki, które są tzw. podróbką, a certyfikat dołączony do dzieła może być zapewnieniem legalności całej transakcji. Pamiętamy, że jeśli sprzedający nie chce wystawić certyfikatu, warto odstąpić od zakupu produktu lub skonsultować się z doświadczonym ekspertem. Tylko wtedy będzie można uniknąć problemów i strat finansowych. W końcu falsyfikaty są praktycznie bezwartościowe, jeśli chodzi o inwestowanie kapitału.

Dodaj komentarz