Jak dbać o antyczną biżuterię?

antyczna biżuteria

Poszukując pojedynczych egzemplarzy antycznych produktów, wyjątkowych elementów, które prawdopodobnie nie powtórzą się w żadnym muzeum i galerii, warto postawić na biżuterię. Te antyczne skarby to niepowtarzalne produkty, których nie sposób porównać do wyrabianych w obecnym czasie pierścionków czy naszyjników. Stylowe broszki staną się powodem do licznych rozmów na przyjęciach i spotkaniach towarzyskich. Jak zadbać o te wyjątkowe pamiątki dawnych czasów? Sprawdź, w jaki sposób konserwować antyczną biżuterię, aby nie traciła swojej jakości wraz z upływem czasu. 

Cenna i ponadczasowa pamiątka, która może przetrwać kolejne lata

Antykwaryczna biżuteria będzie zachowywać się podobnie jak ta, którą znamy współcześnie. Nienoszona i nieużywana może tracić swój blask, zaś z kolei często używana, w kontakcie z ludzkim ciałem oraz powietrzem może niszczeć. Jak więc o nią zadbać, aby mogła przetrwać w niezmienionym stanie przez kolejne pokolenia? Przede wszystkim konieczne jest przygotowanie miejsca, w którym elementy biżuterii będą przechowywane. Zamykane pudełka usłane miękką tkaniną będą przyjaznym środowiskiem dla kolczyków, naszyjników i broszek. W ten sposób produkt zostanie zabezpieczony przed dostawaniem się do wewnątrz powietrza oraz możliwe będzie uniknięcie deformacji splotu. Jeśli już zdecydujemy się na noszenie antycznej biżuterii, w tym wypadku konieczne jest zachowanie również szczególnych środków ostrożności. Nie należy narażać produktów na działanie czynników chemicznych, a przed każdym kontaktem z wodą i detergentami należy biżuterię ściągnąć z ciała. Konieczne jest więc pozbycie się jej przed prysznicem czy kąpielą. 

Pielęgnacja antycznej biżuterii

Z czyszczeniem biżuterii sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem biżuterii mamy do czynienia, jakie kamienie znajdują się na danym pierścionku czy wisiorku. Niezależnie z kolei od tego, warto skupić się na tym, aby po każdym zdjęciu biżuterii o odłożeniu jej do pudełka, przetrzeć ją delikatnie z nagromadzonych w ciągu dnia osadów, tłuszczy, kremów. Bawełniana lub jedwabna ściereczka będą do tego celu najlepsze. Szczególną dbałość należy wykazać w przypadku antycznej biżuterii z perłami lub bursztynami. To kamienie, które źle reagują na działanie perfum i detergentów. Perły warto w celu czyszczenia zanurzyć w słonej wodzie, zaś bursztyny przemyć wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Jeśli posiadasz antyczną biżuterię z diamentami, ciepła woda z dodatkiem płynu do naczyń przywróci ich blask. 

Z każdą antyczną biżuterią należy jednak obchodzić się bardzo ostrożnie. Pamiętaj, że zbyt częste mycie również sprawi, że poszczególne produkty będą mogły tracić swój naturalny wygląd, będą ulegać wycieraniu, a tym samym tracić również na swojej wartości. Jeśli więc kolekcjonujesz biżuterię, którą w ostateczności zechcesz sprzedać, przeznacz dla niej szczególne miejsce przechowywania w swoim domu, zadbaj o odpowiednie opakowania i przyjemne środowisko.

Dodaj komentarz