Jak wycenić biżuterię?

Komplet starej biżuterii w oryginalnym etui

Posiadana biżuteria z czasem może ulec zużyciu, czy po prostu stać się niemodna. Wiele osób stając przed chęcią sprzedaży posiadanych kosztowności nie wie, jak wycenić biżuterię i nie dać się oszukać. Warto wiedzieć, że sprzedaż srebra, złota i innych metali szlachetnych może wiązać się z pozyskaniem sporej gotówki, jednak na ogólną cenę wpływ ma kilka czynników. To nie tylko waga i próba kruszcu, ale również zastosowane kamienie szlachetne. Jak wycenić posiadaną biżuterię? Sprawdź na to kilka sposobów.

Wycena biżuterii – od czego zależy cena?

Wycena biżuterii jest zależna od wagi i próby metalu szlachetnego. Warto jednak wiedzieć, że nie podlega temu biżuteria antyczna i ta wykonywana ręcznie. Podczas wyceny sprawdzana jest próba złota, która znajduje się na biżuterii pod postacią znaku probierczego. Czym dokładnie jest próba biżuterii? Określa zawartość czystego kruszcu w biżuterii. Dla każdej z prób danego metalu szlachetnego np. złota określona jest cena, przez którą mnoży się ilość gram biżuterii. Jak wygląda wycena złotej biżuterii? Jeśli pierścionek waży 2,5 grama, a jego próba to 585 można zauważyć, że w danej próbie biżuterii znajdziemy 58,5% czystego złota, a w pierścionku 1,46 grama. Samodzielne wyliczenie, ile czystego złota znajduje się w biżuterii, pozwala na oszacowanie jego wartości, dzięki temu można ustalić przypuszczalną wartość posiadanego pierścionka, bransoletki czy naszyjnika. Warto wiedzieć, że na cenę biżuterii może mieć również wpływ ilość i waga zastosowanych w niej kamieni, co może wiązać się z trudnością dokładnego oszacowania.

Wycena biżuterii online – czy jest możliwa?

Coraz częściej zdarza się, że nie potrzeba wychodzić z domu aby sprawdzić ile warta jest biżuteria. Możliwa jest wycena online. Jako że większość sklepów posiada ceny bazowe dla  danych prób kruszców, wystarczy waga, próba i zdjęcia produktów, dzięki którym można dokonać szybkiej wyceny. Warto wiedzieć, że wycena pierścionka online czy innej biżuterii, może być również zależna od jakości wykonania, a także czasu, w jakim powstała oraz rodzaju i wagi zastosowanych kamieni szlachetnych. Kiedy cena zostanie zaakceptowana przez obie strony, możliwe jest przekazanie biżuterii za pomocą kuriera czy poczty, a pieniądze trafią na konto bankowe. W taki sposób możliwa jest również wycena starej biżuterii. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które znajduje coraz szersze grono zwolenników, a wszystko dzięki korzyściom, jakie można osiągnąć.

Wycena biżuterii w salonie jubilerskim

Dokładne zważenie posiadanej biżuterii może przysporzyć wielu problemów, szczególnie jeśli nie posiadamy specjalistycznej wagi. Dodatkowo można spotkać się z problemem sprawdzenia próby. Okazuje się, że wyceny możemy dokonać w dowolnym sklepie jubilerskim czy skupie złota. Właśnie w takich miejscach można dowiedzieć się, ile jest warta nasza biżuteria. Pamiętajmy jednak, że cena ta nie będzie tak wysoka, jak ta podana na posiadanym certyfikacie. Udając się do miejsca skupu metali szlachetnych, warto jest wybrać miejsce, które cieszy się dobrymi opiniami klientów, aby nie dać się oszukać. Brak znajomości wagi, próby i ogólnych cen może sprawić, że sprzedawca poda nieuczciwą cenę, dlatego warto jest sprawdzić cenę w kilku miejscach. Co ważne, inaczej wygląda wycena starej biżuterii. Powinna być ona wykonywana przez doświadczonego jubilera, antykwariusza czy firmy zajmującej się sprzedażą i skupem antyków. Taka biżuteria może mieć wartość historyczną czy kolekcjonerską, dlatego jej ostateczna cena może być niezwykle wysoka.

Dodaj komentarz