Stare meble – jak je odnowić?

woskowanie mebli

Moda na recykling przyjęła się niemal w każdym aspekcie naszego życia. Dotyczy to również mebli. Być może nie pasują do obecnego kanonu modnego wnętrza, ale wystarczy szlifierka i dobra farba, by nadać im nowy wygląd. Jeżeli należysz do osób, dla których ekonomiczny aspekt remontu ma duże znaczenie, to renowacja starych mebli to dobry pomysł na ograniczenie kosztów związanych ze zmianą wystroju wnętrza. Drewno mebli, nadgryzione zębem czasu, szczególnie to niezaimpregnowane. Jednak to nie jest problem, wystarczy mebel oczyścić, użyć odpowiednich preparatów zabezpieczających i farb, aby stare komody, stoły czy fotele wyglądały jak nowe.

Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Wyjaśnimy krok po kroku jak dobrać farby i impregnaty. A może wcale nie chcesz malować mebli farbami, a podkreślić ich naturalne piękno słojów i faktury?

Renowacja mebli – skąd popularność tego trendu?

Urokliwy wygląd starych mebli jest niezaprzeczalny – oprócz niebanalnego wyglądu i nierzadko wielkiej wartości artystycznej, noszą na sobie czas i design minionych lat. Zainteresowaniem cieszą się meble antyczne oraz te z okresu PRL. Renowacji możemy również poddać meble z pozoru zwyczajne, które dzięki naszym wysiłkom, nabiorą nowego pięknego wyglądu. Nie bez przyczyny bardzo popularny jest nurt DIY – w kontekście renowacji mebli. Na różnych portalach społecznościowych pojawiają się filmiki instruktażowe oraz warsztaty odnawiania meli on-line, które prowadzone są przez profesjonalistów. Samodzielne renowacja mebli to nie tylko pomysł na kreatywnie spędzony wolny czas, ale również możliwość rozwijania pasji i w końcu biznesu. Zamiast kupować nowe przedmioty, można skorzystać z tego, co zalega w rodzinnych domach czy piwnicach i spróbować odrestaurować stare meble.

Stare meble do renowacji – potrzebne materiały i narzędzia

Dobór narzędzi i akcesoriów, których będziesz potrzebować do renowacji mebla, w dużym stopniu zależą od tego, jaki efekt estetyczny chcesz osiągnąć. Duże znaczenie ma również stan, w jakim znajduje się przedmiot – mocno zniszczony, pełen ubytków mebel będzie wymagał większego wkładu pracy, przy użyciu większej liczby narzędzi. W co warto się wyposażyć?

Jeżeli zaczynamy przygodę z renowacją to musimy liczyć się z kosztem zakupu szlifierki. Na rynku dostępna jest szlifierka mimośrodowa, oscylacyjna, czy oscylacyjna Delta, które są dedykowane do czyszczenia różnych powierzchni wklęsłych, wypukłych, płaskich i trudno dostępnych. Zapewni to odpowiednie przygotowanie mebla do dalszej renowacji. Oczywiście niezbędny będzie zakup papieru ściernego i grubych i drobnych ziarnach. Dla własnego bezpieczeństwa z pewnością przydadzą się maska i okulary ochronne.

W przypadku mebla uszkodzonego, będziesz musiał zmierzyć się z jego naprawą. Służyć do tego może masa szpachlowa, którą w łatwy i skuteczny sposób uzupełnisz za pomocą szpachli ubytki w drewnie. Niezbędny będzie też grunt lub podkład, który stosujemy przed nakładaniem farby, a który poprawi jej przyczepność. Jeżeli zaś chcemy uwydatnić oszlifowane drewno, wystarczy zastosować impregnat. Możesz dokupić również wkrętarko-wiertarkę, choć w niektórych przypadkach śrubokręt też zda egzamin.

Przechodząc do malowania mebli, niezbędny będzie zestaw pędzli i wałków różnej wielkości. Dzięki nim oszlifowane meble pokryjesz farbą akrylową, alkidową, ftalową lub kredową. Każda z nich ma nieco inne właściwości i oferuje inne wykończenie. Jeżeli nie chcesz nadać koloru, a jedynie podkreślić walory drewna,użyj bejcy, lakieru albo od razu lakierobejcy, która łączy obydwie te właściwości – zmienia kolor drewna, jednocześnie tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną.

Jak odrestaurować stare meble? – przygotowanie do renowacji

Jak już posiadamy niezbędny sprzęt do renowacji, możemy przystąpić do odnowy mebli. Zadanie to najlepiej jest wykonać na świeżym powietrzu lub w garażu. Musisz mieć swobodne dojście do mebla oraz możliwość oddychania, wszak szlifowanie generuje dużą ilość pyłów. Ponadto, malowanie na słońcu znacznie przyspiesza efekt pracy, ponieważ farba schnie dużo szybciej. Jeżeli natomiast, nie chcesz podjąć się samodzielnej pracy możesz zlecić wykonanie takiej pracy profesjonalistom.

Odnowione stare meble – kreatywne rozwiązanie w Twoim domu

Jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego lokum? Wypadałoby zaaranżować jego wnętrze w taki sposób, by było wygodne i wyrażało jego właściciela. Bez wątpienia pomoże Ci w tym renowacja starych mebli. W Twojej piwnicy stoi stara komoda o prostych liniach bez wzorów? Łatwo udekorujesz ją elementami gipsowej sztukaterii. Po oczyszczeniu powierzchni komody i usunięciu pozostałości ze starego lakieru, należy wyznaczyć miejsce na dowolny gipsowy dekor. Ozdobę przyklejamy dobrze wiążącym klejem i mocno dociskamy. Po zaschnięciu kleju, całość malujemy na dowolny kolor. W ten sposób otrzymamy nowy mebel w stylu Shabby Chic, który sprawdzi się w sielankowych wnętrzach. To samo możesz zrobić ze stołem i krzesłami. Wystarczy dokładne oczyszczenie ich powierzchni z pozostałości starych lakierów, wypełnienie ubytków i malowanie. Antyczny stół zyska eleganckiego i nowoczesnego wyglądu, jeśli pomalujemy go na biało lub wybrany pastelowy kolor. Istnieją też różne „sztuczki” postarzające mebel, możesz nałożyć kolor na kolor celem wydobycia cieniowania. Rozwiązań jest wiele, a granicą tylko Twoja inwencja.

Dodaj komentarz