Stare zegary – jak o nie dbać?

Stary zegar może stanowić nietuzinkową ozdobę wnętrza. Szczególnie jego walory docenią miłośnicy antyków. Jednak, by zarówno spełniał swoją funkcję, jak i odpowiednio zdobił, należy pamiętać o kilku kwestiach. O stare zegary trzeba odpowiednio zadbać – inaczej pozostaną niedocenionym i niepotrzebnym elementem wystroju wnętrza. Nabywając taki zegar, warto wcześniej wiedzieć, jak go odpowiednio przetransportować, jakie najlepsze miejsce w danym pomieszczeniu dla niego wybrać – bez względu na to, czy jest to zegar wiszący, czy stojący – a także jak go uruchomić, nakręcić, wyregulować. by posiadanie starego zegara nie kojarzyło się jedynie ze stresem, odpowiadamy na te i inne kwestie.

Zegary zabytkowe – jak je przetransportować?

Stare zegary, antyki, ze względu na swą specyfikę, muszą być odpowiednio przetransportowane. Najważniejszą kwestią jest zdemontowanie tych wszystkich części, które mogłyby w czasie przewożenia ulec zniszczeniu. Należy więc usunąć wahadło, ciężarki i inne elementy. Jeśli zegary zabytkowe zostały kupione przez internet, warto poprosić wysyłającego, by odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę i jak najlepiej spakował przedmiot. Podczas przenoszenia zegara istotne jest również to, w jaki sposób się go trzyma – najlepiej jest to robić od spodu, by w razie złego złożenia nie upadł i się nie zniszczył.

Gdzie ustawić stare zegary?

Jak się okazuje, nie bez znaczenia pozostaje też wybór odpowiedniego miejsca w domu. Trzeba pamiętać, że nie wszędzie stare zegary mogą być ustawione. Najważniejszą kwestią jest to, by zabytek taki nie był narażony na drgania i różnice temperatur. Nie warto ustawiać więc takiego zegara w miejscach w pobliżu drzwi lub podłogi, kominków czy kaloryferów. Jeśli zabytkowy zegar jest typu bufetowego, stołowego, warto pod nim zastosować filcowe nakładki. W ten sposób powierzchnia, na której go ustawimy, zostanie zabezpieczona przed zarysowaniami.

Stare zegary – antyki, które trzeba umieć uruchomić

Po przetransportowaniu i ustawieniu zegara w odpowiednim miejscu istotną uwagę należy zwrócić na zamocowanie wahadła i ciężarków. Należy też sprawdzić, czy wszystkie elementy są dobrze zamontowane, np. czy łańcuszki leżą na kołach prowadzących.

Ważną kwestią będzie też regulacja wychwytu, czyli poziomowanie. To właśnie wychwyt odpowiada za znany każdemu dźwięk, jakim jest tykanie zegara. Wychwyt musi być we właściwym układzie z wahadłem, by zegary zabytkowe działały poprawnie. Aby przekonać się, czy zegar działa tak, jak należy, wystarczy wprawić w ruch wahadło.

Jak nakręcać i regulować stare zegary?

Aby zegary stare były odpowiednio nakręcone, trzeba przestrzegać kilku zasad. Sama czynność nie powinna przysporzyć kłopotów. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że nakręcając stare zegary, antyki, trzeba cały czas je przytrzymywać. Inaczej zegar może zmienić swoje położenie i czynność zostanie źle przeprowadzona.

Następną kwestią, którą należy mieć na uwadze, jest to, by nie używać zbyt dużej siły podczas nakręcania, gdyż może to doprowadzić do zerwania sprężyny. Nie wolno używać również zbyt dużego klucza, co może doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia osi.

Należy wiedzieć, że nabywając zegary zabytkowe, musimy liczyć się z nie do końca dokładnym wskazaniami. Zakłócenia w tej kwestii mogą powodować, chociażby warunki pogodowe czy wilgotność panująca w pomieszczeniu. Również utrata sprężystości mechanizmu będzie wpływała na to, że zegar będzie spieszył się, spóźniał lub chodził normalnie.

Gdy stare zegary cały czas źle wskazują czas, spieszą się lub spóźniają więcej niż jedna minuta na dobę, należy je wyregulować. Aby to uczynić, należy odkręcić lu wkręcić nakrętkę regulacyjną, która znajduje się na końcu wahadła. Uznaje się, że jeden taki obrót w prawo lub lewo to zmiana o jedną minutę, lub dwie minuty. Aby ustawić wskazówki, należy przesuwać je wyłącznie w prawo.

Zegary zabytkowe i ich konserwacja

Gdy zegar został prawidłowo przewieziony, ustawiony, uruchomiony i nakręcony, należy pamiętać, że ze względu na swój wiek, będzie wymagał on konserwacji i szczególnego dbania. Warto pamiętać, że konserwację można powierzyć fachowcowi – jeśli zostanie prawidłowo wykonana, kolejna będzie można wykonać dopiero za kilka lat. Dbanie o mechanizm zegara lepiej zlecić zegarmistrzowi – samodzielna konserwacja, użycie niewłaściwych sprzętów i olejów może doprowadzić do trwałego uszkodzenia antyku.

Co jednak można i trzeba wykonywać samemu? Z pewnością będzie to dbanie o to, jak stare zegary wyglądają na zewnątrz. By przez długi czas zachwycały, należy systematycznie czyścić je z zewnątrz i wykonywać konserwację obudowy. Wcześniej należy zaopatrzyć się w przeznaczone do tego środki, jak chociażby woski do obudów z kamienia lub odświeżacze do obudów drewnianych. Szklane szybki i metalowe obudowy trzeba czyścić wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiednich detergentów. Jeśli zegary zabytkowe są w kiepskim stanie wizualnym, można pokusić się o ich renowację, by nabrały świeżego i zachwycającego wszystkich wyglądu.

Dodaj komentarz