W jaki sposób przechowywać antyki?

Antyki to przedmioty cenne z perspektywy kulturowej i historycznej, ale również wartościowe. Pięknie zdobione wykonane z niesamowitą precyzją i kunsztem wymagają specjalnego traktowania. Zarówno przechowywanie, jak i konserwacja muszą być dostosowane do użytych materiałów. Nieprzemyślane działania mogą skutkować uszkodzeniem. Warto mieć na uwadze nie tylko codzienny proces czyszczenia, ale również przechowywanie antyków w miejscach z dala od czynników wysokiego ryzyka. W jaki sposób przechowywać antyki, aby cieszyć się ich estetyką i funkcjonalnością? Przygotowaliśmy kilka ważnych wskazówek. 

Przed czym chronić antyki? 

Największym problemem w kontakcie z antykami jest światło słoneczne i wilgoć. Z jednej strony promienie odbierają walory kolorystyczne, z drugiej prowadzą do wysuszenia. Antyczne meble z drewna, starodruki i tekstylia nie przepadają również za wilgocią pod każdą postacią. Należy zatem uważać nie tylko na sposób pielęgnacji zanadto zwilżoną szmatką, ale również na odpowiednią wilgotność powietrza i wahania temperatury w pomieszczeniu. Trzymanie antyków w garażu, piwnicy, bądź innym pomieszczeniu gospodarczym szybko doprowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia materiałów. 

W jakim miejscu najlepiej przechowywać antyki? 

Wiedząc już czego należy się wyzbyć z łatwością można znaleźć miejsce, które będzie dla antyków bezpieczne i komfortowe. Jeśli to cenne przedmioty, których nie można eksponować w domu, bądź domowe warunki nie spełniają określonych kryteriów świetnym pomysłem będą specjalistyczne magazyny. Wynajem komórek z nowoczesnym systemem monitoringu, to gwarancja najwyższych standardów jakości. W magazynach obsługowych, które zostały przystosowane do przechowywania antyków dużą uwagę przywiązuje się do stałej umiarkowanej temperatury i odpowiednio suchego powietrza, co w najmniejszym stopniu nie wpływa negatywnie na strukturę antyków zachowując ich estetykę na długo.

Dodaj komentarz