Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem złotej biżuterii.

Biżuteria złota - Stara Biżuteria

Metale szlachetne to bez wątpienia jedne z najchętniej wybieranych kruszców. Nie tylko pięknie wyglądają, ale również nie tracą swojej wartości, co czyni je jeszcze wyjątkowymi. Wśród chętnie wybieranych metali szlachetnych warto wskazać złoto. Oferowane jest w różnych próbach, a wszystko przez konieczność mieszania go z innymi metalami. Złoto jest niezwykle miękkie, dlatego, aby stworzyć biżuterię, konieczne jest wykorzystanie innych metali, które skutecznie zwiększają trwałość i wytrzymałość wszystkich produktów. Zdarza się jednak, że oferowane mogą być podróbki złota. Jak sprawdzić złoto bez próby i uniknąć kupowania podróbek złota? Okazuje się, że istnieje kilka skutecznych sposobów i o tym właśnie będzie nasz artykuł.

Jakie złoto kupować – próby

Zakup złota może stanowić ogromne wyzwanie, a wszystko przez dostępność produktów o różnych próbach. Bez względu na to, w jakim miejscu chcemy dokonać zakupu, oznaczenia złota są takie same na całym świecie. Litera “K” oznacza karat i wskazuje, ile procent czystego złota znajduje się w biżuterii. Warto wiedzieć, że im większa liczba karatów, tym więcej złota w danej biżuterii. Spójrzmy na 14-karatowe złoto. W swoim składzie zawiera 0,585% czystego złota i 0,415 domieszek innych metali, dlatego jest to próba złota 585. To jedna z najpopularniejszych prób złota oferowanych w sklepach jubilerskich. Oczywiście istnieją niższe próby, jak np. 500, w której znajdziemy 0,500 czystego złota i 0,500 domieszek innych metali. Zdarza się jednak, że próby złota poniżej 500 są uznawane za mniej ekskluzywne, a wszystko przez ich mniejszą trwałość. Ze względu na wysoką zawartość domieszek metali można zaobserwować efekt ich utleniania, co wpływa na ich wygląd. Takie złoto może szarzeć i wyglądać dość nieestetycznie. Warto wiedzieć, że inne metale dodawane są do złota w celu zwiększenia ich trwałości.

Jak sprawdzić złoto bez próby?

Wiele osób decydując się na zakup biżuterii zastanawia się, jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Warto stawiać na miejsca sprawdzone, w których oferowana biżuteria będzie wykonana z prawdziwego złota, a próby będą odpowiadały rzeczywistości. Najprostszym sposobem na sprawdzenie złota bez próby jest udanie się do jubilera, który oceni, z jakiego kruszcu została wykonana dana biżuteria. Oczywiście możemy samodzielnie sprawdzić biżuterię np. za pomocą lupy. Złota biżuteria nie powinna mieć żadnych przebarwień i odprysków. Kolejną metodą jest wykorzystanie magnesu. Złoto nie powinno do niego przylegać, gdyż nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Ostatnim sposobem na to, jak sprawdzić złoto bez próby jest Test Archimedesa. Daje możliwość sprawdzenia gęstości złota, która wynosi 19,3 g/cm3. Aby wykonać test, należy wlać wodę na naczynia, obliczając jej objętość. Wysokość naczynia należy zmierzyć do poziomu wody, pomnożyć przez promień podstawy do kwadratu i liczbę pi. Kiedy włożymy do wody biżuterię, należy sprawdzić ilość wypartej wody. Różnicę należy zapisać w mililitrach, podzielić masę przedmiotu przez objętość wody. Dzięki temu uzyskamy gęstość naszej biżuterii. Jeśli będzie zbliżona do 19,3 g/cm3 można mieć pewność, że biżuteria została wykonana ze złota.

Dobra próba złota – gdzie kupować biżuterię?

Złota biżuteria choć piękna, może okazać się podróbką, szczególnie jeśli jej zakup będzie dokonany w nieodpowiednim miejscu. Decydując się na zakup złota, warto pomyśleć o zakupach w miejscu sprawdzonym, najlepiej u jubilera w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Pamiętajmy, że konieczne jest uzyskanie paragonu, który będzie potwierdzeniem pewnego źródła pochodzenia biżuterii. Paragon i certyfikat autentyczności mogą dać pewność, że kupowana biżuteria jest prawdziwym metalem szlachetnym. Podróbka złota może być często zauważalna gołym okiem. Okazuje się, że biżuteria wykonana z innych metali niż złoto może zawierać wyraźne przebarwienia, naloty czy zmieniać barwę. Zdarza się, że można kupić tombak, który chętnie wykorzystuje się jako zamiennik złota, dlatego należy uważać na to, w jakim miejscu dokonuje się zakupów biżuterii. Doświadczony jubiler nie pozwoli sobie na pomyłki, jednak osoba bez doświadczenia może dokonać zakupu nieodpowiedniej biżuterii, która w żaden sposób nie będzie odpowiadała właściwościom metalu szlachetnego.

Dobra próba złota – jak nie dać się oszukać?

Tak jak wspomnieliśmy, może zdarzyć się sytuacja, że podróbka złota to tombak, popularny kruszec, który do złudzenia może przypominać złoto. Aby nie dać się oszukać, konieczne jest, aby zwracać uwagę na sam wygląd biżuterii oraz ceny. Tworzenie wyrobów ze złota nie jest łatwym zadaniem, dlatego ceny mogą znacznie przekraczać samą wartość rynkową metalu szlachetnego. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o złoto, rzadko zdarzają się duże spadki cenowe. Związane jest to ze stałą ceną złota, które jest doskonałą inwestycją i od lata jego popularność utrzymuje się na stałym poziomie. Najlepiej stawiać na zakupy w miejscach sprawdzonych u wiarygodnych jubilerów, którzy cieszą się dobrymi opiniami. Tylko wtedy można mieć pewność, że zakupione złoto będzie prawdziwe, a próba złota będzie odpowiadała rzeczywistości. Decydując się na zakupy w wątpliwym miejscu, można spotkać się biżuterią, która będzie podróbką złota np. biżuterią wykonaną z tombaku.

Czym jest tombak popularna podróbka złota?

Tombak to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przez nieuczciwych sprzedawców. To stop miedzi i cynku, który może doskonale imitować złoto. Ze względu na wysoką zawartość miedzi, uzyskuje charakterystyczną żółtą barwę, co sprawia, że wiele osób może dać się naciągnąć. Oczywiście każdy doświadczony jubiler z łatwością odróżni tombak od prawdziwego złota, tym bardziej że materiał ten jest praktycznie bezwartościowy. Kiedy spotkamy się z niską ceną złota oferowaną przez sprzedawców, warto pomyśleć nad tym, czy aby nie mamy do czynienia z tombakiem. Coraz częściej jest ono oferowane w serwisach aukcyjnych czy na popularnych bazarach. Prawdziwe złoto nigdy nie będzie tanie, dlatego tak ważne jest, aby nie dać się nabrać na kuszące ceny czy ckliwe opowieści sprzedawcy, który powie wszystko, aby tylko sprzedać swoje produkty. Dobry jubiler będzie zawsze oferował prawdziwe złoto, które nawet po latach zachwyci swoją barwą i trwałością.

Dlaczego warto inwestować w złotą biżuterię?

Złota biżuteria to bez wątpienia doskonałe uzupełnienie stylizacji każdej kobiety. Decydują się na nią również mężczyźni, którzy chętnie noszą złoto w formie łańcuszków. Złoto wybiera się również na obrączki, dlatego jest metalem szlachetnym, który chętnie wybiera wiele osób. Warto wiedzieć, że zakup złota jest również doskonałą inwestycją. Patrząc na wykresy z ostatnich lat, można dowiedzieć się, że ceny kruszcu z roku na rok rosną, dlatego możliwy jest spory zysk z inwestycji. Dobra próba złota będzie doskonałą inwestycją i zabezpieczeniem na ciężkie czasy. Złota nie dopada inflacja, dodatkowo trzymane w domu nie może zostać zablokowane przez bank tak jak inne aktywa. Warto wiedzieć, że złoto to również doskonały pomysł na prezent, który zaskoczy nawet najmłodszych. Jest chętnie wybierane zarówno na ślub, komunie, chrzciny, jak i urodziny oraz imieniny. Pozwala na zadowolenie najmłodszych, którzy otrzymując złoto, mogą mieć doskonałą polisę ubezpieczeniową i lokatę bez angażowania banku.

Dodaj komentarz