Wybitni rzeźbiaże których powinieneś znać.

Rzeźbiarze

Rzeźbiarstwo jest niewątpliwie jedną z najtrudniejszych dziedzin sztuki. Artyści, którzy zajmują się tą dyscypliną, charakteryzują się oprócz zmysłu artystycznego wielką cierpliwością i pracowitością. Słynnych rzeźbiarzy znajdziemy w każdym regionie Polski, ale i na całym świecie. Ich dzieła są prezentowane zarówno w znanych galeriach sztuki, jak i w lokalnych domach kultury oraz na małych wernisażach. Bez wątpienia jest to jedna z najstarszych dziedzin sztuki. Warto zatem poznać jej historię oraz ludzi, którzy ją tworzyli i wciąż nadają jej bieg.

Kim jest rzeźbiarz?

Rzeźba istniała już w czasach prehistorycznych. Artyści uprawiający tę dyscyplinę sztuki zajmują się nadawaniem wyjątkowej formy takim materiałom jak: drewno, metal czy kamień, z których powstają sylwetki ludzi lub abstrakcyjne kształty. Do tego celu korzystają z różnych narzędzi rzeźbiarskich, a najważniejszym z nich jest dłuto. Dzieła rzeźbiarskie, w odróżnieniu np. od większości dzieł malarskich, są trójwymiarowe. Rzeźbiarz potrzebuje też odosobnione miejsce, w którym urządzi warsztat pracy. I tutaj w zależności od możliwości, pracownią może być pokoik w domu lub przestrzenne atelier.

Rzeźbiarzem może być osoba, która ukończyła uczelnię artystyczną, pracuje w zawodzie a może niejednokrotnie uczy go kolejne pokolenia artystyczne. Rzeźbiarzem może być również tzw. samouk, który sam nauczył się rzemiosła i wykonuje zupełnie nieartystyczny zawód. Wówczas, można stwierdzić, że rzeźbą zajmuje się hobbystycznie.

Cechy charakteru dobrego rzeźbiarza – jakie są niezbędne?

Wielu słynnych rzeźbiarzy uważa, że najważniejsze jest, aby mieć odpowiednio dużo samozaparcia i cierpliwości. Nic dziwnego, ponieważ rzeźba należy do najbardziej wymagających dziedzin sztuki. Potrzeba do niej nie tylko siły i zręczności, ale przede wszystkim doskonałej wyobraźni przestrzennej. To sprawia, że sławni rzeźbiarze są niezwykle mocno doceniani, dlatego warto poznać nazwiska tych, którzy najbardziej zapisali się na kartach historii dyscyplinie rzeźbiarskiej.

Najznamienitsi rzeźbiarze świata

Praca z dłutem jest niezwykle trudna. Rzeźbiarska dyscyplina nie znosi pomyłek, ponieważ źle użytego materiału nie można już odtworzyć. Słynni rzeźbiarze nie pozwalają sobie na błędy, ponieważ ich praca wymaga wiele czasu i wysiłku. W ten sposób kształtują nie tylko materiał, ale też swój charakter. Kim są najsłynniejsi rzeźbiarze na świecie? W historii ludzkości tworzyło wielu artystów, którzy z tego zasłynęli. Przyjrzyjmy się kilku reprezentantom tej dyscypliny sztuki.

Historia rzeźby sięga już prehistorii. W tamtym okresie rzeźba wykonywana była w Egipcie, Mykenach, Cykladach, czy na Krecie. Do tej pory możemy podziwiać rzeźby z tamtego okresu w najsławniejszych muzeach świata. Świadomość tego, że mamy styczność z wytworem kultury, która liczy ponad 4 tys. lat lub więcej jest zadziwiająca i wspaniała

Chyba każdy z nas słyszał o Dyskobolu lub Nike z Samotraki. To przykłady rzeźb, które powstały w czasach starożytnej Grecji, choć i ta dzieli się na okresy, które rodziły najznamienitszych rzeźbiarzy jak: Antenor, Myron, Fidiasz, czy Poliklet. Nie sposób pominąć cennych artefaktów pochodzących z okresu panowania Rzymu oraz bogatego w rzeźbę średniowiecza, gdzie zachowane zostały piękne sarkofagi oraz ołtarze. W tym ujęciu warto wspomnieć o Wicie Stwoszu, który stworzył retabulum ołtarza głównego kościoła Mariackiego w Krakowie. Jednak najbardziej znanymi rzeźbiarzami to przede wszystkim artyści renesansu. Za pierwsze rzeźbiarskie dzieło bezpośrednio zapowiadające renesans uznaje się Bramy Raju Lorenzo Ghibertiego z baptysterium we Florencji, z kolei pierwsza rzeźba należy do Davida Donatello. Warto tutaj wspomnieć również o Michale Aniele, czy Cellinim. Ich dzieła wyrażają ówczesną fascynację pięknem anatomii ludzkiego ciała. Klasyczne motywy znajdują się również w dziełach Antonio Canovy, takich jak Trzy Gracje czy Venus Victrix.

W historii sztuki zapisał się również Auguste Rodin – francuski artysta uchodzący za ojca nowoczesnej rzeźby. Jego najbardziej znanym dziełem jest Myśliciel. Podążając w kierunku współczesności, warto zatrzymać się nad twórczością kubistów – prekursorzy tego kierunku w sztuce to Pablo Picasso i Marcel Duchamp. Na uwagę zasługują również współczesne dzieła Andy’ego Warhola, Pomodoro, czy Irwin’a.

Sławni rzeźbiarze z Polski

Wśród naszych rodaków również znajdują się artyści, którzy zaistnieli jako słynni rzeźbiarze. Za przedstawiciela epoki baroku możemy uznać Antoniego Frąckiewicza – autora wielu rzeźb sakralnych, w tym ołtarzy w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie oraz kieleckiej katedrze.

Do najbardziej rozpoznawalnych współcześnie rzeźbiarzy polskich należy Igor Mitoraj, który słynie z gigantycznych rzeźb. Jego prace znane są na całym świecie. Niepodważalnym autorytetem w dziedzinie rzeźby nowoczesnej jest również Magdalena Abakanowicz, Grzegorz Klaman, Zdzisław Beksiński, czy Katarzyna Kobro.

Warto wspomnieć również o górniku-rzeźbiarzu związanym z Kopalnią Soli „Wieliczka”. Stanisław Anioł to utalentowany samouk, który zaczął od wykonywania pamiątkowych figurek z Wieliczki. Dziś jest jednym z nielicznych artystów wyspecjalizowanych w pracy z bryłą solną, a jego prace można podziwiać na podziemnej Trasie Turystycznej.

Dodaj komentarz