Dzieła sztuki – w co warto inwestować

Lokowanie kapitału wymaga podejmowania przemyślanych decyzji, szczególnie w czasach kryzysu gospodarczego. Coraz więcej osób ogromny potencjał zauważa w dziełach sztuki, w które chętniej inwestuje. Warto wiedzieć, że aby kupić dzieło sztuki nie potrzebne są duże pieniądze, dlatego to możliwość lokowania kapitału zarezerwowana praktycznie dla wszystkich osób. Jak wygląda rynek oraz czy inwestycja w dzieła sztuki może być opłacalna? O tym będzie nasz artykuł.

Inwestowanie w dzieła sztuki – jak wygląda polski rynek?

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było mówić o prężnie rozwijającym się rynku dzieł sztuki w Polsce. Dzisiaj coraz więcej osób chętnie inwestuje w obrazy, widząc w nich ogromny potencjał. Są to nie tylko kolekcjonerzy, ale również pasjonaci czy firmy, które chętnie angażują się w aukcje dzieł sztuki. Warto wiedzieć, że rynek polski wciąż różni się od rynków zachodnich, gdzie inwestowanie w sztukę jest dość powszechnym zjawiskiem, jednak z roku na rok rośnie w siłę, gdyż zauważalny jest popyt na różnorodne dzieła, nie tylko te przystępne cenowo. Ogromnym zaskoczeniem okazał się rok 2021, gdzie obroty na aukcjach wyniosły aż 680 milionów złotych, co w porównaniu do 2020 roku, gdzie osiągnięto 380 milionów złotych obrotu, jest znacznym wzrostem. Warto wiedzieć, że prognozy na rok 2022 również prezentują się wyjątkowo dobrze.

Inwestycja w dzieła sztuki – czy się opłaca?

Każda osoba, która nosi się z zamiarem inwestycji w dzieła sztuki, może często zastanawiać się, czy jest to opłacalne. Okazuje się, że takie lokowanie kapitału obarczone jest niewielkim ryzykiem, dlatego w ostatnich latach staje się tak popularne, zwłaszcza że borykamy się z kryzysem gospodarczym. Ważna jest jednak niepowtarzalność obrazów i innych dzieł sztuki, które są unikatami i nie są tworzone na masową skalę tak jak np. biżuteria. Posiadanie dzieł sztuki pozwala na ozdobienie domu, stanowiąc tym samym doskonałą lokatę kapitału i zabezpieczenie na trudne czasy. To korzyści zarówno dla wnętrza, jak i kieszeni, dlatego to najpewniejsza z form inwestycji w czasach rosnącej inflacji. Warto wiedzieć, że w wielu krajach za granicą, pomimo pogłębiającego się kryzysu, inwestycje w dzieła sztuki są jeszcze wyższe niż kilka lat wstecz. To doskonała alternatywa dla niskooprocentowanych lokat bankowych, dlatego ludzie tak chętnie lokują w nich swój kapitał.

Inwestycje w dzieła sztuki – jakie wybierać?

Rynek dzieł sztuki jest ogromny, dlatego na osoby, które chcą ulokować w nich swój kapitał, czekają zarówno drogie prace, jak i te tańsze. Są to nie tylko dzieła sztuki uznanych artystów, ale również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Jeśli boimy się inwestować w sztukę, można wybrać tańsze dzieła nowoczesne, które nie są obarczone wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Warto wiedzieć, że nie ma konieczności posiadania dużych pieniędzy. Na początek wystarczy kilka tysięcy złotych. Decydując się na zakup, warto na początek prześledzić sylwetki artystów, ich styl i popularność, dzięki temu dużo łatwiej będzie dokonać wyboru. Jeśli nie mamy wiedzy, warto poprosić o pomoc doświadczonych ekspertów, którzy mogą pochwalić się świetną znajomością rynku sztuki. Warto również postawić na obrazy, które wpisują się w aktualne trendy.

Co warunkuje wartość dzieła sztuki?

Na rynku dzieł sztuki znajdziemy różnorodne prace, które będą różnić się między sobą ceną. Jedne z nich nabędziemy za kilka tysięcy, za inne konieczne będzie uiszczenie dużo wyższych kwot. Dlaczego więc istnieje tak duża rozbieżność? Inwestowanie w dzieła sztuki wymaga ogromnej wiedzy, a eksperci, którzy je wyceniają, biorą pod uwagę szereg czynników. Jest to przede wszystkim autorstwo, czyli podpis w widocznym miejscu, a także wiarygodność. Nie może być to kopia innego dzieła. Warto wiedzieć, że ogromny wpływ na cenę dzieła sztuki ma historia i pochodzenie. Jeśli zawiera bogatą historię wystawową, cena może znacznie wzrosnąć. Wśród innych czynników wpływających na cenę, należy wskazać aktualne trendy, tematykę i cechy fizyczne. Dodatkowo pod uwagę może być brany również czas powstania dzieła. Rzeczoznawcy dużą uwagę zwracają również na inne czynniki, jednak te wymienione wyżej mają kluczowe znaczenie dla cen wszystkich dzieł sztuki.

Jak i gdzie inwestować w sztukę?

Brak znajomości rynku może skutecznie zniechęcić do inwestycji nawet najbardziej przekonane osoby. Na początek, warto jest poprosić o pomoc profesjonalnego doradcę, który wskaże, w co inwestować oraz w jaki sposób. Dzięki temu możliwy będzie zakup dzieła sztuki ze sprawdzonego źródła. Oczywiście można inwestować w dzieła sztuki znanych artystów, a także młodych i początkujących, których twórczość nie jest tak rozpowszechniona. Wszystko zależy jednak od posiadanego kapitału oraz preferencji inwestora. Decydując się na samodzielny zakup, warto wybierać miejsca sprawdzone i wiarygodne, tak aby uniknąć zakupu falsyfikatów, które mogą okazać się praktycznie bezwartościowe. Na polskim rynku ogromną popularnością cieszą się dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Fangora, Leona Wyczółkowskiego, Romana Opałki czy Władysława Podkowińskiego. Osiągają dość spore kwoty na licytacjach, dlatego inwestowanie w nie, może okazać się najlepszą lokatą kapitału.

Inwestycje w dzieła sztuki – ile można zarobić?

Ostatnie lata to ogromny wzrost inwestycji w sztukę. Związane jest to z niewielkim ryzykiem inwestycyjnym, stabilnością i bezpieczeństwem. Inwestowanie w sztukę może być zarówno długo, jak i krótkoterminową lokatą. Jeśli chodzi o zakup dzieł młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę trudno jednoznacznie wskazać, jakie zyski można osiągnąć, jednak w przypadku dzieł znanych artystów można mieć pewność, że zyski mogą być liczone w tysiącach. Wszystko zależy jednak od tego, jak długo dzieło pozostanie w rękach inwestora oraz czy dany autor zyska w danym czasie większą popularność. Warto wiedzieć, że inwestowanie w sztukę wymaga cierpliwości, gdyż największe zyski mogą przyjść po 5-10 latach. Każda osoba, które kupuje dzieła sztuki z zamiarem szybkiego zwrotu i zarobku, powinna uzbroić się w cierpliwość, gdyż zyski po kilku miesiącach są praktycznie niemożliwe do uzyskania. Warto wiedzieć, że zbycie dzieła sztuki po 6 miesiącach od zakupu nie rodzi potrzeby odprowadzenia podatku, pomimo uzyskania korzyści majątkowych.

O czym pamiętać inwestując w dzieła sztuki?

Zakup dzieł sztuki to niejednokrotnie emocjonalna inwestycja. Okazuje się jednak, że jeśli chcemy lokować w nich kapitał, warto jest przemyśleć swoją decyzję i skorzystać z pomocy doświadczonych osób. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że będzie to udana inwestycja. Pamiętajmy również, że zwrot nie przyjdzie tak szybko, a presja czasu, jeśli chodzi o chęć szybkiej sprzedaży, może znacząco odbić się na cenie dzieła. Chcąc sprzedać zakupione dzieło sztuki, należy uzbroić się w cierpliwość. Zyski mogą być ogromne, wszystko zależy jednak od popytu na dane dzieło czy aktualnych trendów. Dla wielu osób posiadanie danego obrazu czy rzeźby może mieć wartość sentymentalną, gdyż może wiązać się z wieloma emocjami posiadania wartościowego przedmiotu, który doskonale zdobi wnętrze. Decydując się na zakup, należy zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania i zabezpieczyć je przed osobami, które mogłyby chcieć dokonać ich kradzieży.

Dodaj komentarz