Jak inwestować w stare obrazy?

Antyki stylowe wnętrza Inwestycje w Sztukę - Obraz owalny portret młodej szlachcianki z epoki napoleońskiej - stare malarstwo portretowe i dzieła starych mistrzów - inwestowanie w obrazy | ROKAJ GROUP | Rokaj Antyki - sklep online | foto 5

Lokowanie posiadanego kapitału wymaga podejmowania trafnych i przemyślanych decyzji. W czasach kryzysu gospodarczego wiele osób rezygnuje z lokat bankowych, szukając alternatywnych sposobów. Jednym z nich jest inwestowanie w obrazy, które po kilku latach mogą zyskać dużo większą wartość. Zakup obrazu pozwala nie tylko doskonale zainwestować posiadany kapitał, ale również stworzyć doskonałą dekorację wnętrza. Okazuje się jednak, że stawianie pierwszych kroków na rynku dzieł sztuki może nie być tak proste, jakby się wydawało, dlatego warto poznać kilka tajników lokowania kapitału w dziełach sztuki. Jak inwestować w sztukę oraz jak sprawdzić, czy obraz jest wartościowy? O tym będzie nasz artykuł.

Jak inwestować w sztukę?

Inwestowanie w sztukę wymaga podejmowania trafnych decyzji, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie zysku. Według ekspertów najlepiej jest inwestować w obrazy, które powstały w latach 50. i 60. oraz te powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Myśląc o inwestycji w obrazy, koniecznie należy zwrócić uwagę na rozpoznawalność artysty. Doskonale sprzedają się obrazy takich artystów jak: Stanisław Wyspiański, Tadeusz Kantor, Jacek Sienicki, Zdzisław Beksiński, Wojciech Kossak, Aleksander Kobzdej, Henryk Stażewski i Tadeusz Brzozowski. Wiele osób coraz chętniej decyduje się na zakup obrazów najnowszych. Oczywiście jest to doskonała inwestycja, jednak na zyski trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. Zdarza się, że podczas licytacji obrazy sprzedawane są za dość pokaźne sumy, dlatego można mieć pewność, że lokowanie kapitału w sztuce może okazać się niezwykle stabilne. Trudno jednak stwierdzić, że dany artysta na stałe zagości na rynku, pozostając rozpoznawalnym. Inwestowanie w stare obrazy może okazać się dużo trafniejsze, szczególnie jeśli dokonamy zakupu obrazu malarza o znanym nazwisku i ciekawej twórczości.

Inwestycja w obrazy – co zrobić aby była trafna?

Inwestowanie w obrazy z pozoru łatwe, może okazać się wyjątkowo skomplikowane, a wszystko przez konieczność znajomości branży. Pomimo iż zakup dzieł sztuki, które zostały stworzone kilkadziesiąt lat temu, nie wiąże się z ogromnym ryzykiem, warto przed zakupem skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Specjalistę najlepiej wybrać z listy rzeczoznawców Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki temu możliwe będzie uzyskanie odpowiedzi odnośnie autentyczności obrazu czy jego faktycznej wartości. Takie osoby sprawdzają również, czy dane dzieło nie figuruje w Rejestrze Dzieł Zaginionych, dzięki temu można uniknąć zakupu falsyfikatu. Przeprowadzenie konsultacji przed zakupem dzieła może ustrzec przed nietrafioną inwestycją. W końcu zwrot nie zawsze może okazać się możliwy. Rada jest jedna, konsultacja i przemyślany zakup. Tylko wtedy możliwe będzie uzyskanie satysfakcji i zysków z dokonanej inwestycji. Wiele osób podczas zakupu kieruje się modą oraz emocjami, jakie wzbudza dane dzieło. Obraz musi być nie tylko inwestycją, ale może być także doskonałą dekoracją wnętrza.

Jak sprawdzić, czy obraz jest wartościowy?

Aby sprawdzić, czy obraz jest wartościowy, najlepiej jest oddać go do ekspertyzy. Specjalista po zdeponowaniu obrazu wystawi zaświadczenie depozytowe, opis obrazu, notkę odnośnie stanu zachowania, a także ubezpieczenie i dokładny termin zwrotu. Taki specjalista, po dopełnieniu formalności skontaktuje się z konserwatorem w celu dokonania analizy dzieła. Istnieje wiele możliwości weryfikacji obrazów, są to specjalistyczne przeglądy przy użyciu lupy, podczerwieni, promieniowaniu UV i wielu innych. Ekspert oceni również tematykę dzieła, jego stylistykę i czas powstania. Kiedy obraz przejdzie wszystkie stadia weryfikacji, zostaje wystawiona ekspertyza i potwierdzenie autentyczności. Dokonanie takiej ekspertyzy pozwala na sprawdzenie wartości obrazu oraz czy dana inwestycja była trafną decyzją. W zależności od wielu czynników jej koszt wynosi około 2-3 % wartości całego dzieła. Jako że inwestycje w obrazy mogą wiązać się z niewielkim ryzykiem, coraz więcej osób decyduje się na wykonanie szczegółowej ekspertyzy u konserwatora, dzięki czemu może mieć pewność odnośnie wartości posiadanego dzieła sztuki.

Inwestycja w obrazy – gdzie dokonać zakupów?

W XXI wieku, kiedy do wyboru mamy wiele miejsc na dokonanie zakupów, nie ma problemu z nabyciem wyjątkowych dzieł sztuki. Oczywiście zawsze powinniśmy uważać i weryfikować oferty, aby uniknąć zakupu falsyfikatów. Zakupów dzieł sztuki możemy dokonywać zarówno przez Internet, telefon, jak i w galeriach sztuki, antykwariatach, komisach sztuki i bezpośrednio u twórcy. Możliwości jest cała masa, jednak każda osoba, która nosi się z zamiarem inwestycji w obrazy, powinna pomyśleć nad tym, ile chce przeznaczyć na określone dzieło sztuki oraz czy jest w stanie sama dokonać właściwego wyboru. Ważna jest tu znajomość rynku. Kolekcjonowanie sztuki to ogromny wysiłek, a niekiedy ryzyko, dlatego warto jest nabyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Tylko wtedy będzie można cieszyć się pięknem obrazów i zyskami, jakie gwarantują. Każde z miejsc, w których oferowane są dzieła sztuki, ma swoje plusy i minusy, dlatego przed dokonaniem zakupów, warto jest się zastanowić, gdzie chcemy dokonać zakupów i na jakich dziełach zależy nam najbardziej.

Jak uniknąć zakupu falsyfikatu?

Inwestowanie w obrazy nie należy do wyjątkowo łatwych zajęć, a wszystko przez różnorodność dzieł sztuki na rynku oraz ryzyko zakupu falsyfikatu. Niestety w Polsce podrobione obrazy są dość powszechne, a wszystko przez ich ciągły obieg na rynku. Aby uniknąć nietrafionej inwestycji, powinno się posiadać wiedzę, doświadczenie i “dobre oko”. Czasem może to jednak nie wystarczyć, dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy eksperta. Fałszowane są nie tylko obrazy znanych artystów, ale również tych młodych, którzy cieszą się rosnącą popularnością. Warto jest unikać tzw. “okazji” na targach staroci, a na miejsce zakupu wybierać te sprawdzone, które cieszą się dobrymi opiniami i uznaniem klientów. Odwiedzając galerie sztuki, czy domy aukcyjne można nabyć obraz, zdobywając tym samym doświadczenie i niezbędną wiedzę, która przyda się w przyszłości.

Obrazy inwestycyjne – dlaczego warto?

Chęć zainwestowania posiadanego kapitału może wiązać się z podejmowaniem trudnych decyzji. Warto wiedzieć, że inwestycja w obrazy to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. W przeciwieństwie do akcji czy obligacji nigdy nie stracą swojej całkowitej wartości, dodatkowo dają pewność zysku. Należy jednak pamiętać, że nie przyjdzie on od razu, a dopiero po kilku latach lub nawet kilkunastu latach od zakupu. Warto wiedzieć, że inwestowanie w obrazy jest zarezerwowane nie tylko dla osób majętnych, ale również tych, którzy chcą zainwestować niewielkie kwoty. Warto jednak pamiętać, że aby inwestycje były trafne, konieczne jest posiadanie minimalnej wiedzy na temat rynku dzieł sztuki. Inwestycje w obrazy pozwalają również na dopełnienie wnętrz swojego domu wyjątkowymi dziełami sztuki oraz na propagowanie kultury. Sztuka doskonale ubogaca wnętrze, pozwala delektować się pięknem, które jest doskonałym zabezpieczeniem na trudniejsze czasy. Co istotne, sprzedaż obrazów inwestycyjnych po 6 miesiącach od zakupu nie rodzi konieczności odprowadzenia podatku od przychodu, pod warunkiem jego sprzedaży poza prowadzoną działalnością, dlatego to pewny zysk bez ukrytych kosztów.

Dodaj komentarz