W jaki sposób inwestować w antyki? (porady)

Miłość do antyków to uczucie, którego ciężko się wyzbyć I wcale nie trzeba z nim walczyć, wręcz przeciwnie. Inwestycja w antyki może się koneserom opłacić. Jak inwestować w antyki? Które z nich są najcenniejsze, a które mają niewielką wartość? Oczywiście czynniki te mogą być zmienne na przestrzeni miesięcy i lat. Znajomość rynku i aktualnie panujących trendów pomoże w dokonywaniu decyzji związanych z inwestycjami w antyki. To szczególnie ważne w przypadku, gdy z obrotem antykami wiążesz swoją przyszłość. 

Które antyki podobają ci się najbardziej? Postaw na jeden typ produktów

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z antykami i myślisz poważnie o rozwoju w tym kierunku, warto obrać sobie punkt zaczepienia, jakim będzie konkretny rodzaj produktów, które będziesz kolekcjonować. Obrazy, lampy, stoły, szafy, biżuteria — mnogość antyków, w których zakup możesz inwestować jest naprawdę duża, a warto wyspecjalizować się w jednym bądź dwóch kierunkach. To umożliwi łatwiejsze zdobywanie wiedzy w danej tematyce i rozwiąże znaczną część problemów. Wcale nie musisz trzymać się aktualnej mody. To, co aktualnie jest w cenie wcale nie musi utrzymać swojej wartości na przestrzeni najbliższych lat. Nie zwracaj więc uwagi na to, co najlepiej sprzeda się w danym momencie, ponieważ inwestycja w antyki to długotrwała praca. 

Inwestuj lub wymieniaj 

Kto powiedział, że za antyki musisz płacić? Powszechną praktyką wśród kolekcjonerów jest wymiana produktowa. Być może posiadasz w swoim warsztacie czy domu obraz, które poszukuje inny kolekcjoner, a Ty zajmujesz się pozyskiwaniem zegarów — w takim wypadku bardzo możliwe jest, że zechcecie wymienić się między sobą cennymi zdobyczami i każde z Was na tym skorzysta. 

Stawiaj jedynie na pewne źródła, w których kupujesz antyki

Zanim do swojej kolekcji dołączysz kolejny produkt sprawdź w pierwszej kolejności sklep, antykwariat lub sprzedawcę, z którym zawrzesz transakcję. Nietrudno ulec oszustom, których nie brakuje i którzy łatwo bogacą się na sprzedaży podróbek. Domy aukcyjne i certyfikowane galerie, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe to najlepsze miejsca, w których możesz nabyć antyki. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ufać prywatnym kolekcjonerom, którzy oferują swoje kolekcje. Pamiętaj jednak o upewnieniu się, czy dana transakcja będzie dla Ciebie bezpieczna. W razie wątpliwości poproś o Certyfikat Autentyczności lub Gwarancję Legalności, a jeśli sprzedawca nie ma pojęcia, o czym mówisz, zrezygnuj z zakupu. 

Trafiasz na wyjątkowy antyk? Musisz mieć go w swojej kolekcji 

Oryginalność zawsze będzie w cenie. Kupując produkt, który wyróżnia się na tle innych, jest jedyny w swoim rodzaju i powstał w pojedynczym egzemplarzu, nie zastanawiaj się. Na pewno jego wartość będzie jedynie wzrastać. Oryginalne i niepowtarzalne dzieła sztuki, meble, biżuteria to produkty, dla których możesz zrobić wyjątek. Jeśli nie kolekcjonujesz zegarów, a trafisz na wyjątkowy okaz, nie wahaj się w pozyskaniu go. Prędzej czy później może znaleźć się kupiec, któremu właśnie takiego modelu będzie brakować w swojej kolekcji i będzie w stanie wiele w niego zainwestować. Takie okazje pomagają w szybkim i jednorazowym wzbogaceniu się, a to od czasu do czasu bardzo przyjemna perspektywa. 

Nie poddawaj się zbyt szybko w swoich postanowieniach kolekcjonerskich 

Początkowo zaplanowane zyski mogą nie przychodzić tak szybko, jakbyśmy się tego spodziewali, a kolekcje mogą zapełniać się opornie. W kolekcjonowaniu i pracy z antykami ważna jest konsekwencja. Nie należy szybko rezygnować z prowadzonych działań i poddawać się, jeśli coś nie idzie po myśli. To hobby i praca dla wytrwałych, jednak w efekcie przynosi obiecane owoce, jeśli do inwestycji podejdziesz zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami. Po latach będziesz dziękować sobie za cierpliwość. To inwestycje długoterminowe, dlatego nie są wskazane dla tych, którym zależy na szybkim i łatwym zysku. 

Zadbaj o utrzymanie jakości pozyskiwanych antyków

Nawet najbardziej pożądane i najcenniejsze dzieła sztuki, biżuteria, meble mogą znacznie obniżyć swoją wartość, jeśli ich stan nie będzie odpowiednio zachowany. Wszelkie zniszczenia, uszczerbki, zarysowania wynikające z nieprawidłowego przetrzymywania antyków sprawiają, że cena spada. Z tego względu, zanim zdecydujesz się wzbogacić swoją kolekcję o nowe inwestycje, zadbaj o właściwe warunki. Przygotuj pomieszczenie, w którym trzymać będziesz przedmioty. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie w tym celu specjalnego pokoju. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, jaka w danym miejscu panuje temperatura powietrza i wilgotność. Mocno nasłonecznione pomieszczenia mogą powodować odbarwianie dzieł sztuki, niszczenie mebli czy innych antyków. Szczególnie mocno należy więc zatroszczyć się o starsze antyki, które jeszcze bardziej narażone są na utratę swojej kondycji. Kupując antyki z pewnym uszczerbkiem możesz również przemyśleć kwestię ich renowacji. Skorzystaj w tym celu z pomocy ekspertów, którzy doradzą Ci, które działanie będzie bardziej opłacalne.

Dodaj komentarz