Antyki czy współczesne meble? Na co się zdecydować?

Aranżując wnętrza, można kierować się konkretnym stylem – można mieć wtedy pewność, że całość stworzy spójny efekt. Na co się jednak zdecydować? Czy lepiej postawić na nowoczesne, współczesne meble czy może na te antyczne, zabytkowe? Przed wyborem najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią podjęcie decyzji.

Wygoda i funkcjonalność – które meble lepsze?

Jednym z podstawowych kryteriów w czasie wyboru między innymi mebli do poszczególnych pomieszczeń, powinna być ich praktyczność. Czy szafki, regały, sofy, stoły będą dobrze spełniać swoją funkcję? Czy będą komfortowe w użytkowaniu? Decydując się na meble współczesne, można mieć pewność, że będą one dostosowane do codziennego życia domowników. Meble takie będą wygodne, wykonane z materiałów, które łatwo można wyczyścić czy naprawić. Czy meble antyczne również spełnią takie funkcje? Z pewnością należy podkreślić fakt, że wybierając zabytkowe meble, można uczynić z nich w pełni funkcjonalny przedmiot. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że antyki nie charakteryzują się prostymi, minimalistycznymi kształtami, wręcz przeciwnie. Tym, co je wyróżnia, są bogate zdobienia, wyszukane formy, niekiedy znaczne rozmiary. Co więcej, zazwyczaj są też wykonane są z o wiele bardziej drogocennych materiałów niż meble współczesne. Wszystko to może przełożyć się na większą trudność w ich codziennym użytkowaniu. Wygoda – jeśli chodzi o meble antyczne – nie zawsze stała na pierwszym miejscu. Znaleźć jednak można również takie zabytkowe meble, które są nie tylko piękne i dekoracyjne, lecz także komfortowe – warto wspomnieć tu chociażby szezlongi.

Dostępność i cena – dwa ważne kryteria

Kolejnymi pytaniami, na które trzeba sobie odpowiedzieć, wybierając meble do wnętrz, są te odnoszące się do ich ceny i dostępności na rynku. Oczywiście o wiele prościej znaleźć meble nowoczesne, współczesne. Są dostępne w każdym salonie meblowym, a ich cena zazwyczaj dostosowana jest do możliwości finansowych przeciętnego użytkownika. Decydując się na meble antyczne, trzeba pamiętać o tym, że ich cena będzie o wiele wyższa. Zazwyczaj na takie meble pozwalają sobie miłośnicy takiego stylu, koneserzy, kolekcjonerzy. Mebli zabytkowych na próżno też szukać w typowych salonach, dostępne są jedynie w sklepach zajmujących się ich sprzedażą.

Meble jako inwestycja – antyk czy współczesność?

Wybierając meble, można też pod uwagę brać to, które będą lepszą inwestycją. Zazwyczaj właśnie w ten sposób traktuje się meble i dekoracje zabytkowe. Stanowią one swego rodzaju inwestycję, a o wartości danego mebla decyduje między innymi jego wiek. Co jeszcze przekłada się na to, ile wart może być dany mebel? Między innymi epoka, z której pochodzi, a także styl, w którym został wykonany. Na wartość wpływa też kunszt wykonania, zastosowane zdobienia, detale oraz informacja, kto był projektantem i twórcą mebla. Inną wartość będą miały antyczne meble, które produkowano na masową skalę, inną z kolei te, które powstały w limitowanych seriach lub na specjalne zamówienie znamienitej osoby. Czy tylko antyki mogą być nabywane z myślą o inwestycji? Przede wszystkim one. Jeśli jednak chodzi o meble współczesne kupowane z myślą o inwestycji, najlepiej jest wybierać te z limitowanych serii, z najlepszych materiałów i tworzone przez uznanych fachowców. Takie po jakimś czasie mogą zyskać na wartości.

Dekoracyjność – czyli co kto lubi

Meble antyczne kojarzyć się będą zazwyczaj z dostojnością, kunsztem, rzeźbieniami. Taka dekoracyjność nie każdemu będzie odpowiadać i z całą pewnością nie będzie dobrze komponować się we wszystkich wnętrzach. Jeśli jednak danej osobie zależy na unikatowości mebla, na jego wyjątkowości, antyki będą dobrym wyborem. Z koeli ci, którzy cenią prostotę i minimalizm, a nie zdobioną formę, powinni wybrać meble współczesne. Jak widać, ostateczny wybór będzie zależał od indywidualnych upodobań.

Dodaj komentarz