Antyki, meble stylowe, stylizowane, repliki … czy i czym się różnią ?

Chaos informacyjny i błędy bezkrytycznie powielane w mediach oraz na stronach internetowych małych antykwariatów, powodują iż duża część spośród trafiających do nas ostatnio Klientów, nie rozróżnia pojęcia przedmiotów oraz mebli antycznych i stylowych od ich stylizowanych odpowiedników oraz współczesnych replik.

Jest to efekt nierzetelnych i świadomie wprowadzających w błąd opisów, sugerujących iż dany przedmiot to antyk, podczas gdy często jego “wiek” to ledwie parę miesięcy, które spędził on w kontenerze, płynąc z Dalekiego Wschodu, gdzie został wyprodukowany ze sprasowanych odpadów mających imitować drewno.

 

Antyki  –  czyli …co ?

Przeglądając opisy większości aukcji internetowych oraz ofert prywatnych na popularnych portalach ogłoszeniowych, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że antykiem jest wszystko, co tylko jest choć trochę starsze niż aktualnie eksploatowany telewizor lub telefon na gwarancji. Rzecz jasna, to kuriozum ma swoje głębokie uzasadnienie finansowe, zgodnie ze starą zasadą, że gdy nie wiadomo o co chodzi – chodzi o pieniądze. Antyki bowiem są rzadkim i poszukiwanym creme de la creme przedmiotów, zaś ich ceny są niewspółmiernie wyższe od współcześnie produkowanych replik, co wynika z ich rzadkości oraz wartości historycznej.

Dodaj komentarz