W jaki sposób postarza się meble?

woskowanie mebli

Coraz więcej osób zamiast nowoczesnych mebli, prostych i minimalistycznych, stawia na meble postarzane. Zabieg ten zazwyczaj wykonywany jest celowo, by meblom „bez duszy” dodać odpowiedniego charakteru i dostosować je do wybranej aranżacji. Postarzanie mebli – oczywiście prawidłowo przeprowadzone – doda regałom, komodom czy stołom ciekawszego wyrazu. Dzięki temu meble mogą też stać się po prostu piękniejsze.

Postarzanie mebli – do jakiego stylu pasuje?

Trzeba pamiętać, że meble, które chce się postarzyć, wpiszą się w wybrane style aranżacji wnętrz. Do takich będzie z pewnością należał styl prowansalski, a także shabby chic, który spopularyzował trend na celowe postarzanie mebli. Inspiracją dla projektantów urządzających wnętrza w tym stylu stały się opustoszałe wiejskie rezydencje angielskie. To z tego stylu też wywodzą się podstawowe sposoby na postarzanie mebli – delikatne przetarcia i mocne przecierki. Jak postarzyć meble? W jaki sposób przeprowadzić poszczególne zabiegi, by efekt był zadowalający?

Sposób nr 1 – patynowanie

Wybrany i wyczyszczony mebel należy pomalować bejca do drewna, a następnie pokryć lakierem podkładowym. Gdy lakier wyschnie, czas na następny krok – za pomocą papieru ściernego mebel trzeba przecierać w wybranych miejscach. Po usunięciu pyłu należy nałożyć odpowiednią patynę, a jej nadmiar zetrzeć szklaną wełną.

Sposób nr 2 – kolorowe przecierki

Aby przeprowadzić w ten sposób postarzanie mebli, potrzebne będą dwie farby akrylowe – ciemniejsza i jaśniejsza. Najpierw krawędzie mebla należy pomalować farbą ciemną, a po jej wyschnięciu – całą powierzchnię farbą jasną. Ostatnim krokiem jest przecieranie pomalowanych ciemniejszą farbą krawędzie papierem ściernym.

Sposób nr 3 – bielenie

To kolejna metoda, dzięki której meble dotychczas bez wyrazu zyskają nowe życie i więcej charakteru. Jak zawsze, wybrany mebel najpierw trzeba wyczyścić. Całą powierzchnię mebla należy pokryć białą farbą akrylową. Gdy wyschnie, należy przeszlifować cały mebel. Warto w takich miejscach jak chociażby kanty zetrzeć farbę aż do surowego drewna. Końcowym etapem jest pomalowanie powierzchni przezroczystym lakierem.

Sposób nr 4 – woskowanie

Kolejnym sposobem jest woskowanie. Na początku wybrany mebel należy pomalować na wybrany kolor, dobrym wyborem będzie niebieski pastelowy. Dobrany do farby wosk należy położyć na kawałek gąbki i zakryć nim miejsca takie jak np. kanty czy inne detale, które warto postarzyć. Następnie twardszą częścią gąbki należy przetrzeć cały mebel i nałożyć warstwę przezroczystego lakieru.

Dodaj komentarz